Menu
کلینیک آوای سلامتی
11

20 ماده غذایی برای محافظت از قلب (2)20 ماده غذایی برای محافظت از قلب (2)


در مطلب 20 ماده غذایی برای محافظت از قلب (1) به بحث پیرامون شیوع بالای بیماری های قلبی عروقی و عوارض و ناتوانی های ناشی از آن و معرفی 10 ماده ی غذایی محافظت کننده از قلب پرداختیم.در این مطلب، به معرفی 10 ماده ی غذایی دیگر که حافظ قلب هستند، می پردازیم.

سیب زمینی شیرین

شاخص گلایسمیک سیب زمینی شیرین پایین بوده، بنابراین باعث افزایش ناگهانی قند خون نمی‌شود. همچنین دارای فیبر، ویتامین A و لیکوپن می‌باشد. سعی کنید سیب زمینی شیرین را جایگزین نوع سفید کنید.

پرتقال


پرتقال و محافظت از قلب

پرتقال‌های شیرین و آبدار دارای فیبر پکتین بوده، که خاصیت کاهندگی گلسترول و کنترل فشار خون را دارد. در یک مطالعه، مصرف 2 فنجان آب پرتقال در روز، سلامت عروق خونی را افزایش داده و همچنین فشار خون را در مردان کاهش داد. یک پرتقال متوسط، حدود 62 کالری و 3 گرم فیبر دارد.

برگ چغندر

برگ‌های سبز تیره چغندر، غنی از پتاسیم و منیزیم بوده که به کنترل فشار خون کمک می‌کند. به علاوه دارای فیبر، ویتامین A، آنتی اکسیدان‌های لوتئین و گزانتین می‌باشد.

جو بارلی

فیبر موجود در جو بارلی، سبب کاهش کلسترول و قند خون می‌شود. می‌توان آن را به سوپ اضافه کرد یا به صورت برشته مصرف کرد.

جو دوسر


فوائد جودوسر برای قلب

یک کاسه از جو دوسر، تا ساعت‌ها شکم را پر نگه داشته، قند خون را به حالت پایدار نگه داشته و حس سیری به فرد می‌دهد. به همین دلیل برای دیابتی‌ها مفید است. فیبر موجود در آن، سبب کاهش LDL کلسترول شده و برای قلب مفید است. می‌توانید 3/1 آرد مورد نیاز برای تهیه کیک را از آرد جو دوسر استفاده کرد.

بذرکتان

بذر کتان به دلیل دارا بودن فیبر، فیتو کمیکال‌هایی به نام لیگنان و اسید چرب امگا-3 برای قلب مفید است. می‌توان آن را آسیاب کرده و به غلات، ماست یا خردل روی ساندویچ اضافه کرد.

ماست کم چرب

لبنیات سبب استحکام استخوان‌ها شده و به کنترل فشار خون بالا کمک می‌کند. ماست غنی از کلسیم و پتاسیم می‌باشد. برای افزایش جذب کلسیم و به کاهش دریافت چربی، از نوع کم چرب استفاده کنید.

غذاهای غنی شده با استرول


غذاهای غنی شده با استرول

به بعضی از انواع مارگارین، شیر سویا، شیر بادام و آب پرتقال‌ها، استرول و استانول اضافه شده است. استرول‌ها و استانول‌ها، سبب کاهش LDL کلسترول شده، بدون اینکه HDL کلسترول را کاهش دهند.

گیلاس

گیلاس دارای یک نوع آنتی اکسیدان به نام آنتوسیانین می‌باشد که به حفاظت از عروق خونی کمک می‌کند.

بلو بری

بلو بری دارای آنتوسیانین بوده که سبب رنگ آبی تیره آن می‌شود. همچنین دارای فیبر می‌باشد که برای محافظت از قلب مفید است.

منبع: Web MDامتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : یکشنبه, 11 مرداد,1394
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
فرناز خوش آمال
نظر دهنده : فرناز خوش آمال
تاریـخ ثبت : دوشنبه, 12 مرداد,1394 11:33 ق.ظ
ممنون از توضیحات شیوا و روانتون
موفق باشید

نظر دهنده :
تاریـخ ثبت : دوشنبه, 12 مرداد,1394 06:43 ب.ظ
ممنون
شیرین قاسمی
نظر دهنده : شیرین قاسمی
تاریـخ ثبت : ﺳﻪشنبه, 13 مرداد,1394 10:13 ق.ظ
با تشکر از شما

مطلب بسیار خوبی بود

سرکار خانم مرتضوی در خواست میکنم بعضی از کلمات کلیدی در مبحث قلب و عروق مثل LDL کلسترول آنتی اکسیدان را مختصرا تعریف کنید تا فهم دقیق تری از این مقاله ایجاد شود

رضایی
نظر دهنده : رضایی
تاریـخ ثبت : ﺳﻪشنبه, 13 مرداد,1394 11:04 ق.ظ
موافقم
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل