Menu
کلینیک آوای سلامتی
05

انواع هپاتیت ویروسیانواع هپاتیت ویروسی


هپاتیت یک نوع التهاب کبد است که ممکن است توسط دارو، مصرف الکل یا شرایط بالینی خاصی ایجاد شود. اما در بیشتر موارد، از طریق ویروس ایجاد شده و به هپاتیت ویروسی شناخته می‌شود. معمول‌ترین انواع هپاتیت عبارتند از: A، B و C.

علائم  نوع های مختلف هپاتیت

گاهی اوقات در هفته‌های اول پس از آلودگی – فاز حاد- هیچ علائمی دیده نمی‌شود. علائم هپاتیت عبارتند از: خستگی، تهوع، کم اشتهایی، درد شکمی، تب خفیف، زردی پوست و سفیدی چشم‌ها.

هپاتیت نوع A

هپاتیت A بسیار مسری بوده و از طریق مسیر مدفوع – دهانی و یا آب آشامیدنی، غذا و زباله منتقل می‌شود. هپاتیت A معمولا تب خفیف ایجاد می‌کند و حتی بسیاری از افراد متوجه بیماری خود نمی‌شوند. بهبودی معمولا به‌طور کامل به دست آمده و عوارض دراز مدت و آسیب کبدی نادر است.

صدف، میوه و سبزیجات خام و غذاهای نیم‌پز از عوامل ایجاد کننده هپاتیت A هستند. مسافرت به کشورهایی که میزان شیوع هپاتیت A بالاست، خوردن غذاهای خام یا نوشیدن از شیر آب در مسافرت‌ها خطر ابتلا را افزایش می‌دهد. احتمال خطر در کودکانی که در مهدهای کودک به‌سر می‌برند، بیشتر است.

هپاتیت نوع B

بسیاری از بالغین مبتلا به هپاتیت B برای یک دوره کوتاه علائم خفیفی نشان داده و پس از مدتی بهتر می‌شوند. اما بعضی افراد قادر به دفع ویروس از بدن خود نیستند که باعث ایجاد عفونت طولانی مدت می‌شود. هپاتیت B می‌تواند به مشکلات جدی مانند نارسایی و سرطان کبد منجر شود.

هپاتیت B از طریق خون، بزاق و منی منتقل می‌شود. در امریکا، بیشتر از طریق روابط جنسی محافظت نشده انتقال می‌یابد. همچنین، استفاده از سوزن، تیغ و مسواک فرد آلوده، راه دیگری برای انتقال ویروس می‌باشد. احتمال انتقال ویروس در هنگام تولد از طریق مادر آلوده به نوزاد وجود دارد.

هپاتیت B از طریق در آغوش گرفتن، غذا یا سرفه منتقل نمی‌شود. افرادی که چندین شریک جنسی دارند، یا مواد مخدر تزریقی مصرف می‌کنند، پزسنل بهداشتی که در تماس با خون و فرآورده‌های آن می‌باشند و افراد خانواده این بیماران بیشتر در معرض خطر می‌باشند.

هپاتیت نوع C

حدود 25% از افرادی که هپاتیت C دارند، پس از یک دوره کوتاه، ویروس را نابود می‌کنند. اما بقیه برای مدت زمان طولانی، ویروس را در بدن خود نگه می‌دارند. هپاتیت C مزمن به عوارض جدی مانند نارسایی و سرطان کبد می‌انجامد.

این ویروس از طریق خون آلوده منتقل می‌شود. در امریکا، بیشترین علت آلودگی، استفاده از سوزن‌های مشترک برای تزریق مواد مخدر می‌باشد. تاتو یا سوراخ کردن اعضای بدن با سوزن‌های آلوده و سرایت از طریق مادر آلوده در هنگام تولد به فرزند از دیگر روش‌های انتقال می‌باشد. به نظر می‌رسد روابط جنسی محافظت نشده، داشتن چندین شریک جنسی و HIV احتمال خطر هپاتیت C را افزایش می‌دهند.

احتمال ابتلا در معتادین تزریقی، حتی اگر یک بار و سال‌ها پیش این عمل را انجام داده باشند، وجود دارد. از آن‌جایی‌که در بیشتر موارد، هیچ علامتی دیده نمی‌شود، اکثر معتادین تزریقی از بیماری خود اطلاع ندارند. احتمال خطر در افرادی که پیش از سال 1992، خون دریافت کرده‌اند وجود دارد، زیرا قبل از آن سال، فرآورده‌های خونی اهدایی از نظر ویروس هپاتیت C بررسی نمی‌شدند.

اقدامات لازم در انواع هپاتیت

اگر آزمایش هپاتیت مثبت بود، اقدامات محافظتی برای افراد نزدیک و خانواده باید انجام شود. در مورد هپاتیت A، شستشوی مرتب دست‌ها، در مورد هپاتیت B وC، عدم استفاده از ناخن‌گیر، تیغ و مسواک مشترک لازم است. مطمئن شوید همه افراد خانواده، واکسن هپاتیت را دریافت کرده‌اند. مهمترین اقدام، مشورت با یک متخصص عفونی می‌باشد.

درمان انواع هپاتیت

هپاتیت نوع A : معمولا خود به خود درمان می‌شود و نیاز به معالجه خاصی ندارد. اگر تهوع دارید به‌جای 3 وعده غذایی حجیم، از تعداد وعده‌های بیشتر و کم‌حجم‌تر استفاده کنید. نوشیدن آب و آب‌میوه برای جلوگیری از کم‌آبی توصیه می‌شود. تا وقتی که بهبود نیافته‌اید از ورزش‌های سنگین بپرهیزید.

هپاتیت نوع B مزمن : هدف در درمان هپاتیت مزمن B، کنترل ویروس و جلوگیری از آسیب آن به کبد می‌باشد. این کار با پایش مرتب علائم بیماری کبدی شروع می‌شود. معالجات آنتی ویروس نیز کمک کننده است. اما همه افراد نمی‌توانند این معالجه را انجام داده یا به آن نیاز ندارند.

هپاتیت نوع C : داروهای مختلفی برای درمان هپاتیت C در بازار وجود درد. انتخاب‌‌های درمانی به شرایط بالینی و پوشش بیمه افراد بستگی دارد، زیرا داروهای جدید هپاتیت C بسیار گران هستند.

منبع: WebMDامتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : دوشنبه, 05 بهمن,1394
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل