Menu
کلینیک آوای سلامتی
10

تغذيه صحيح در درمان سرطانتغذيه صحيح در درمان سرطان


بدن براي اينكه به بهترين حالت كارش را انجام دهد نياز به يك رژيم غذايي مغذي دارد. اين مسئله در بيماران سرطاني اهميت ويژه اي دارد، چرا؟

يك رژيم غذايي سالم، مي تواند به بيمار كمك كند قوي باشد و انرژي كافي داشته باشد و مانع از بين رفتن بافت هاي بدن مي شود. همچنين باعث ترميم و ساختن بافت هايي مي شود كه در طول درمان از بين رفته اند.
زماني كه فرد قادر به غذاخوردن كافي نباشد، بدن از ذخاير موادمغذي خود به عنوان سوخت استفاده مي كند كه باعث تضعيف سيستم ايمني فرد شده در نتيجه فرد را مستعد ابتلا به عفونت مي كند.

توصيه هاي غذايي

بهترين روش تغذيه اي در طول درمان سرطان، پيروي از يك برنامه غذايي متنوع است که داراي گروه هاي غذايي و انواع مواد مغذي باشد. يك رژيم غذايي مناسب كه مي تواند بدن را قوي نگه دارد متشكل از گروه هاي زير مي باشد.

ميوه و سبزيجات

ميوه ها و سبزيجات داراي ويتامين و مواد معدني هستند كه با خوردن آنها نياز به ويتامين تامين مي شود. از جمله ويتامين هاي مهم در ميوه ها و سبزيجات ويتامينA وC مي باشد كه نقش مهمي در سيستم ايمني بدن ايفا مي كنند. توصيه مي كنيم روزانه از ميوه ها ٢-٣ سهم (هر سهم شامل يك عدد ميوه متوسط مانند سيب و پرتقال و نارنگي و يا نصف ليوان آبميوه طبيعي مي باشد) و از سبزيجات ٣-٥ سهم (هر سهم معادل نصف ليوان سبزيجات پخته و يا ١ليوان سبزيجات خام مي باشد) مصرف نماييد. لازم است بدانيم در طول دوران  سرطان نبايد مكمل مصرف شود نياز ما با خوردن اين تعداد سهم در روز تامين مي شود.

پروتئين و گوشت ها

پروتئين به بدن كمك مي كند سالم باقي بماند و با عفونت مبارزه كند، همچنين مانع تحليل بافت عضلاني مي شود. بهترين منابع پروتئين تخم مرغ، گوشت، مرغ، ماهي، شير و لبنيات و حبوبات هستند. گوشت ها منبع بسيار خوبي از آهن هستند كه نقش مهمي را در سيستم ايمني، عملكرد آنزيم هاي بدن و رشد و نمو سلول دارد. ميزان توصيه شده براي پروتئين ٢-٣ سهم در روز مي باشد. هر سهم شامل ٣٠ گرم گوشت، مرغ و ماهي، يك عدد تخم مرغ، نصف ليوان لوبيا و نخود و عدس پخته و ٢ قاشق مرباخوري كره بادام زميني است.

مواد لبني

شير و لبنيات منبع پروتئين هستند و كلسيم مناسبي دارند. كلسيم باعث استحكام استخوان ها وعملكرد قلب مي شود. پيشنهاد ميكنيم در روز ٢-٣ سهم را به لبنيات اختصاص دهيد. هرسهم شامل يك ليوان شير يا ماست و يا ٤٥ گرم پنير طبيعي مي باشد.

غلات و دانه ها

غلات شامل نان، ماكاروني، برنج و تمام غلاتي كه شامل مقادير مختلفي كربوهيدرات و ويتامين هاي گروه B هستند، مي باشند. غلات انرژي كافي را به بدن مي رسانند و منبع اصلي سوخت در بدن بحساب مي آيند و مصرف به اندازه آنها نمي گذارد بدن از ذخاير خود استفاده كند. سهم پيشنهادي براي غلات ٦-١١ سهم است، كه شامل ٣٠ گرم نان، نصف ليوان برنج يا ماكاروني پخته، ١عدد كلوچه، ٣-٤ عدد كراكر كوچك و ٣٠ گرم غلات صبحانه مي باشند.

چربي و شيريني

در مورد چربي، روغن و شيريني توصيه مي كنيم مقدار كم مصرف شود زيرا چربي اضافه ممکن است عاملی برای افزایش ریسک فکتور بیماری های دیگر شود. از روغن های گیاهی استفاده کنید، هر سهم روغن و چربی شامل 1 قاشق مربا خوری روغن، مایونز، کره و مارگارین است.

بخاطر داشته باشید، راهنمای هرم غذایی ممکن است نتواند همه نیاز های افراد سرطانی را تامین کند و رژیم غذایی تفاوت زیادی داشته باشد. بسته به درمان نیاز به گوشت، پروتئین و لبنیات در فرد بیشتر می شود. در مواقعی که اسهال دارید باید مصرف فیبر و سبزیجات خود را افزایش و مصرف دانه های کامل را کاهش دهید. ویا اگر دچار تهوع شده اید و نمی توانید میوه مصرف کنید و پروتئین را بهتر تحمل می کنید باید دریافت آن را بیشتر کنید و میوه را کم مصرف کنید. در کل با توجه به وضعیتتان برنامه غذایی تغییر می کند تا از نظر تغذیه ای مشکلی ایجاد نشود.

برنامه غذایی

در زیر نمونه ای از یک برنامه غذایی را ارائه می دهیم تا با نحوه تقسیم سهم های گروه های غذایی آشنا شوید. این رژیم شامل حداقل سهم ها در هر گروه است و اگر نیاز باشد که انرژی بیشتری به فرد برسد تعداد سهم ها تغییر می کند.
صبحانه: نصف لیوان غلات پخته، نصف لیوان شیر، نصف لیوان آب میوه یا یک عدد میوه
میان وعده: یک چهارم لیوان گرانولا (مخلوط دانه های غلات و دانه های روغنی و میوه های خشک)، نصف لیوان ماست کم چرب
ناهار: دو برش نان کامل، 60-90 گرم گوشت بدون چربی، مرغ یا ماهی، 1 قاشق چای خوری مایونز، کاهو، میوه، نوشیدنی (آب، چای)
میان وعده: نصف لیوان سبزیجات خام همراه 1 قاشق غذاخوری سس سالاد
شام: 60-90 گرم گوشت، 1لیوان سبزیجات بخارپز، 1 لیوان ماکارونی یا برنج، 1 قاشق چایخوری کره یا مارگارین، نوشیدنی
میان وعده: 4 عدد بیسکویت از گندم کامل، 1 قاشق غذاخوری ژله، 1لیوان شیرامتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : یکشنبه, 10 آبان,1394
نویسنده : نرگس خاموش چشم
گروه مطلب : کلینیک سرطان
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل