Menu
کلینیک آوای سلامتی
07

انواع چاقیانواع چاقی


به طور قطع چاقی علل متعدد و مختلفی دارد. ولی هر علت درونی یا بیرونی که با اختلال در تعادل بین انرژی وارد شده به بدن و انرژی مصرفی و یا جذب و دفع مایعات و مواد مصرفی دیگر همراه باشد ، افزایش وزن حاصل شده و به طور خزنده ای پیشرفت کرده، بافت ها و اندام های فعال و کارآمد بدن را یکی بعد از دیگری تحت تاثیر قرار میدهد. با توجه به اینکه چاقی ها چند علتی بوده، همه آنها را با یک روش یا برنامه و رژیم غذایی نمی توان درمان کرد. بنابراین هر فردی قبل از اینکه از روش های کاهش مقدار مصرف مواد غذایی جهت دستیابی به وزن مورد علاقه و ایده آل خود استفاده کند، باید در درجه اول نوع و علل چاقی خود را مشخص و رخدادهای درونی را معلوم کند و سپس با توجه به همه عوامل تاثیر گذار، رژیم مناسبی را با صلاحدید متخصص و کارشناس تغذیه اجرا نماید و بدین طریق از عوارض و رخداد های غیر قابل جبران پیشگیری نماید.در این مطلب، به شناخت انواع مختلف چاقی می پردازیم.

نوع چاقی خود را بشناسیم

برحسب نحوه توزیع چربی در بدن، چهار فرم چاقی تعریف شده است.

چاقی نوع یک :

توده بدن با درصد چربی بالا
در چاقی نوع یک توزیع چاقی در تمامی قسمت های بدن میباشد که نسبت به سایر انواع چاقی ها، بهترین فرم چاقی محسوب میشود. در برخی مواقع به این نوع چاقی، چاقی تخم مرغی شکل نیز میگویند.

چاقی نوع دو :

چربی مازاد در اطراف شکم و تنه (چاقی سیبی شکل - اندروئید )
چاقی نوع دو بیشتر در مردان متداول است. تجمع چربی مازاد در اطراف شکم و تنه میباشد که این نوع چاقی با مقاومت انسولین همراه است.

چاقی نوع سه :

چربی مازاد در ناحیه شکم
چاقی نوع سوم با عوامل خطری همچون احتمال ابتلا به دیابت ، افزایش چربی خون و پرفشاری خون مرتبط است.

چاقی نوع چهار:

چربی مازاد در ران ها و باسن ( چاقی گلابی شکل - ژینوئید )
چاقی نوع چهارم یا چاقی گلابی شکل در زنان متداول است که عمدتا با عارضه خاصی همراه نیست اما در زنان پس از یائسگی، عوامل خطری مثل افزایش قند، چربی خون و افزایش فشار خون را به دنبال دارد.

افزایش وزن از طریق افزایش اندازه سلول چربی (هیپرتروفی ) یا افزایش تعداد سلول چربی ( هیپرپلازی ) و یا تلفیقی از هر دو نوع ناشی میشود که اکثر چاقی ها به دلیل افزایش اندازه سلول می باشد.
افزایش تعداد سلولهای چربی عمدتا در طی فرآیند رشد در دوران کودکی و نوجوانی روی میدهد. در فرآیند چاقی، در صورتی که اندازه سلولهای چربی افزایش یابد، بعد از گرفتن رژیم کاهش وزن به حد طبیعی خود بر میگردد اما چنانچه تعداد سلولهای چربی افزایش یابد به دنبال کاهش وزن فرد، هرگز به حد طبیعی خود بر نمیگردد.
در دوران بلوغ ، تعداد سلولهای چربی در کودکان چاق و لاغر افزایش می یابد که این افزایش در کودکان چاق سریع تر از کودکان لاغر است.
پس از بلوغ ، افزایش چربی بدن از طریق افزایش در اندازه سلول چربی صورت میگیرد.

منبع: دکتر مظهری متخصص تغذیه و رژیم درمانی.به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
مهمان
نظر دهنده : مهمان
تاریـخ ثبت : پنجشنبه, 08 مرداد,1394 01:24 ق.ظ
خیلی جالب بود
من چاقی گلابی شکل دارم

اکرم السادات مرتضوی
نظر دهنده : اکرم السادات مرتضوی
تاریـخ ثبت : جمعه, 09 مرداد,1394 04:17 ب.ظ
بسیار مفید بود. با تشکر.
ريحانه
نظر دهنده : ريحانه
تاریـخ ثبت : جمعه, 16 مرداد,1394 06:32 ب.ظ
من كه هيچكدومش نيستم،جور ديگه اي هم چاقي هست؟
شیرین قاسمی
نظر دهنده : شیرین قاسمی
تاریـخ ثبت : شنبه, 17 مرداد,1394 01:17 ق.ظ
خانم ریحانه محل اصلی تجمع سلولهای چربی در نواحی میانی بدن است.اکثر خانم ها در نواحی باسن و ران و بعضا در ناحیه شکم تجمع چربی و سلولیت دارند.البته دیده میشود در افراد چاق با BMI بالاتر از سی نواحی بازو و پشت و پهلو و سینه و حتی ساق پا هم محل تجمع بیش از حد چربی قرار می گیرد.
در افراد جوان با اضافه وزن یعنی BMI بین 25 و 30 ممکن است چربی پراکنده توزیع شده باشد و محل شاخصی را نبینیم اما توصیه میشود با ورزش هوازی و برنامه غذایی صحیح فرد را به وزن مطلوب برسانیم تاتناسب اندام ایجاد شود چرا که با افزایش سن احتمال ایجاد سلولیت بالا می رود.

رامین
نظر دهنده : رامین
تاریـخ ثبت : جمعه, 20 آذر,1394 02:01 ب.ظ
سلام
انواع چاقی که فرمودید همین چند نوع هست یا انواع چاقی دیگری هم وجود دارد؟
در هر حال ممنونم از این مطالب مفید که در مورد چاقی و انواع ان نوشتید...
امروزه ما ایرانی ها تمام مشکلاتمون از این چاقیه

شیرین قاسمی
نظر دهنده : شیرین قاسمی
تاریـخ ثبت : یکشنبه, 22 آذر,1394 07:57 ق.ظ
در پاسخ به آقای رامین:
انواع چاقی بر حسب محل ذخایر چربی در بدن تفکیک می شود اما ممکن است فردی مجموعی از تراکم چربی ها را در شکم،ران و باسن و بازوها داشته باشد
ممنون از توجهتون

s[hn
نظر دهنده : s[hn
تاریـخ ثبت : شنبه, 03 مهر,1395 07:15 ب.ظ
لطفا فرایند چاقی رو به صورت تخصصی توضیح بدین
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل