Menu
کلینیک کبد و گوارش
19

درمان بواسیردرمان بواسیر


بواسیر یا هموروئید، تورم رگ‌های خونی رکتوم است. گاهی اوقات تورم در حدی است که دیواره رگ‌ها کشیده و نازک شده و هنگام حرکات روده مشکل ایجاد می‌شود. بواسیر به دو دسته کلی تقسیم می‌شود: داخلی و خارجی

بواسیر داخلی در داخل رکتوم ایجاد می‌شود و دیده یا احساس نمی‌شود. به دلیل تعداد کمتر گیرنده‌های درد در ناحیه رکتوم، معمولا درد وجود ندارد. ممکن است خونریزی تنها نشانه وجود آن باشد. گاهی بواسیر داخلی بزرگ شده و از دریچه مقعد خارج می‌شود. در این حالت به صورت لایه‌های پوستی مرطوب و صورتی رنگ دیده می‌شود.

بواسیر خارجی درون مقعد ایجاد می‌شود و معمولا دردناک است. اگر بواسیر خارجی دچار افتادگی شود (معمولا در مسیر عبور مدفوع) می‌توان آن‌ها را مشاهده یا احساس کرد. گاهی لخته‌های خونی، درون این نوع بواسیر ایجاد می‌شود که شرایط بسیار دردناکی به نام ترومبوز ایجاد می‌کند. در این حالت به‌صورت بنفش یا آبی رنگ درآمده و امکان خونریزی وجود دارد.

خونریزی مقعد و هرگونه درد مربوط به آن باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد، زیرا می‌تواند نشان‌دهنده وضعیت خطرناکی مانند سرطان کولورکتال باشد. با‌این‌که بواسیر اولین علت خونریزی مقعد بوده و به ندرت خطرناک است، اما تشخیص قطعی پزشک لازم می‌باشد.

علائم بواسیر

خونریزی
خارش
درد
تورم ناحیه اطراف مقعد

علل بواسیر

در بیشتر موارد، بواسیر بین سنین 20 تا 50 سالگی اتفاق می‌افتد. رگ‌های ضعیف و سیاهرگ‌های گشاد شده ممکن است ارثی باشند. احتمالا فشار بالای شکمی باعث تورم سیاهرگ‌ها می‌شود. این فشار می‌تواند در نتیجه بارداری، چاقی، ایستادن یا نشسن به مدت طولانی، فشار هنگام حرکات روده، سرفه، عطسه، استفراغ، نگه داشتن نفس هنگام کار فیزیکی و بلند کردن اشیا سنگین باشد.

بواسیر و تغذیه

رژیم غذایی نقش محوری در ایجاد و پیشگیری بواسیر دارد. احتمال بروز بواسیر در افرادی‌که رژیم پرفیبر دارند، کمتر و در افرادی که غذاهای فرآیند شده مصرف می‌کنند، بالاتر است. سبزیجات، میوه تازه، انواع لوبیا، نان و غلات کامل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

رژیم کم فیبر همراه دریافت ناکافی آب و مایعات باعث یبوست شده که به بواسیر ختم می‌شود.

درمان‎‌های خانگی بواسیر

استفاده از کرم‌ها یا بسته‌های کوچک یخ برای کاهش درد و تورم
نشستن در وان آب گرم، 2 تا 3 بار در روز و سپس خشک کردن فوری بدن

درمان پزشکی بواسیر

استفاده از لیگاتور (نوارها یا حلقه‌های لاستیکی برای خارج کردن خون)
استفاده از حرارت برای درمان بواسیر داخلی
اسکلروتراپی (تزریق مواد تصلب‌زا به داخل وریدهای بواسیری)
جراحی

منبع: WebMDامتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : دوشنبه, 19 بهمن,1394
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل