Menu
کلینیک آوای سلامتی
13

سیزده بدر با طبیعت مهربان تر باشیمسیزده بدر با طبیعت مهربان تر باشیم


روز 13 فروردین که با نام سیزده بدر معروف است که روز بدرقه با نوروز است و ما ایرانیان این روز را روز آشتی با طبیعت می دانیم و اکثر افراد این روز را در دامان طبیعت می گذرانند.

گذشتگان ما، با پشت سر گذاشتن 12 روز از فروردین و جشن و شادی که یادآور 12 ماه سال است، سیزدهمین روز را به عنوان پایان جشن نوروز جشن می گیرند. در این روز خانواده ها به اتفاق هم و گاهی به صورت فردی به دشت و کوه و بیابان می روند و پایان تعطیلات نوروز را جشن می گیرند. این روز نیز مانند سایر مناسبت های ما ایرانیان، روز در کنار هم بودن و جشن و شادی است. اما متاسفانه گاهی اوقات فلسفه ی روزها را فراموش می کنیم و به درستی از آن استفاده نمی کنیم.

از جمله رسوماتی که در سیزده بدر وجود دارد عبارتند از: گذراندن روز در کنار عزیزان در طبیعت و جشن و شادی، گره زدن سبزه، به آب سپردن سبزه ها می باشد. تا کنون بسیاری در رابطه با نحسی عدد 13 شنیده ایم اما تا کنون هیچ یک از تحقیقات علمی این مطلب را اثبات نکرده و خرافه ای بیش نیست. در این روز پیر و جوان برای بر آورده شدن حاجات و رسیدن به آرزو های خود، سبزه گره می زنند و اغتقاد دارند با باز شدن گره این سبزه، به آرزوی خود خواهند رسید. همچنین با این باور که امراض و پلیدی ها در سبزه جمع شده و با سپردن آن به آب، زشتی ها و پلیدی ها را از خود دور می کنند، سبزه های خود را به آب می سپارند.

اما نکته ای که بسیار باغث تاسف است این است که این روز به جای روز آشتی با طبیعت، تبدیل به روز پر زحمت برای رفتگران عزیز تبدیل شده است و اکثر افراد زمانی که به دامان طبیعت می روند، طبیعت را فراموش کرده و با بر جای گذاری زباله های خود، موجبات زشتی و کثیفی طبیعت و زحمت بیشتر رفتگران محترم را فراهم می کنند. شاید تا به حال به این موضوع فکر نکرده باشیم که زباله های ما در طبیعت چه سرنوشتی خواهند داشت. در ادامه نگاهی کوتاه به مدت زمان بازیافت اشیاء مختلف در طبیعت می اندازیم.


روز طبیعت

مدت زمان بازیافت اشیا مختلف در طبیعت

- کاغذ سه ماه طول می کشد که در طبیعت تجزیه شود!
- پوست میوه 6 ماه طول می کشد تا در طبیعت تجزیه شود!
- روزنامه 1 سال زمان می برد تا در طبیعت تجزیه شود!
- فیلتر سیگار 2 سال زمان می برد تا در طبیعت تجزیه شود!
- آدامس 5 سال طول می کشد تا در طبیعت تجزیه شود!
- قوطی نوشابه 10 تا 100 سال زمان می برد تا در طبیعت تجزیه شود!
- پلاستیک 100 تا 1000 سال طول می کشد تا در طبیعت تجزیه شود!
- کارت تلفن 1000 سال زمان می برد تا در طبیعت حل شود!
- شیشه 4000 سال طول می کشد تا در طبیعت تجزیه شود!


بازیافت قوطی های فلزی

بیاییم امسال به واقع با طبیعت آشتی کنیم و زمان بازگشت از طبیعت، زباله های خود و محیطی که در آن بوده ایم را با خود بیاوریم.

با آرزوی روزی بسیار خوش برای شماامتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : جمعه, 13 فروردین,1395
نویسنده : فرناز خوش آمال
گروه مطلب : سخن روز
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
فهام
نظر دهنده : فهام
تاریـخ ثبت : دوشنبه, 16 فروردین,1395 07:42 ب.ظ
با سلام وخسته نباشید وتبریک سال نو مطلب خیلی آموزنده ای بود با تشکر
فهام
نظر دهنده : فهام
تاریـخ ثبت : دوشنبه, 16 فروردین,1395 07:44 ب.ظ
همه ما به این مطلب واقف هستیم که شهر ما خانه ما... ولی متاسفانه اغلب مردم اهمیت نمیدهند .....به امید روزی که شهر ما خانه ما.....>>>>>>
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل