Menu
کلینیک آوای سلامتی
22

آشنایی با خواص چغندر (2)آشنایی با خواص چغندر (2)


در آشنایی با خواص چغندر (1)  به بررسی خواص این گیاه زمستانی دوست داشتنی پرداختیم. در این مطلب، به بررسی سایر خواص چغندر و فواید آن در دوران بارداری می پردازیم.

8. خاصیت ضد سرطانی

مواد مغذی ای که منجر به رنگ قرمز پر رنگ چغندر می شود، منجر به حفاظت از بدن در برابر سلول های سرطانی می شود. مطالعات نشان می دهند افزودن عصاره ی چغندر به آب آشامیدنی، سبب کاهش ایجاد سلول های سرطانی در اندام های مختلف در مدل های حیوانی می شود. همچنین عصاره ی چغندر سبب کاهش سلول های سرطانی در پانکراس، پروستات و پستان در مطالعات انسانی شده است.

9. غنی از فیبر و مواد مغذی

چغندر غنی از ویتامین C ( تقویت کننده ی سیستم ایمنی ) ، فیبر، مواد مغذی ضروری مانند پتاسیم ( ضروری برای سلامتی اعصاب و عملکرد ماهیچه ها ) و منگنز ( ضروری برای استخوان ها، کبد، کلیه و پانکراس ) و فولات ( ویتامین B9 – کمک به کاهش نقص سیستم عبی در جنین ) می باشد.

10. سمیت زدایی

در چغندر نوعی رنگدانه وجود دارد که به فاز 2 سمیت زدایی بدن کمک می کند. در فاز 2 سمیت زدایی بدن، سموم به مولکول های کوچکتر جهت دفع و خروج از بدن می شکتد. به طور کلی، یکی از ارزش های چغندر، کمک به پاکسازی و سمیت زدایی کبد از مواد مسموم است.

فواید چغندر در دوران بارداری:

دوران بارداری، یکی از تجربه های فوق العاده ی زندگی است. تمامی مادران باردار از این دوران به عنوان دوران سلامت، شادی و اتفاقهای خوب یاد می کنند. زیرا هر انچه مادر تجربه می کند، فرزند او نیز حس و تجربه می کند. چه از لحاظ فیزیکی و چه از نظر احساسی.

علاوه بر تمامی احساس های مثبت در این دوران، یکی از نگرانی های تمامی مادران، نوع تغذیه آنهاست. علاوه بر این، این 9 ماه، ضامن سلامتی کودک در آینده است. در اینجا نگاهی به فواید چغندر در دوران بارداری می اندازیم.

1. افزایش محتوای آهن بدن

آهن، یکی از ضروری ترین ریز مغذی ها در تمامی دوران های زندگی یک زن است که نقش مهم و اساسی آن در دوران بارداری، پر رنگ تر است. آهن به افزایش مجتوای هموگلوبین بدن کمک می کند. بنابراین به زنان باردار توصیه می شود تا با مصرف آب چغندر، محتوای آهن بدن را افزایش دهند. نوشیدن آب چغندر در دوران بارداری، به حفاظت از مادر باردار در برابر کم خونی کمک می کند.

2. ویتامین c  

چغندر حاوی مقادیر مناسبی از ویتامین c می باشد. این ویتامین به جذب آهن در بدن کمک می کند. اگر مادران باردار در دوران حساس بارداری از این ماده ی غذایی مهم استفاده کنند، به طور قطع می توان انتظار فرزند سالم و قوی ای را داشت. اما پیش از مصرف هر روزه ی آن، حتما با متخصص زنان خود مشورت کنید و طبق توصیه ای که در این مورد دارند، مصرف کنید.

3. بهبود عملکرد کبد

وجود رنگدانه های موجود در این گیاه، سبب سمیت زدایی کبد و خون می شود. چغندر کمک به سمیت زدایی بدن از مواد مسموم می کند، در نتیجه شانس ذخیره ی چربی را نیز بسیار کاهش می دهد. کبد سالم، به معنی سیستم هضمی با عملکرد مناسب است.

4. حضور اسید فولیک

رشد مناسب جنین در این دوران بسیار مهم است و فولیک اسید به این رشد طبیعی بسیار کمک می کند. همچنین وجود اسید فولیک در این گیاه، به ساخت گلبول های قرمز کمک می کند.

5. تصفیه ی خون در دوران بارداری

مواد مغذی موجود در این گیاه، توانایی تصفیه ی خون را دارد. همچنین به کاهش نقص های جنینی نیز کمک می کند. از جمله فواید دیگر مصرف این گیاه، افزایش استقامت در بدن زنان باردار است که انها را برای زایمان مقاوم تر می کند.امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : پنجشنبه, 22 بهمن,1394
نویسنده : فرناز خوش آمال
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل