Menu
کلینیک آوای سلامتی
10

آیا دیابت با افسردگی ارتباط دارد؟ (3)آیا دیابت با افسردگی ارتباط دارد؟ (3)


در مطالب آیا دیابت با افسردگی ارتباط دارد؟ (1) و (2)، به بررسی ارتباط دیابت با افسردگی پرداختیم. در این مطلب، به بررسی افسردگی در کودکان مبتلا به دیابت و راه های پیشگیری از افسردگی می پردازیم. 

افسردگی در کودکان مبتلا به دیابت

همان طور که پیش تر گفتیم، امکان ابتلا به افسردگی در هر سنی وجود دارد. افسردگی در کودکان مبتلا به دیابت یکی از مهمترین موانع درمانی است که باید به ان توجه ویژه نمود. علائم افسردگی در کودکان تا حدودی با علائم بزرگسالان متفاوت است. هرگاه جند علامت از علائم زیر را در کودک مشاهده نمودید توجه داشته باشید که احتمال ابتلا به افسردگی وجود دارد.

- تمایل نداشتن به بازی و کم حوصله شدن
- علاقه نداشتن به مدرسه بدون دلیل خاص
- تغییر محسوس در اشتها
- زود رنجی و تحریک پذیری
- کم حرفی و انزوا
- بروز مکرر علادم جسمی مانند سر درد یا دل درد
- بی علاقگی به اعضای خانواده یا فعالیت هایی که قبلا مورد توجه وی بوده اند
- احساس غمگینی
- تغییرات محسوس در وضعیت خواب کودک
- بی قراری و کاهش تمرکز

افسردگی می تواند برنامه ی مدیریت یا مهار دیابت در کودکان را تحت تاثیر قرار دهد. مشاهده شده است اغلب کودکان افسرده کمتر به برنامه ی خود مراقبتی توجه می کنند و با فعالیت های درمانی والدین به خوبی همراه نمی شوند. از طرفی این عوارض روانی سبب بروز عوارض نامطلوب جسمی دیگری هم می شود که به نوبه ی خود در مسیر ئرمان دیابت مشکلاتی را به وجود می آورد.

بنابراین ضروری است که والدین کودک مبتلا به افسردگیري، هر چه زودتر برای درمان این اختلال، اقدامات لازم را انجام دهند. گاهی شناسایی عوامل افسرده ساز در محیط زندگی کودک امکان پذیر است و می توان با رفع آنها افسردگی کودک را تخفیف داد. چنانچه نتوانستید تشخیص دهید فرزندتان به چه علت افسرده شده است، مراجعه به متخصصین سلامت روان (روان شناس و روان پزشک) بهترین اقدامی است که می توانید انجام دهید.

پیش گیری از افسردگی

شاید بارها این موضوع را شنیده اید که همواره پیشگیری بر درمان مقدم است. در مورد افسردگی نیز این موضوع صادق است و می توان با نجام برخی کارها، تا حد زیادی از بروز افسردگی کاست. متخصصین پیوسته توصیه هایی برای پیشگیری از افسردگی توصیه کرده اند. هر فرد در محیط زندگی خود و با توجه به امکاناتی که در دسترس دارد می تواند آنها را به کار بندد. برخی از این توصیه ها عبارتند از:

1. ورزش: فعالیت جسمی و ورزش یکی از راه های جلوگیری از بروز افسردگی است. همواره برنامه ی ورزشی روزانه ی خود را اجرا کنید.

2. پرورش مهارت تفکر مثبت: خوش بین باشید و افکار منفی و ناامید کننده ی زندگی خود را در مورد زندگی و آینده حذف و به جای آن ها افکار مثبت و روحیه بخش را جایگزین کنید. توجه داشته باشید که نگرانی در مورد مشکلات گذشته شما را به سمت افسردگی سوق می دهد. افسوس گذشته را نخورید!

3. حمایت های اجتماعی: با دوستان و افرادی که در کنارشان احساس خوبی دارید، در ارتباط باشید. با آنها در رابطه با مشکلاتتان صحبت کرده و از آنها راهنمایی بخواهید. درد و دل کردن می تواند از بار منفی هیجانات و مشکلات بکاهد.

4. خواب و تغذیه مناسب: برنامه ی غذایی مناسبی را که با دیابت شما هم سازگار باشد انتخاب کنید. توجه به بهداشت، خواب و استراحت کافی ضروری است. رعایت این دو مورد می تواند به شادابی شما کمک کند.

5. تفریح کردن: جسم و روان ما نیاز به استراحت دارد. تفریح، مسافرت، مهمانی و ... به شادابی جسمی و روانی شما کمک خواهد کرد. بنابراین در برنامه ی زندگی خود زمانی را به تفریح، خندیدن و خوش گذراندن اختصاص دهید.

6. حل مشکلات: اجازه ندهید تعداد مشکلات حل نشده زیاد شوند. مهارت حل مسئله را بیاموزید و راه حل های مناسبی برای مسائل روزانه ی زندگی خود اتخاذ کنید.

7. اجتناب از مصرف سیگار و مواد مخدر: سیگار و مواد مخدر علاوه براینکه به خودی خود عوارض جسمی وخیمی به دنبال دارند و مهار دیابت را با مشکلات جدی مواجه می کنند، خطر ابتلا به افسردگی را نیز افزایش می دهند. از مصرف آنها اجتناب کرده و در صورتی که در حال حاضر از این مواد استفاده می کنید، تصمیم بگیرید که این مواد را ترک کنید.امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 10 فروردین,1395
نویسنده : فرناز خوش آمال
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل