Menu
کلینیک غدد و دیابت
12

کنترل دیابتکنترل دیابت


برای کنترل بیماری دیابت حتما باید با پزشک و متخصص تغذیه مشورت کرد و آن ها می توانند کمک زیادی برای بهبودی این بیماری انجام دهند. همچنین پیشنهاد می کنند که این افراد باید تغذیه ی سالم تری داشته باشند، وزن خود را در حد مطلوب نگه دارند و فعالیت بدنی شان را نیز افزایش دهند.

نکته ی مهم برای افراد مبتلا به دیابت ویزیت های مرتب و مداوم و شرکت در برنامه های آموزشی برای فراگیری مسائل مرتبط با این بیماری است. برای کنار آمدن با این بیماری و مهار عوامل خطر زای بیماری های قلبی و عروقی در این افراد، همکاری تنگاتنگ با تیم بهداشتی لازم است.

نکات مهم در کنترل دیابت

عادات سالم غذایی می تواند در کاهش سه عامل خطر زای حمله ی قلبی یا سکته ی مغزی کمک کند. که این سه عامل شامل: کلسترول بالا، فشار خون بالا و وزن اضافی می باشند. رعایت این عادات غذایی از آن چه فکر می کنید بسیار ساده تر است.

عادات غذایی سالم برای کنترل دیابت

- از میوه ها و سبزی های متنوع در رژیم غذایی خود استفاده و سعی کنید حداقل 5 بار در روز از این مواد غذایی در رژیم غذایی خود مصرف کنید.
- سعی کنید از غلات کامل (سبوس دار) در رژیم غذایی خود استفاده کنید.
- حداقل 2 بار در هفته از انواع ماهی استفاده کنید.
- در وعده های غذایی خود از لبنیات کم چرب یا بدون چربی استفاده کنید.
- گوشت های کم چرب و مرغ بدون پوست را مصرف کنید.
- از چربی ها و روغن ها به گونه ای استفاده کنید که هر وعده ی غذایی شما حاوی 2 گرم یا کمتر (1 قاشق چای خوری) از روغن اشباع شده باشد. روغن هایی که مصرف آن ها در این بیماری خوب است شامل روغن زیتون، ذرت، سویا و کانولا می باشد.

- میزان کالری (انرژی) که در روز از طریق مواد غذایی دریافت می کنید را با مقدار انرژی که در طی روز صرف می کنید، هماهنگ کنید و این دو با هم باید در تعادل باشند تا همیشه وزن ایده آل تان را حفظ کنید. (یک راه کاهش وزن مصرف انرژی بیشتر نسبت به انرژی دریافتی می باشد.)
- سعی کنید در اکثر روزها حداقل 30 دقیقه پیاده روی یا فعالیت بدنی داشته باشید.
- میزان غذاهای پر کالری یا با ارزش غذایی کم (مانند: شرینی جات، انواع نوشیدنی های گازدار، فست فود ها و ...) را در غذای روزانه ی خود محدود کنید.
- مصرف غذاهای حاوی چربی اشباع، ترانس یا کلسترول بالا را در رژیم غذایی خود کاهش یا حذف کنید. (مانند: لبنیات پرچرب، گوشت های چرب، روغن های جامد و ...)
- روزانه کمتر از 6 گرم نمک طعام استفاده کنید. این میزان تقریبا برابر با 1 قاشق چای خوری نمک می باشد که حاوی حدود 2400 میلی گرم سدیم است.
رعایت موارد بالا به یک فرد دیابتی کمک خواهد کرد تا یک رژیم غذایی مغذی و سالم داشته باشد. استفاده از این نوع رژیم غذایی برای این بیماران منفعت هایی از جمله داشتن وزن مناسب، سطح متعادلی از کلسترول خون و فشار خون طبیعی را به دنبال خواهد داشت. این موارد نه تنها به سلامت و جلوگیری از پیشرفت بیماری دیابت کمک شایانی خواهد کرد بلکه خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، بعضی از سرطان ها و سایر بیماری ها را نیز کاهش خواهد داد.

چنانچه با هر یک از بیماری های مزمن مانند دیابت، بیماری قلبی عروقی، فشار خون، چربی خون و ... دست و پنجه نرم می کنید، جهت دریافت برنامه ی غذایی مناسب خود، در صفحه ی رژیم آنلاین با کارشناسان ما در ارتباط باشید.به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط
نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل