Menu
کلینیک آوای سلامتی
21

فصل بهار از دیدگاه طب سنتیفصل بهار از دیدگاه طب سنتی


از دیدگاه طب ایرانی، هر فصل سال، دارای مزاج خاصی است و بر همین اساس، لازم است در هر فصل توصیه ها و تدابیر خاصی را برای حفظ تندرستی و پیشگیری از بروز بیماری ها و یا به حداقل رساندن عوارض و پیامد های آنها به کار بست.

از منظر این طب، فصل بهار زمانی است که انسان ها در سرزمین معتدل محتاج به پوشش زیاد به سبب سردی هوا و نیز محتاج به تهویه به سبب گرمی هوا نباشد. شروع بهار به سبب روییدن گیاهان و برگ برآوردن درختان و ظهور شکوفه ها، موجب سبزی و خرمی زمین است و باعث بارداری حیوانات و رونق چهره و بدن، فربهی و سرخی رنگ رو می گردد.

مزاج فصل بهار چیست؟

مزاج فصل بهار گرم و مرطوب در حد اعتدال است و به سبب اعتدال مزاج و لطافت، مقوی قوا، مناسب مزاج روح طبی و موجب تقویت آن می گردد. این فصل برای تمام سنین مناسب بوده و به ویژه برای کهنسالان و صاحبان مزاج سرد و خشک، مناسب ترین فصل برای زندگی و سلامت می باشد.

در فصل بهار چه اتفاقاتی برای بدن می افتد؟

در بهار قوای حیوانی تقویت شده و تولید خون افزایش می یابد و همین امر امکان ابتلا به برخی از بیماری ها را نیز افزایش می دهد و موجب بیماری های خونریزی دهنده، ترک برداشتن رگ ها، پیدایش بزاق خون آلود و همچنین سرفه می گردد. در این فصل، گرمی هوا اخلاط و موادی را که به دلیل سرمای زمستان و کاهش تعریق در بدن حبس شده اند، رقیق کرده و به حرکت در می آورد (همانند اتفاقی که برای یخ و برف می افتد).

اگر بدن نتواند این اخلاط را به طور کامل دفع نماید، به سوی اندام های ضعیف مانند کشاله های ران و زیر پوست و اطراف بدن جاری می شوند و باعث تولید امراض شایع در این فصل مانند دمل ها، ورم های چرکی، جوش ها، خارش و ورم های حلق می گردند و اگر وارد مغز شده و به بطن های مغز برسند، موجب بروز صرع و سکته در افراد مستعد و دارای پیش زمینه می گردند. اگر این مواد به مخاط بینی بریزند موجب زکام، گرفتگی صدا و سرفه می شوند، همچنین ریزش این مواد به مفاصل ورم های چرکی مفصلی و درد مفاصل را به دنبال دارد.

از سوی دیگر هر بیماری که ماده ی آن در زمستان ساکن باشد، در این فصل به هیجان آمده، نضح یافته (به اصطلاح پخته شدن و آماده شدن ماده برای دفع) و دفع می گردد. پس شدت یافتن بیماری در این فصل لزوما نشانه ی بدی نیست بلکه ممکن است به دلیل آماده شدن مواد زاید بیماری زا برای دفع باشد. این اتفاق به ویژه در بدن کسانی که در زمستان به سبب پرخوری و کم تحرکی دچار افزایش اخلاط گشته اند، بیشتر نمود می یابد.

بنابر رای پور سینا، چون در این فصل مواد بلغمی در بیماران بلغمی تحریک می شود، بیماری های سکته و فلج و درد مفاصل بیشتر در این بیماران بروز می کنند. در نتیجه برای کاهش ابتلا به این بیماری ها باید نکاتی را رعایت کرد، از جمله در فصل زمستان نباید از ورزش مناسب غافل شد!

 

برگرفته از کتاب پاسداشت تندرستی با پزشکی ایرانی

ادامه ی مطلب در  تدابیر طب سنتی در فصل بهار 

 

 امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : شنبه, 21 فروردین,1395
نویسنده : فرناز خوش آمال
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل