Menu
کلینیک کبد و گوارش
17

آیا استرس با سندرم روده تحریک پذیر ارتباط دارد؟آیا استرس با سندرم روده تحریک پذیر ارتباط دارد؟


ارتباط بین استرس و اضطراب با سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یا این‌که کدام یک زودتر رخ می‌دهد، به‌طور دقیق مشخص نیست، اما مطالعات نشان می‌دهند آن‌ها همراه هم اتفاق می‌افتند.

حدود 60% از بیماران مبتلا به IBS، ویژگی‌های مربوط به یک یا چند بیماری روحی را دارا هستند. رایج‌ترین بیماری روحی بین این افراد، اضطراب می‌باشد. 60% این بیماران به اضطراب، 20% به افسردگی و بقیه به دیگر بیماری‌ها مبتلا هستند.

بیماران مبتلا به اضطراب، نگرانی زیادی نسبت به مسائل مربوط به سلامتی، ثروت یا شغل دارند. دیگر مشکلات آن‌ها شامل ناراحتی معده، درد عضلانی، لرزش، بی‌خوابی، گیجی و بی‌حوصلگی می‌باشند.

نظرات مختلف درباره ارتباط بین سندرم روده ی تحریک پذیر با استرس و اضطراب

1- اگرچه بیماری‌های روانی مانند اضطراب سبب ایجاد IBS نمی‌شوند، بیماران مبتلا به اختلالات گوارشی احتمالا به مشکلات روحی حساس‌ترند.

2- استرس و اضطراب، ذهن را نسبت به اسپاسم‌های کولون آگاه‌تر می‌کند.

3- احتمالا IBS توسط اختلال در سیستم ایمنی که تحت تاثیر استرس قرار گرفته، آغاز می‌شود.

راهنمایی‌هایی در مورد کنترل استرس و اضطراب

مستنداتی وجود دارد که کنترل استرس به جلوگیری یا کاهش علائم IBS کمک می‌کند. در مورد روش‌های آرام سازی مانند تنفس عمیق یا تجسم یک منظره آرام بخش آموزش ببینید. همچنین می‌توانید اضطراب را با انجام کارهایی مانند صحبت با یک دوست، مطالعه، گوش دادن به موسیقی یا خرید کردن از بین ببرید.
ورزش کردن، استراحت کافی و رعایت یک رژیم مناسب برای IBS نیز راه حل خوبی است.
اگر همچنان عصبی هستید یا دچار اضطراب می‌شوید با پزشک خود صحبت کنید. از درمان صحیح برای رفع یبوست یا اسهال مطمئن شوید.
2/3 بیماران مبتلا به IBS با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و معالجات خود بهتر می‌شوند، 1/3 دیگر که علائم شدیدتری دارند، از مراجعه به روانشناس سود خواهند برد.
تحقیقات نشان می‌دهد درمان‌هایی مانند آرام سازی، بیوفیدبک و هیپنوتیسم به بسیاری از افراد کمک می‌کنند. البته این درمان‌ها محدودیت‌هایی هم دارند. مطالعات نشان داده‌اند که برای رفع یبوست یا دردهای شکمی مفید نیستند.
با پیوستن به گروه‌هایی متشکل از بیماران مبتلا به IBS یا دیگر اختلالات گوارشی، می‌توانید از راهنمایی‌های آن‌ها استفاده کرده و همچنین حمایت عاطفی زیادی دریافت کنید.

منبع: WebMDامتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : دوشنبه, 17 اسفند,1394
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل