Menu
کلینیک آوای سلامتی
14

اندر احوالات نوشابه های گاز دار (۲)اندر احوالات نوشابه های گاز دار (۲)


در مطلب اندر احوالات نوشابه های گازدار (۱) ، به بررسی این نوشیدنی زیر نظر متخصصین تغذیه و اتفاقاتی که پس از ورود این نوشیدنی به بدن می افتد پرداختیم. در این مطلب، به بررسی مضررات این نوشیدنی می پردازیم.

3. مقاومت به انسولین و سندرم متابولیک:

نقش اصلی انسولین، انتقال گلوکز از جریان خون به سلول ها می باشد. اما زمانی که ما نوشابه مصرف می کنیم، سلول ها تمایل به مقاومت در برابر عملکرد انسولین از خود نشان می دهند. زمانی که این اتفاق می افتد، پانکراس انسولین بیشتر ساخته تا قند خون تنظیم شود، بنابراین سطح انسولین خون افزایش یافته در حالی که قند خون نیز بالاست و به این اتفاق، مقاومت به انسولین گفته می شود. مقاومت به انسولین، از پیش زمینه های سندرم متابولیک می باشد. سندرم متابولیک حالتی است که چندین اتفاق به طور همزمان در بدن اتفاق می افتد.

4. دیابت نوع 2:

دیابت نوع 2 از بیماری های بسیار شایع است که در حال حاضر 300 میلیون نفر در جهان با آن دست و پنجه نرم می کنند. از شاخصه های آن، افزایش سطح قند خون همراه با کمبود انسولین و یا مقاومت به انسولین می باشد.

نتایج مطالعات اخیر بر روی رابطه مصرف شکر و دیابت در 175 کشور دنیا حاکی است، مصرف هر 150 کالری (یک قوطی نوشابه) از شکر به صورت روزانه، 1.1% احتمال دیابت نوع 2 را افزایش می دهد.

5. افزایش احتمال سرطان لوزالمعده:

همان طور که گفته شد، مصرف نوشابه سبب افزایش مقاومت به انسولین و دیابت می شود و زمانی که سلول های بدن نسبت به انسولین مقاوم می شوند، پانکراس برای جبران، مقادیر بیشتری انسولین ترشح می کند. این ترشح بیشتر، نیازمند افزایش سلول های پانکراس است که در صورت افزایش بی رویه ی سلول های پانکراس، احتمال سرطانی شدن آن افزایش می یابد. نتایج مطالعات نشان می دهند افرادی که در طول هفته بیش از دو بار از نوشابه استفاده می کنند، 87% بیشتر در معرض سرطان پانکراس هستند.

6. مقاومت به لپتین:

لپتین هورمونی است که به وسیله ی سلول های چربی ترشح می شود و وظیفه ی اصلی آن، تنظیم طولانی مدت تعادل انرژی است. لپتین ما را در برابر گرسنگی و چاقی محافظت می کند و اغلب به آن هورمون سیری گفته می شود.

در مطالعات حیوانی که بر روی موش ها انجام شده است نشان می دهد مصرف شکر، علی الخصوص فروکتوز، سبب مقاومت لپتین در موش ها شده. این در حالی است که مطالعات انسانی کافی در این رابطه وجود ندارد و به قطعیت نمی توان آن را رد یا قبول کرد.

7. افزایش فشار خون:

مطالعات مختلف نشان می دهند در صورت مصرف روزانه ی نوشابه های گازدار، فشار خون به طور منظم افزایش یافته و در پی آن، خطر حمله ی قلبی و سکته ی مغزی وجود دارد. از طرفی چنانچه گفته شد مصرف انها، سبب چاقی و اضافه وزن شده که خود می تواند زمینه ساز افزایش فشار خون و خطرات متعاقب آن گردد.

8. اختلال در هضم غذا:

یکی از ادعاهای کسانی که مصرف بالایی از نوشابه دارند، هضم بهتر غذاست. اما همان طور که گفته شد، ادعایی بیش نیست و در حقیقت این طور نیست. در حالت طبیعی، اگر سیستم گوارشی سالم باشد، به تنهایی و بدون مشکل می تواند هضم غذا را انجام دهد و افرادی که مشکلاتی مانند ترشح کم یا زیاد اسید معده را دارند، با مشورت با پزشک متخصص می توانند این مشکل را بر طرف کنند.

همچنین اغلب افراد، مصرف بالاتری از نوشابه ها به دنبال غذاهای چرب و سنگین را دارند. با مصرف نوشابه، شیره ی گوارشی رقیق شده و گوارش با اختلال مواجه می شود. بنابراین، بهتر است با این ادعاها، سلامتی خود را به خطر نیندازیم.

9. افزایش احتمال پوکی استخوان:

یکی از اجزای نوشابه ها، اسید فسفریک بوده و به دنبال مصرف آن، حجم بالایی از این اسید وارد بدن می شود. در حالت عادی، نسبت یون های کلسیم و فسفر باید در بدن در محدوده ای طبیعی باشد تا بدن با مشکلی مواجه نشود. حال با مصرف نوشابه ها، حجم بالایی فسفر وارد بدن شده و بدن برای تعادل یونی خود، از کلسیم استخوان ها برداشته تا کمبود کلسیم خود را جبران کند و نتیجه ی طولانی مدت آن، پوکی استخوان می باشد.

از طرفی این اسید، سبب اسیدی شدن خون و بر هم خوردن تعادل اسید و باز شده که برای جبران آن، کلسیم از استخوان برداشته شده و در نتیجه ی برداشت مداوم، پوکی استخوان اتفاق می افتد.

علاوه بر موارد ذکر شده، اسید فسفریک، سبب کاهش جذب کلسیم غذا شده. بنابراین بدن به طور مداوم با کمبود کلسیم مواجه می شود.

10. افزایش احتمال سنگ های کلیوی:

از آنجایی که نوشابه، سبب وارد شدن حجم بالایی اسید فسفریک به بدن شده و بدن برای جبران و برقراری تعادل، کلسیم را از استخوان بر می دارد، کلسیم هایی که وارد خون شده، به مرور زمان می تواند در کلیه رسوب کرده و سنگ های کلسیمی را به وجود آورند.

11. پوسیدگی دندان ها:

معمولا پس از مصرف نوشابه ها، دندان ها در تماس مستقیم با حجم بالایی از شیرینی هستند که به دلیل مایع بودن این نوشیدنی، تمامی سطوع دندان ها به راحتی در معرض آن قرار گرفته و هیچ بخشی از دندان، از آسیب آن محفوظ نیست. به طور طبیعی باکتری هایی در دهان زندگی می کنند که شکر، قند و شیرینی جات، غذای اصلی آنهاست. باکتری ها قند و شکر موجود در نوشابه را مصرف کرده و سبب اسیدی کردن محیط دهان می شوند. این اسیدی شدن سبب از بین رفتن مینای دندان و افزایش احتمال پوسیدگی می شود.

سخن پایانی

با توجه به بررسی های انجام شده در رابطه با مصرف نوشابه های گازدار، تک تک اجزاء تشکیل دهنده ی آن، آسیب هایی گاها جبران ناپذیر را برای ما خواهند داشت. بنابراین بهتر است در شروع سال جدید، همانطور که در دعای آغاز سال می خوانیم، حالمان را به نیکوترین حال تغییر دهیم.امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : شنبه, 14 فروردین,1395
نویسنده : فرناز خوش آمال
گروه مطلب : کلینیک تغذیه
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل