Menu
کلینیک کبد و گوارش
07

تغذیه در بیماری کرونتغذیه در بیماری کرون


کرون یک نوع بیماری التهابی مزمن روده است. در این بیماری بعضی قسمت‌های دستگاه گوارش متورم و زخم می‌شود. بیماری کرون معمولا در بخش انتهایی روده کوچک و قسمت ابتدایی روده بزرگ ایجاد می‌شود. اما امکان گسترش بیماری در هر قسمتی از دستگاه گوارش از دهان تا مقعد وجود دارد.

علت ابتلا به این بیماری دقیقا شناخته نشده است. ممکن است در اثر پاسخ غیر طبیعی سیستم ایمنی به باکتری‌های موجود در روده به‌وجود آید. ممکن است انواع مختلف باکتری‌ها و ویروس‌ها در ایجاد این بیماری نقش داشته باشند.

شانس ابتلا به بیماری کرون در صورت مبتلا بودن یکی از افراد نزدیک خانواده بالا می‌رود. همچنین سیگار کشیدن خطر ابتلا را افزایش می‌دهد.

علائم بیماری کرون

- درد شکمی
- اسهال، در بعضی افراد گاهی 10 تا 20 بار در روز است. گاهی اسهال خونی دیده می‌شود.
- کاهش وزن
- زخم دهان
- انسداد روده
- شقاق

علائم ممکن است در بعضی افراد خفیف و در بعضی دیگر شدید و مداوم باشد. عفونت، تغییرات هورمونی و سیگار کشیدن باعث بروز علائم می‌شوند

در صورت مشاهده هریک از این علائم، فورا به پزشک مراجعه کنید:
- احساس ضعف یا غش، یا ضربان تند و ضعیف
- درد شکمی شدید
- تب یا لرز
- استفراغ مداوم

درمان

1. سیگار نکشید، زیرا باعث تشدید بیماری می‌شود.

2. به‌طور مرتب ورزش کنید.

3. بیماری کرون استرس‌زاست. این بیماری بر تمام جنبه‌های زندگی اثر می‌گذارد. حمایت عاطفی خانواده و دوستان به شما کمک می‌کند تا با این بیماری کنار بیایید. در صورت نیاز از یک مشاور کمک بگیرید.

4. از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید.

5. کاهش اشتها و در نتیجه کاهش دریافت مواد مغذی، و از طرف دیگر کاهش جذب مواد مغذی منجر به سوء‌تغذیه می‌شود. بنابراین، رژیم پرکالری و پر پروتئین توصیه می‌شود.

6. افزایش تعداد وعده‌های غذایی و کاهش حجم غذا در هر وعده، بهتر تحمل می‌شود.

7. به علت سوء‌جذب، کم خونی و سطوح پایین اسید فولیک، ویتامین B12، آهن و ویتامین D در این افراد دیده می‌شود. کمبودهای تغذیه‌ای و عدم توانایی در نگهداری وزن طبیعی، از مشکلات جدی در این بیماران هستند. برای دریافت یک رژیم غذایی مناسب و اطلاع از نیاز به مکمل غذایی به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید.

8. غذاهایی که باعث بروز علائم می‌شوند، از فردی به فرد دیگر متفاوت هستند. این غذاها عبارتند از:
مشروبات الکلی و آبجو- کره، مایونز، مارگارین و روغن‌ها- نوشابه‌‌های گازدار- قهوه، چای و شکلات- غلاف ذرت- محصولات لبنی (در صورت عدم تحمل لاکتوز)- غذاهای پرچرب و سرخ شده- غذاهای پرفیبر- غذاهای نفاخ (عدس، لوبیاها، سبزیجات، کلم، بروکلی و پیاز)- آجیل و دانه‌ها (کره بادام زمینی)- میوه و سبزیجات خام- گوشت قرمز- غذاهای پرادویه- غلات کامل و سبوس.

9. در بعضی افراد مبتلا به بیماری کرون، رژیم کم فیبر و کم باقیمانده به کاهش درد شکمی، نفخ و اسهال کمک می‌کند. غذاهایی که در رژیم کم باقیمانده باید پرهیز شوند عبارتند از:
غلاف ذرت، آجیل‌ها، میوه خام، سبزیجات، دانه‌ها، شیر و کافئین.

10. یادداشت‌های غذایی روزانه به شما و پزشکتان در تعیین غذاهایی که باعث بروز و تشدید علائم می‌شوند و همچنین تعیین کفایت رژیم غذایی کمک می‌کند.

11. بعضی مطالعات نشان داده‌اند مصرف روغن ماهی و روغن بذر کتان مفید است.

12. مطالعات نشان داده‌اند که پروبیوتیک‌ها می‌توانند برای پیشگیری از رشد افراطی باکتری‌های روده کوچک و نیز در درمان اسهال استفاده گردند.

منبع: WebMDامتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : دوشنبه, 07 دی,1394
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل