Menu
20

تغذیه در فشار خون بالاتغذیه در فشار خون بالا


پر فشاری خون به بالا بودن مداوم فشار خون شریانی گفته می‌شود. برای این‌که بتوان گفت فردی به پر فشاری خون مبتلاست، بایستی فشار خون سیستولیک حداقل 140 میلی متر جیوه یا فشار خون دیاستولیک حداقل 90 میلی متر جیوه باشد. پر فشاری خون درمان نشده به بیماری‌های مانند نارسایی قلبی، بیماری کلیوی و عروق محیطی منجر می‌شود. فشار خون بالا اغلب قاتل خاموش نامیده می‌شود، زیرا ممکن است افراد چندین سال بدون اطلاع به بیماری مبتلا شده باشند و به‌طور ناگهانی سکته قلبی یا مغزی کنند.

عوامل خطر

نژاد سیاه
جنس مذکر
کشیدن سیگار
دیابت
چربی خون بالا
چاقی
مصرف زیاد الکل

پیشگیری و کنترل


کنترل فشار خون

پیشگیری باعث افزایش کیفیت زندگی و کاهش هزینه‌ها و مشکلات مربوط به بیماری می‌شود. تغییر شیوه زندگی، اثر ثابت شده‌ای در پیشگیری و کنترل این بیماری دارد.

توصیه می‌شود برای کاهش فشار خون روزانه 5 تا 10 واحد از گروه میوه‌ها و سبزی‌ها مصرف شود. میوه و سبزی‌ها دارای پتاسیم بالایی بوده که در کاهش فشار خون موثر می‌باشند.

بین BMI و پرفشاری خون رابطه محکمی وجود دارد. خطر پیشرفت فشار خون در افراد دارای اضافه وزن 6-2 مرتبه بالاتر از افراد با وزن طبیعی است. اثرات کاهش وزن بر کاهش فشار خون حتی سال‌ها پس از کاهش وزن ادامه می‌یابد. بیشترین میزان کاهش فشار خون در افرادی دیده شده که بیشترین کاهش وزن را داشتند.

کاهش فشار خون با کاهش سدیم رژیم غذایی ارتباط دارد. توصیه می‌شود تمام افراد میزان نمک دریافتی را به 6 گرم در روز و بیماران مبتلا به پرفشاری خون به 1.5 گرم در روز محدود کنند. به دلیل این‌که بیشتر نمک دریافتی از طریق خوردن مواد غذایی فرآیند شده به بدن می‌رسد، بنابراین باید مصرف مواد غذایی دودی، همبرگر، سوسیس و کالباس، کنسرو‌ها، رب گوجه فرنگی، تنقلات شور، خیار شور محدود شود.

افزایش فعالیت جسمانی با شدت متوسط به مدت 45-30 دقیقه در بیشتر روز‌های هفته در کاهش فشار خون موثر است.

رژیم غذایی DASH


تغذیه و فشار خون

این رژیم غذایی هم برای پیشگیری و هم کنترل فشار خون استفاده می‌شود. در این رژیم، واحد‌های میوه‌‌ها، سبزیجات و لبنیات 2 برابر شده، و میزان گوشت قرمز، ماکیان و ماهی تا یک سوم کاهش می‌یابد. همچنین مصرف چربی‌ها، روغن‌ها و سس‌های سالاد تا یک دوم و شیرینی‌ها تا یک چهارم کاهش می‌یابد. مصرف آجیل، دانه‌ها و لوبیا تشویق می‌شود.

فشار خون سیستولیک: فشار خون طی مرحله انقباض در چرخه قلبی
فشار خون دیاستولیک: فشار خون طی مرحله انبساط در چرخه قلبی
BMI: نمایه توده بدن که از تقسیم وزن بدن بر حسب کیلوگرم بر مجذور قد بر حسب متر به دست می‌آید.

منبع: اصول تغذیه و رژیم درمانی کراوسامتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : دوشنبه, 20 مهر,1394
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
مهسا
نظر دهنده : مهسا
تاریـخ ثبت : دوشنبه, 20 مهر,1394 08:44 ب.ظ
میشه یه مثال ملموس از رژیم DASH بزنین.درست متوجه نشدم
پرستو مرتضوی
نظر دهنده : پرستو مرتضوی
تاریـخ ثبت : ﺳﻪشنبه, 21 مهر,1394 11:46 ب.ظ
چقدر مطالب خوب و آموزنده ودر عین حال ساده بیان شده ممنون
اکرم السادات مرتضوی
نظر دهنده : اکرم السادات مرتضوی
تاریـخ ثبت : دوشنبه, 27 مهر,1394 04:27 ق.ظ
در رژیم DASH، میزان مصرف میوه، سبزیجات و لبنیات کم چرب یا بی‌چرب و مغزها افزایش و میزان مصرف روغن‌ها و شیرینی‌جات کاهش می‌یابد. به طور مثال، میوه به 4 تا 6 واحد، سبزیجات به 3 تا 6 واحد، لبنیات 2 تا 4 واحد، گوشت، مرغ و ماهی به 1 تا 3 واحد می‌رسد.
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل