Menu
08

سرطان معدهسرطان معده


بر اساس آمار های موجود از طرف سازمان بهداشت جهانی، سرطان معده دومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان می باشد. به علت اینکه 50 درصد آن زمانی تشخیص داده می شود که قابل درمان و جراحی نیست. در ایران سرطان معده در شمال کشور شایع تر و در جمعیت مردان بیشتر از زنان می باشد. بنابراین پیش گیری و اقدام به موقع می تواند تاثیر گذار باشد.
در سرطان معده رشد غیر طبیعی و بدخیم سلول های معده را شاهد هستیم که با انسداد معده و عدم اجازه عبور مواد غذایی همراه است که باعث اتلاف خون و ناراحتی و درد در فرد می شود. دریافت مواد غذایی کم شده و اتلاف پروتئین داریم و با مرور زمان فرد دچار سوء تغذیه می گردد.

عوامل ایجاد کننده سرطان معده

عفونت مزمن Hپیلوری
· کشیدن سیگار
· مصرف زیاد الکل
· چاقی
· دریافت کم فیبر
· خوردن غذاهای شور و نمک سود شده
· مصرف زیاد نمک

علایم سرطان معده

علائم سرطان معده به آهستگی ظاهر میشود ولی رشد سرطان سریع است.
معمولا با کاهش اشتها، نیرو و وزن شروع شده همچنین احساس نفخ به دلیل کند شدن عبور مواد و در مراحل بعدی با دفع خون در مدفوع، استفراغ، کاهش وزن شدید، سوء تغذیه همراه است.

روش تشخیص سرطان معده

شمارش كامل سلول‌های خونی (تعداد گلبول‌های قرمز خون، گلبول‌های سفید خون و پلاكت‌ها، میزان هموگلوبین)
· آزمون گایاك ( بررسی وجود خون پنهان در مدفوع)
· آزمون بلع باریم
· آندوسكوپی فوقانی ونمونه‌برداری
· سی تی اسكن

کمک تغذیه به درمان سرطان معده

برنامه غذایی برای سرطان معده بسته به محل سرطان، نوع اختلال عملکردی و مرحله بیماری بستگی دارد. یکی از روش های درمانی جراحی یا برداشت معده است. بیماری دچار سرطان پیشرفت معده و غیر قابل جراحی باید تحت یک رژیم غذایی تسکین دهنده و آرام بخش باشد. یک رژیم غذایی نرم که بخوبی هضم شود می تواند کمک کننده باشد. فرد باید مصرف غذاهای سرخ کردنی و پرچرب را کم کند.

عوامل موثر در پیشگیری از سرطان معده

o داشتن الگوی غذایی سالم و محدود کردن مصرف غذاهای آماده و پرچرب و سرخ کردنی.
o مصرف میوه و سبزیجات: مصرف این دو ماده غذایی به میزان 3-5 واحد در روز باعث حفاظت در برابر سرطان می‌شود و وتا 50 درصد خطر ابتلا را کاهش می‌دهد.
o سبزیجات حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان، ویتامین C، بتاکاروتن و ویتامینE هستند که اثر حفاظتی در برابر این سرطان دارند.
o چای سبز به دلیل داشتن آنتی اکسیدان ها فراوان خطر ابتلا را کاهش می دهد. مصرف روزانه دو فنجان چای سبز کم رنگ (یک فنجان غلیظ) می تواند موثر باشد.
o مصرف منابع ویتامین سی و بتاکاروتن (سبزیجات و میوه ها)، ویتامین E (کشمش، بادام، زردآلو و روغن های گیاهی)، سلنیوم (بادام زمینی، جگر، انواع گوشت و منابع دریایی) و روی (امعاء و احشا، گوشت، ماهی، لبنیات و تخم مرغ) در کنار هم، یک عامل حفاظتی مناسب در برابر سرطان معده می باشد.امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : یکشنبه, 08 آذر,1394
نویسنده : نرگس خاموش چشم
گروه مطلب : کلینیک سرطان
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل