Menu
کلینیک آوای سلامتی
14

اندر احوالات نوشابه های گازدار (۱)اندر احوالات نوشابه های گازدار (۱)


تنها با نگاهی اجمالی به زندگی خود و اطرافیان، حضور در جشن ها، مهمانی ها و دور همی ها در می یابیم که یکی از اجزاء لا ینفک این مجالس، نوشیدنی ها هستند. در رسانه ها، مجلات، سایت های معتبر تا به حال جسته و گریخته از فواید و مضرات مصرف نوشیدنی های غیر الکلی شنیده ایم.

حال که با سال جدید رو به رو هستیم، تصمیم داریم تا به گونه ای علمی، نوشیدنی های مختلف که زینت بخش سفره ی ما ایرانیان است را بررسی کنیم تا در صورت مضر بودن هر یک، آن را از سفره و سبد غذایی خانواده ی خود حذف کرده و سالی سرشار از سلامتی و نشاط را پیش رو داشته باشیم.

نوشیدنی ها به طور کلی به دو دسته ی نوشیدنی های الکلی و غیر الکلی تقسیم می شوند. از جمله نوشیدنی هایی که در کشور ما مصرف آنها بسیار رایج است، نوشابه های گازدار، نوشابه های گازدار رژیمی، نوشابه های انرژی زا، دلستر ها، دوغ، آب میوه های صنعتی و آب می باشد. با شروع سال جدید، نوشابه های گازدار را زیر ذره بین متخصصین تغذیه بررسی می کنیم.

نوشابه های گازدار

نوشابه های گاز دار، از جمله نوشیدنی های پر طرفدار دنیا می باشند. ایرانیان نیز از طرفداران پر و پا قرص این نوشیدنی هستند به طوری که طبق آمار های اعلام شده از سوی سازمان های مختلف، سرانه ی مصرف نوشابه در ایران 48 لیتر و در جهان چیزی در حدود 15 لیتر می باشد.

از طرفی با نگاهی به جدول ارزش غذایی نوشابه ها در می یابیم که ترکیبات اصلی تشکیل دهنده ی آن، دی اکسید کربن، اسید و شکر می باشد. زمانی که آنها را به صورت جداگانه در نظر می گیریم، ترکیبات جذابی نبوده اما در کنار هم، این معجون دلفریب را به وجود آورده که کمتر کسی می تواند از آن در کنار یک شام یا ناهار خوشمزه بگذرد. در نوشابه های گازدار معمولی، شیرین کننده همان شکر است اما در نوشابه های رژیمی، از انواع مختلفی از قند های مصنوعی استفاده می شود. از جمله اسید های به کار رفته در این نوشیدنی، اسید سیتریک و اسید فسفریک می باشد و صدایی که هنگام باز کردن درب بطری شنیده می شود و حباب هایی که مشاهده می شود، ناشی از اسید موجود در این نوشیدنی است.

حال با هم ببینیم با ورود این نوشیدنی به بدن، چه اتفاقاتی می افتد.

زمانی که نوشابه های گازدار نوشیده می شود، لوزالمعده (پانکراس) به سرعت مقادیر بالایی انسولین در پاسخ به مقادیر بالای شکر موجود در این نوشیدنی ها ترشح می کند. انسولین هورمونی است که قند موجود در غذا و نوشیدنی را که وارد بدن شده، به درون سلول ها برده و سلول ها، از آن برای تولید انرژی استفاده می کنند. اما پیش از آنکه قند وارد سلول ها شود، تنها 20 دقیقه بعد از نوشیدن نوشابه، سطح قند خون به اوج خود می رسد و بدن برای کاهش آن، قند را به درون سلول ها از جمله سلول های کبد می فرستد. کبد در پاسخ به انسولین، قند را به چربی تبدیل کرده و ذخیره می کند. حدود 45 دقیقه پس از مصرف، کافئین موجود در نوشابه، به طور کامل جذب شده و اثرات خود را بر بدن می گذارد. از جمله اثرات آن، گشادی مردمک چشم و افزایش فشار خون است. از طرفی با تولید دوپامین مضاعف در بدن، مرکز لذت در مغز تحریک شده و فرد احساس شادی و نشاط بیشتر می کند.

مضررات این نوشابه پرطرفدار

1. نوشابه و چاقی و اضافه وزن:

مغز به طور خود کار کالری دریافتی را تنظیم می کند. زمانی که شما مقادیر بالایی از یک غذا، مثلا سیب زمینی میل می کنید، مصرف مواد غذایی دیگر به طور ناخودآگاه کاهش می یابد. این قضیه در رابطه با موادغذایی جامد صدق می کند. اما در رابطه با نوشیدنی های شیرین، دریافت آنها، علاوه بر دریافت تمامی مواد غذایی بوده و همچنین به دلیل گاز موجود در آن، اشتهای فرد بیشتر شده و دریافت غذا بیش از پیش می شود. در بررسی ای مشخص شده است افرادی که نوشیدنی های گازدار همراه غذای خود استفاده می کنند، 17% کالری بیش از قبل دریافت می کنند. این میزان، مقداری کافی است برای اضافه وزن و چاقی در مدت زمان کوتاه.

همچنین در مطالعاتی که بر روی نوجوانان انجام شده است دیده شده دانش آموزانی که روزانه از نوشیدنی های گازدار استفاده می کنند، 60% بیشتر در معرض چاقی هستند. از طرفی نوشابه ها، سبب افزایش چاقی شکمی می شود.

در واقع می توان گفت نوشابه های گازدار، از اجزاء چاق کننده ی رژیم های مدرن هستند و در صورتی که قصد کاهش وزن دارید، ابتدا باید آن ها را از برنامه ی غذایی خود خارج کنید.

2.نوشابه و  کبد چرب:

شکر از دو جزء گلوکز و فروکتوز تشکیل شده است. گلوکز به وسیله ی تمامی سلول های بدن متابولیزه می شود اما فروکتوز، تنها در کبد متابولیزه می شود. نوشابه ها، یکی از راه های آسان برای دریافت مقادیر بالای فروکتوز هستند. زمانی که حجم غذای دریافتی بالا باشد و در کنار آن، نوشیدنی های شیرین نیز وجود داشته باشند، کبد فروکتوز اضافی را به چربی تبدیل می کند. قسمتی از این چربی به صورت تری گلیسیرید از کبد خارج و وارد جریان خون می شود و مابقی آن در طول زمان در کبد انباشته شده و کبد چرب غیر الکلی را به وجود می آورد.

 

این مطلب ادامه دارد ...امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : شنبه, 14 فروردین,1395
نویسنده : فرناز خوش آمال
گروه مطلب : کلینیک تغذیه
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
فاطمه
نظر دهنده : فاطمه
تاریـخ ثبت : دوشنبه, 16 فروردین,1395 08:04 ب.ظ
سلام من برای هضم غذام نوشابه به مقدار کم میخورم .اگر این کار رو نکنم نفخ میکنم آیا اشکالی دارد؟؟
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل