Menu
09

دانستنی های سرطان ریهدانستنی های سرطان ریه


اگرچه سرطان ریه یکی از دلایل عمده مرگ ناشی از سرطان در زنان و مردان می‌باشد، با این حال، یکی از انواع قابل پیشگیری سرطان نیز هست. از هر 5 فرد مبتلا به سرطان ریه، 4 نفر سیگار می‌کشند. در نتیجه تبلیغات گسترده در سال‍های دور، مردان زیادی به کشیدن سیگار روی آوردند و در سال‌های بعد، آمار ابتلا به سرطان ریه به‌طور ناگهانی افزایش یافت. متاسفانه همین روند افزایشی در ابتلا به سرطان ریه در زنان نیز دیده می‌شود.

تومورهای ریه اغلب در دیواره‌های اسفنجی شکل و خاکستری رنگ نایژه‌ها شروع می‌شود. بیش از 20 نوع تومور که در بافت ریه به وجود می‌آیند، شناخته شده است. که بعدا به سایر ارگان‌ها مانند استخوان، مغز، کبد یا پوست متاستاز می‌کند.

علل سرطان ریه

حدود 85% از سرطان‌های ریه به علت کشیدن سیگار می‌باشد. البته مانند هر سرطان دیگری، ژنتیک نیز دخیل است. به‌علاوه، بعضی ویژگی‌های ژنتیکی باعث می‌شوند که افراد در برابر بعضی عوامل سرطان‌زا مانند توتون، حساسیت بیشتری نشان دهند. با‌این‌حال، هر فردی که روزانه یک پاکت سیگار می‌کشد، نسبت به یک فرد غیر سیگاری 20 برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان ریه می‌باشد. برای افرادی که روزانه بیش از 2 پاکت سیگار می‌کشند، این خطر 3 برابر می‌شود. البته ترک سیگار، خطر ابتلا را به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

افراد غیر سیگاری که در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند، بیش از غیر سیگاری‌هایی که در محیط بدون دود زندگی می‌کنند، در معرض ابتلا به سرطان ریه هستند. آمارها نشان می‌دهد که سالانه حدود 3000 نفر از این افراد غیر سیگاری به علت سرطان ریه جان خود را ازدست می‌دهند. زندگی با یک فرد سیگاری، خطر ابتلا به سرطان ریه را در مقایسه با زندگی با فرد غیر سیگاری، 30% افزایش می‌دهد.

کارگرانی که با آزبست سرو کار دارند، 90 برابر دیگر افراد در معرض خطر سرطان ریه هستند. همچنین، خطر سرطان ریه در کارگرانی که با اورانیوم، آرسنیک و گازهای رادیواکتیو در تماس هستند، بیش از دیگر افراد می‌باشد.

آلودگی هوا، اگرچه نه به اندازه سیگار، خطر سرطان ریه را افزایش می‌دهد. آلودگی هوا ناشی از ماشین‌ها، کارخانه‌ها و گازهای گلخانه‌ای مسبب 223000 مرگ ناشی از سرطان ریه در جهان می‌باشد.

اگر بافت ریه توسط بیماری‌ها یا عفونت‌هایی مانند سل یا اسکلرودرما مورد جراحت قرار گیرد، نسبت به رشد تومور مستعدتر خواهد بود.

از آن‌جایی‌که آمار ابتلا به سرطان ریه در بین افرادی که چربی و کلسترول بیشتری دریافت می‌کنند، بالاتر است، بعضی محققان معتقدند که رژیم غذایی بر سرطان ریه تاثیر دارد.

علائم سرطان ریه

سرطان ریه به آرامی شروع می‌شود. و معمولا هیچ علامت هشداردهنده‌ای در مراحل اولیه وجود ندارد. علائمی که پس از پیشرفت سرطان دیده می‌شوند عبارتند از:
سرفه‌های طولانی
درد قفسه سینه خصوصا هنگام تنفس عمیق
خس‌خس سینه یا نفس‌های کوتاه
سرفه همراه خلط خونی
خستگی

درمان سرطان ریه

جراحی
رادیوتراپی
شیمی درمانی

زندگی پس از تشخیص سرطان ریه

هنگامی‌که سرطان ریه در فردی تشخیص داده می‌شود، شوک بزرگی به او وارد می‌گردد. خصوصا اگر علت ابتلا سیگار کشیدن باشد، فرد احساس گناه خواهد کرد. اما زمان را با سرزنش خود از دست ندهید و به آینده امیدوار باشید. هیچ وقت برای تغییر شیوه زندگی دیر نیست. سیگار را ترک کنید و میوه‌ها و سبزیجات بیشتری مصرف کنید.

برای پیشگیری از سرطان ریه، یک جمله می‌توان گفت: سیگار نکشید، سیگار کشیدن را ترک کنید و از یک الگوی غذایی سالم پیروی کنید.

منبع: WebMDبه این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل