Menu
کلینیک آوای سلامتی
30

مواد غذایی مجاز و غیر مجاز در دیابتمواد غذایی مجاز و غیر مجاز در دیابت


شواهد علمی موجود نشان می دهند فروکتوز نسبت به گلوکز برای افراد دیابتی بهتر است، قانع کننده نیستند و سوربیتول هم در مقادیر زیاد مصرفی، می تواند باعث عوارض و مشکلات روده ای شود. بالاخره ممکن است که این غذاها با این که میزان قند کم تری دارند ولی میزان چربی زیادی در اختیار بدن قرار دهند.

مواد غذایی مجاز

تمام سبزی های سبز و برگ دار( انواع کلم، شلغم و ...)، سبزی های سالادی (گوجه فرنگی، فلفل سبز، خیار و...)، تمام گیاهان خانواده ی پیاز، نخود فرنگی و لوبیای سبز، قارچ ها، میوه ها (مصرف میوه های شیرین باید محدود شود)، چای، قهوه، آب، رب گوجه فرنگی (در حد اعتدال) و انواع سوپ های ساده مناسب هستند.
تمام حبوبات (نخود، لوبیا و ...)، آرد و نان کامل، برنج قهوه ای و ماکارونی کامل (سبوس دار)، تمام سبزیجات ریشه ای، تمام میوه های تازه، میوه های کنسرو شده در آب میوه ها نه در شربت، برشتوک صبحانه ی شیرین نشده و پرفیبر تهیه شده از غلات، گوشت های کم چرب، ماهی تازه و منجمد (که مدت زمان کمی از انجماد آن گذشته شده باشد.)، پنیر کم چرب، شیر و ماست کم چرب و تمام فرآورده های سویا نیز مناسب هستند.

مواد غذایی که در مصرف آن ها نباید زیاده روی کرد:

این فهرست شامل غذاهای کربوهیدراتی و پرچرب است. غذاهایی از قبیل آرد و نان سفید، ماکارونی، برنج، آرد ذرت، غذاهایی که با سیب زمینی سرخ کرده درست می شوند (مانند چیپس و خلال سیب زمینی)، پنیر با چربی کامل، ماست و شیر پرچرب، گوشت چربی دار از جمله سوسیس و کالباس، گوشت های پرچرب و ماهی نمک زده را می توان در مقادیری خاص، اما نه با بی توجهی و به مقدار زیاد مصرف کرد.

مواد غذایی که مصرف آن ها را بسیار باید محدود نمود:

سدیم: این نکته مهم است که مواد غذایی بسته بندی شده و عرضه شده در فروشگاه ها گاهی اوقات نمک زیادی به عنوان نگه دارنده در خود دارند؛ پس در حد امکان از هر نوع ماده ی غذایی کنسرو شده کم تر استفاده کنید.
قند: به هر صورت از جمله شکر شیرینی پزی، قند حبه ای، عسل و شربت های غلیظ، نبات، شکلات، آدامس شیرین، مرباها و مارمالادهای با شکر زیاد، بیسکویت های شیرین، کیک ها و کلوچه های ساخته شده از آرد سفید، دسرهای تهیه شده از آرد و شکر تصفیه شده، کمپوت های میوه تهیه شده با شربت و شکر، بستنی، نوشیدنی های شیرین شده یا کولاها، نوشابه های گازدار شیرین شده، برشتوک صبحانه ی شیرین شده و صمغ های جویدنی، دسرهای تهیه شده با آرد سفید و شکر قنادی.

نکاتی در مورد مصرف شیرین کننده ها در افراد دیابتی:

فروکتوز (قند موجود در میوه ها) نوعی قند ساده است که نسبت به قند گلوکز (قند موجود در شکر) جذب بسیار آهسته تری دارد. میزان کالری هر گرم از فروکتوز همانند گلوکز 4 کیلو کالری است، ولی زیده روی در مصرف فروکتوز با این که جذب آهسته تری دارد و باعث افزایش ناگهانی قند خون نمی شود، می تواند منجر به افزایش چربی های خون گردد و به همین علت زیاده روی در مصرف آن به هیچ وجه توصیه نمی شود.
قند های الکلی مانند سوربیتول، مانیتول، گزیلتول، ایزومالت، لاکتیتول و نشاسته های هیدروژنه شده که نسبت به ساکارز یا شکر بسیار دیرتر جذب می شوند و کالری کم تری نیز در اختیار بدن می گذارند. به دلیل عدم محلول بودن این قندها در آب، مصرف آن ها باعث می شود تا چربی ها با این قندها، در لوله ی گوارش باند شده و در نتیجه دفع چربی افزایش یابد. لازم به ذکر است که زیاده روی در مصرف این قندها نیز توصیه نمی شود چرا که افزایش مصرف این نوع قند منجر به ایجاد عوارض گوارشی از جمله اسهال می گردد.
ساخارین و آسپارتام نیز دو نوع شیرین کننده ی مصنوعی بدون کالری هستند؛ چرا که در بدن تجزیه نمی شوند به علاوه قند خون را نیز بالا نمی برند. ساخارین تقریبا 400 برابر شیرین تر از قند معمولی است؛ به طوری که در مقادیر بسیار کم کاملا شیرین به نظر می رسد. امروزه قرص های ساخارین در بازار موجود است. مقدار مجاز آن برای انسان حدود 5/2 میلی گرم بر حسب کیلوگرم وزن بدن است. لازم به ذکر است که برخی افراد به دنبال مصرف ساخارین دچار بی اشتهایی، تهوع، اسهال، کلافه شدن، خارش پوست، صدا کردن گوش ها، تکرر ادرار، جوش زدن بدن، حساسیت به نور و افزایش ضربان قلب می شوند.
آسپارتام نیز قندی است که از دو اسید آمینه تشکیل شده است و مصرف آن در افراد مبتلا به بیماری فنیل کتونوری توصیه نمی شود.

نکته: به طور کلی مصرف طولانی مدت شیرین کننده های مصنوعی مجاز نیست.به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل