Menu
کلینیک غدد و دیابت
03

آیا دیابت با افسردگی ارتباط دارد؟ (2)آیا دیابت با افسردگی ارتباط دارد؟ (2)


افسردگی از جمله مشکلاتی است که بسیاری از افراد حتی در جوامع پیشرفته به آن مبتلا هستند و با ان دست و پنجه نرم می کنند. در مطلب آیا دیابت با افسردگی ارتباط دارد؟ (1) به بررسی علائم روانی و جسمی افسردگی، علل ایجاد کننده ی افسردگی و سنی که افسردگی در آن رخ می دهد پرداختیم. در این مطلب به ارتباط دیابت و افسردگی، اهمیت درمان و درمان افسردگی می پردازیم. 

آیا افسردگی باعث ابتلا به دیابت می شود؟ 

مطالعات مختلفی برای پاسخ به این سوال انجام شده است. در مجموع مشخص شده است که در افراد افسرده احتمال ابتلا به بیماری هایی چون دیابت بیشتر است. اما هنوز در رابطه با این موضوع که افسردگی علت دیابت است یا نه اتفاق نظر وجود ندارد. از طرفی به نظر می رسد افسردگی می تواند به علت تحت تاثیر قرار دادن سبک زندگی به عنوان افراد زمینه ای برای بروز دیابت در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، فعالیت جسمی، برنامه ی غذایی مناسب، توجه به سلامت بدن و ... در افراد افسرده کمتر مورد توجه قرار می گیرد که خود این موضوع احتمال ابتلا به دیابت را افزایش می دهد.

اثرات افسردگی بر دیابت چیست؟

افسردگی به علت ماهیتی که دارد فرد مبتلا را از انجام امور روزانه باز می دارد و توان فرد برای اداره ی امور زندگی را کاهش می دهد. بنابراین در مورد افراد مبتلا به دیابت که باید روزانه فعالیت های منظمی را برای مهار دیابت انجام دهند ابتلا به افسردگی برابر است با کاهش توان مدیریت فردی دیابت. به این معنی که ممکن است مهار قند خون مورد غفلت واقع شده، مراقبت های اساسی در مورد دیابت صورت نگیرد، مصرف دارو ها یا انسولین از نظم خارج شود، ورزش و فعالیت بدنی انجام نشود، تغذیه مناسب و به موقع انجام نگیرد و فرد خود را از حمایت های اجتماعی محروم سازد. همچنان افراد افسرده چندان مراقب سلامتی خود نیستند، کمتر به مسائل بهداشتی اهمیت می دهند و مستعد روی آوردن به سیگار، مواد مخدر و الکل هستند که مصرف آنها در یک فرد دیابتی عواقب وخیمی را به دنبال دارد.

اهمیت درمان افسردگی

در صورتی که برای درمان افسردگی اقدامی انجام نشود، می تواند ماه ها و حتی سال ها پا بر جا بماند. بسیاری از افراد افسرده تصور می کنند بیماری شان چندان هم جدی نیست اما واقعیت این است که افسردگی به اندازه سایر بیماری ها مانند دیابت، فشار خون، مشکلات قلبی عروقی از اهمیت برخواردار بوده و برای درمان آن باید اقدام لازم را به عمل آورد.

چنانچه افسردگی درمان نشود می تواند به موارد زیر منتهی شود:
1. ناتوانی در انجام امور روزانه
2. ایجاد زمینه مناسب برای ایجاد مشکلات روانی و جسمی
3. کاهش طول عمر و مرگ زودرس
4. افزایش خطر خودکشی

در افراد مبتلا به دیابت اهمیت درمان افسردگی دو چندان است، چرا که درمان افسردگی به بهینه ساختن سبک زندگی و مدیریت بهتر دیابت منجر می شود و با درمان آن می توان از بروز عوارض طولانی مدت دیابت جلوگیری کرد.

درمان افسردگی

با توجه به شدت بیماری روش های درمانی متفاوتی برای غلبه بر افسردگی وجود دارد. در این میان می توان به درمان های روان شناختی و درمان های دارویی اشاره کرد. در درمان های روانشناختی، از تکنیک ها و روش های مختلف رفتاری و شناختی استفاده می شود. گروه درمانی، درمان های معنوی، ورزش هایی مانند یوگا نیز از روش های کمکی دیگری هستند که برای درمان افسردگی مورد استفاده قرار می گیرند. متخصصین روانشناختی افرادی هستند که برای درمان های روانشناختی تخصص لازم را دارند. درمان دارویی افسردگی نیز یکی از راه های متداول مقابله با افسردگی است که توسط متخصصین روان پزشک به کار می روز. استفاده از دارو حتما باید تحت نظر پزشک متخصص انجام شود و مصرف دارو های ضد افسردگی بدون مشورت با آنها به هیچ وجه توصیه نمی شود. درمان های دارویی و درمان های روان شناختی در غالب موارد همراه با هم انجام می شوند و این کار باعث اثر بخش تر شدن درمان می شود.

ادامه مطلب در آیا دیابت با افسردگی ارتباط دارد؟ (3)


امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 03 فروردین,1395
نویسنده : فرناز خوش آمال
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل