Menu
کلینیک آوای سلامتی
02

سرطان کبدسرطان کبد


کبد به‌طور مداوم خونی را که در سراسر بدن گردش می‌کند، فیلتر کرده و مواد مغذی و داروهای جذب شده از دستگاه گوارش را به مواد قابل استفاده برای سلول‌های بدن تبدیل می‌کند. اعمال مهم دیگری که توسط کبد انجام می‌شوند عبارتند از: حذف سموم و مواد زائد از خون و آماده سازی آن‌ها برای دفع از بدن، تشکیل و ترشح صفرا و ذخیره گلیکوژن.

از آن‌جایی‌‌که تمام گردش خون بدن از کبد عبور می‌کند، این عضو به‌طور غیر معمول در دسترس سلول‌های سرطانی موجود در گردش خون قرار می‌گیرد. سلول‌های سرطانی ممکن است ابتدا در کبد ایجاد شوند، یا این‌که سرطان ایجاد شده در اندام‌های دیگر، کبد را نیز درگیر کند. بیشتر سرطان‌های کبد از نوع ثانویه یا متاستاتیک هستند.

سرطان کبد اولیه در امریکا حدود 2 % و در کشورهای در حال توسعه حدود نیمی از سرطان‌ها تشکیل می‌دهد، که علت آن شیوع بیشتر هپاتیت می‌باشد. در آمریکا سرطان کبد اولیه در مردان 2 برابر زنان و در حدود 67 سالگی رخ می‌دهد.

از آن‌جایی‌که کبد از سلول‌های مختلفی تشکیل شده است، انواع متفاوت تومورها در آن شکل می‌گیرد. بعضی از آن‌ها خوش خیم هستند و بعضی دیگر بدخیم بوده و به دیگر اندام‌ها متاستاز می‌دهند. این تومورها به دلایل مختلف به‌وجود آمده و درمان‌های متفاوتی دارند. درمان و بهبودی بستگی به نوع تومور دارد.

علل سرطان کبد

- نقایص مادرزادی
- سوء مصرف الکل
- عفونت مزمن مانند هپاتیت B و C
- هموکروماتوز (بیماری ارثی تجمع بیش از حد آهن در کبد)
- سیروز
- چاقی
- کبد چرب

بیش از نیمی از مبتلایان به سرطان کبد، سیروز دارند. هپاتیت B و C و هموکروماتوز باعث آسیب دائمی و نارسایی کبد می‌شوند. مواد سرطان‌زای مختلفی مانند بعضی علف‌کش‌ها و مواد شیمیایی مانند وینیل کلرید و آرسنیک با سرطان کبد اولیه ارتباط دارند. سیگار کشیدن خصوصا در معتادین به الکل، خطر ابتلا را افزایش می‌دهد. آفلاتوکسین، یک ماده سرطان‌زا که توسط نوعی قارچ تولید می‌شود نیز در ایجاد سرطان کبد نقش دارد. این سم می‌تواند گندم، بادام زمینی، برنج، ذرت و لوبیای سویا را آلوده کند. هورمون‌های آندروژن و استروژن نیز اثر گذار هستند. دیگر عوامل خطر شامل:
- جنس مذکر
- نژاد
- استروئیدهای آنابولیک که توسط ورزشکاران مصرف می‌شوند.
- دیابت
- بعضی بیماری‌های نادر مانند کمبود آلفا- 1 آنتی تریپسین، تیروزینمی و بیماری ویلسون

علائم سرطان کبد

1. توده سخت سمت راست و زیر قفسه سینه
2. احساس ناراحتی در قسمت بالایی و راست شکم
3. ورم شکم
4. وجود درد در شانه راست یا در پشت
5. زرد شدن پوست و سفیدی چشم
6. کبودی یا خونریزی سریع
7. خستگی بی علت
8. تهوع و استفراغ
9. کاهش اشتها
10. کاهش وزن بی دلیل

درمان

بهبودی و سرطان به مرحله سرطان (اندازه تومور، میزان درگیری کبد، متاستاز به دیگر بافت‌ها)، میزان عملکرد کبد، سلامت عمومی فرد بستگی دارد. درمان‌هایی که در حال حاضر رایج هستند عبارتند از:
1- جراحی
2- پیوند کبد
3- درمان‌هایی دارویی
4- رادیوتراپی

منبع: WebMDامتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : جمعه, 02 بهمن,1394
گروه مطلب : کلینیک سرطان
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل