Menu
کلینیک تناسب اندام
25

راهکارهای ثابت شده کاهش وزنراهکارهای ثابت شده کاهش وزن


سوالی که ذهن خیلی از افراد را درگیر می‌کند این است که آیا کاهش وزن طولانی مدت امکان پذیر است؟ سال‌ها تحقیق نشان داده است که استراتژی‌هایی وجود دارد که احتمال موفقیت افراد را در روند کاهش وزن افزایش می‌دهد.

در این مقاله به 5 راهکار ساده و در عین حال ثابت شده برای کاهش وزن می‌پردازیم:

1- یادداشت‌های غذایی

یک روش ساده برای کاهش وزن این است که هر چیزی که در طول روز می‌خورید یا می‌نوشید را یادداشت کنید.
مطالعات نشان داده‌اند که یادداشت‌های غذایی هم به کاهش و هم به نگهداری وزن کمک می‌کنند. نتیجه یک مطالعه نشان داد که کاهش وزن افرادی که از این روش استفاده می‌کنند به‌طور میانگین دو برابر دیگر افراد است.

2- وزن کردن

آیا از این‌که خود را وزن کنید می‌ترسید؟ وزن کردن منظم یکی از بهترین روش‌ها در کاهش وزن می‌باشد. بر طبق نتایج مطالعه‌ای که در سال 2015 منتشر شد، افرادی که خود را هر روز وزن می‌کردند، 3 برابر افرادی که در این کار سستی می‌کردند کاهش وزن داشتند. در حقیقت، افرادی که خود را هر روز وزن می‌کردند به‌طور میانگین 8 کیلوگرم و افرادی که 5 روز در هفته این کار را انجام می‌دادند 3 کیلوگرم وزن کم کردند.

3- صرف غذا در منزل

تهیه غذا در منزل از دو جهت توصیه می‌شود. این کار هم به تناسب اندام کمک می‌کند و هم مقرون به صرفه است. مطالعه‌ای نشان داد افرادی که بیرون منزل غذا می‌خورند در مقایسه با افرادی که غذای خانگی میل می‌کنند، روزانه 200 کلو کالری بیشتر دریافت می‌کنند. همچنین این افراد نمک، شکر و چربی اشباع بیشتری دریافت می‌کنند. نتایج تحقیق نشان داد احتمال چاقی و اضافه وزن در افرادی که اغلب در رستوران‌ها غذا می‌خورند بیشتر است.

4- آگاهی از سهم‌های غذایی

تحقیقات نشان داده‌اند که در 20 سال گذشته اندازه غذاها بزرگتر شده است. این امر فقط مختص رستوران‌های زنجیره‌ای و فست فودها نمی‌باشد بلکه غذاهای تهیه شده در منزل را نیز شامل می‌شود. اندازه همبرگرها 20%، نوشابه 25% و چیپس سیب زمینی 60% بزرگتر شده است.
واضح است که هرچه اندازه غذاها بزرگتر شود، دور کمر نیز بیشتر می‌شود. و این موضوع با افزایش افرادی که دچار اضافه وزن و چاقی شده‌اند مطابقت دارد.
هنگامی‌که غذا در اندازه‌های بزرگتر سرو شود، افراد بیشتر می‌خورند و می‌نوشند. یک روش ساده این است که از ظروف کوچکتر برای سرو غذا استفاده کنیم. یک مطالعه مروری نشان داده است که افراد می‌توانند 16% از انرژی دریافتی خود را با استفاده از این روش کاهش دهند، بدون این‌که احساس گرسنگی کنند.
هنگامی‌که بیرون از منزل غذا میل می‌کنید، نصفی از غذا را میل کرده و بقیه آن را برای وعده بعدی به منزل ببرید.

5- خاموش کردن تلوزیون

هرچه زمان بیشری را صرف تماشای تلویزیون یا انجام بازی‌های رایانه‌ای کنید، زمان کمتری برای فعالیت فیزیکی خواهید داشت.
از طرف دیگر، برنامه‌ای که تماشا می‌کنید بر میزان غذای دریافتی اثر دارد. تحقیقات نشان داده‌اند که تماشای 10 دقیقه برنامه مربوط به غذا، به احتمال زیاد به میل به غذا و پرخوری منجر می‌شود.
مدت تماشای تلویزیون را به 2 تا 3 ساعت در هفته محدود کنید و از تماشای برنامه‌های آشپزی و تبلیغات مربوط به غذا اجتناب کنید.

منبع: Web MDامتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 25 اسفند,1394
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل