Menu
کلینیک طب سنتی و اسلامی
17

ریحانریحان


نام علمی : OCIMUM BASILICUM L
نام انگلیسی : Basil, Sweetbasil
از خانواده ی نعناعیان : Labiatae

نام های رایج: صعتر هندی، نازبویه، شاهسفرم، سلطان الریاحین، ضیمران، ریحان الملک، ضمیران

در تخم ریحان ترکیباتی نظیر روغن خوشبو، لعاب، لینالول، استراگل، سینئول، اوژنول، متیل کاوی کول، اوسیمن، سینامات متیل، مواد قلیایی، آنتول و سسکی ترپن و در برگ ریحان ماده ای به نام اوسیمن وجود دارد.

قسمت مورد استفاده ی دارویی ریحان سر شاخه های گل دار و برگ های تازه یا خشک شده ی آن است.

طبع ریحان گرم و خشک است.

موارد منع مصرف ریحان

- مصرف طولانی مدت آن به خاطر پتانسیل اثر سرطان زایی ترکیب استراگل ممنوع است.
- مصرف این گیاه در اطفال و یا کودکان نوپا ممنوع است که به خاطر جزء سمی استراگل آن می باشد.

مصرف ریحان در دوران بارداری

در بارداری به دلیل اثر تحریک کننده یرحم و سقط آوری، همچنین اثر موتاژنیک ترکیب موجود در روغن فرار آن (استراگل) نباید مصرف شود.

مصرف ریحان در دوران شیردهی

در مادران شیرده به خاطر اثر موتاژنیک جزئ فرار آن یعنی استراگل نباید مصرف شود.

تداخلات دارویی و ریحان

با توجه به نبود مستندات علمی، بهتر است با احتیاط مصرف شود.

خواص و اثرات دارویی ریحان

- ریحان دارای خواص آرام بخش، مقوی معده و روده، تقویت کننده ی قلب، ضد اسهال، ضد گریپ و آنژین، خواب آور، ضد سردرد و میگرن، ملین، تونیک، مقوی، محرک اشتها، کمک به هضم غذا، باد شکن، ضد تشنجات دردناک، ضد التهاب، ضد اسپاسم، ضد عفونی کننده ی دهان و دستگاه گوارش، مدر و شیر افزا است.
- ریحان در موارد سوء هاضمه، قولنج، گزش زنبور، خستگی، دلشوره، رفع سردرد های عصبی، تقویت عمل دستگاه هضم، رفع نفخ، رفع غم و غصه و نوراستنی (بی خوابی و ضعف اعصاب)، رفع التهابات مجاری ادرار و ورم کلیه، دفع ترشحات مهبل، ترش کردن معده و اختلالات هاضمه با منشاء عصبی، اتساع معده، خونریزی دماغ، بواسیر، دل پیچه، سرگیجه، اختلالات دستگاه تنفسی، سرفه، سیاه سرفه، افزایش ترشحات شیر، اسپاسم های معده، بی خوابی های عصبی، سردرد های عصبی و یکطرفه (میگرن) به شکل دم کرده 20 تا 50 گرم در یک لیتر آب مورد استفاده قرار می گیرد.
- ریحان در ضعف و بی حالی های عصبی و اضطراب های صرعی جنبه ی درمانی دارد.
- آب تازه ی ریحان را می توان به صورت قطره برای بیماری های التهابی گوش یا به صورت دهان شویه برای درمان برفک یا خوشبو کننده ی دهان استفاده کرد.
- جوشانده ی 7 تا 10 گرم تخم ریحان در یک لیتر آب به عنوان داروی ضد اسهال و پیچش شکم استفاده می شود.

خواص و اثرات دارویی ریحان

- دم کرده 10 تا 20 گرم برگ ریحان در یک لیتر آب جوش پس از صاف کردن و افزودن شکر برای سهولت عمل دستگاه هضم و همچنین برای درمان حالت های تهوع و سرگیجه پس از هر غذا یک فنجان مصرف می شود.
- دم کرده ی 2 تا 3 گرم از تمام قسمت های گیاه به عنوان داروی آرام بخش می توان مصرف کرد. جوشانده ی غلیظ ریحان و مزمزه و جویدن آن برای مبتلایان به آفت مفید است و در هنگام ناراحتی های مسافرتی مانند دل بهم خوردگی و یا سردرد، بوییدن آن و یا جویدن برگ های نازک آن باعث تسکین درد می شود.
- شیره ی برگ های ریحان برای درمان کلیه، اختلالات عصبی به خصوص زنانی که مبتلا به بیماری روحی، بی خوابی شدید، بی هوشی و خفقان قلب هستند به کار می رود.
- بوی ریحان پشه و مگس را فراری می دهد و جهت مبارزه با حشرات می توانید با کاشتن چند شاخه ریحان آن ها را فراری دهید.
- عصاره ی ریحان با شیر برای زکام و ناراحتی های ریوی و سرفه مفید می باشد.
- ضماد برگ های کوبیده ی آن، روی ورم پاها مفید است.
- 10 تا 25 گرم ریحان را در 2 لیوان آب جوش دم کرده و به عنوان ضد تشنج، ضد سردرد و میگرن، ضد بی خوابی بزرگسالان بعد از هر وعده ی غذایی یک استکان با کمی قند می توانید مصرف کنید.
- ریحان به دلیل داشتن سبزینه و چند نوع اسانس بوی پیاز و سیر دهان را از بین می برد.
- جهت رفع بی خوابی تعداد 6 تا 10 برگ تازه ی ریحان را در یک فنجان آب جوش وارد کرده و با عسل شیرین کنید و بعد از غذا از این محلول میل نمایید. همچنین دم کرده ی برگ ریحان و آویشن پس از مخلوط کردن با عسل موجب رفع بی خوابی می شود.
- 5 تا 6 قطره اسانس ریحان را بر روی یک حبه قند بریزید و از آن جهت رفع درد های معده و سردردهای با منشا ضعف عمل دستگاه هضم استفاده کنید.
- در سرماخوردگی با ریختن آب جوش بر روی برگ های آن برای استنشاق استفاده کنید.
- برگ و روغن ریحان اثر ضد افسردگی، ضد عفونی کننده، ضد تهوع و استفراغ، آرام بخش، باد شکن، تب بر، ضد تشنج و نیرو دهندگی دارد.
- جوشانده ی 25 گرم برگ خشک ریحان در 250 گرم آب به مدت 10 دقیقه به صورت غرغره و شست و شوی دهان جهت درمان برفک، گلو درد و سایر التهابات دهان استفاده می شود.
- دانه ی ریحان لعاب فراوان دارد و در رفع ورم کلیه و ترشحات زنانگی مورد استفاده قرار می گیرد.


امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : پنجشنبه, 17 دی,1394
نویسنده :
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
رامین
نظر دهنده : رامین
تاریـخ ثبت : پنجشنبه, 17 دی,1394 08:16 ب.ظ
ریحون فقط با کباب کوبیده حال میده
با دیزیم خوبه...

احسان
نظر دهنده : احسان
تاریـخ ثبت : شنبه, 10 بهمن,1394 12:51 ب.ظ
با سلام
این مطالبتون که در مورد هر گیاه گفته می شد عالی بود اما متاسفانه مدتی هست که دیگر این مطالب را در سایت نمی بینم امیدوارم دوباره این مطالب را بگذارید.
با تشکر

نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل