Menu
کلینیک آوای سلامتی
23

تصورات اشتباه در مسائل گوارشی (2)تصورات اشتباه در مسائل گوارشی (2)


در مطلب تصورات اشتباه در مسائل گوارشی (1) به بعضی از تصورات  اشتباهی که در رابطه با دستگاه گوارش داشتیم، پرداختیم. در این مطلب به ادامه ی این تصورات اشتباه می پردازیم.

مصرف فیبر کمکی به درمان اسهال نمی‌کند

مواد مغذی به سفت شدن یا شل شدن مدفوع کمک می‌کنند. آن‌ها می‌توانند باعث جذب آب بیشتر از کولون برای شل کردن مدفوع ( در یبوست) یا دفع مایعات به روده برای سفت کردن آن ( در اسهال) شوند.

آزمایشات تشخیصی مهم نیستند

سرطان کولون اغلب تا رسیدن به مراحل پایانی علامت خاصی ندارد. بنابراین تشخیص زود هنگام بسیار مهم است. به‌طور کلی، افرادی که با خطر ابتلا روبرو هستند، باید آزمایشات تشخیصی را از سن 50 سالگی شروع کنند. این آزمایشات شامل آزمایشات سالانه مدفوع، سیگموئیدوسکوپی هر 5 سال یک‌بار، سی‌تی‌اسکن از کولون هر 5 سال یک‌بار، یا کولونوسکوپی هر 10 سال یک‌بار می‌باشند. با پزشک خود در مورد این‌که کدام روش برای شما مناسب است صحبت کنید.

انجام کولونوسکوپی وحشتناک است

کولونوسکوپی وافعا تا حدی که تصور می‌کنید ترسناک نیست. پزشکان از این روش برای تشخیص و درمان مشکلاتی که در کولون و رکتوم وجود دارد، استفاده می‌کنند. کولونوسکوپی معمولا 60-30 دقیقه طول می‌کشد و می‌توان از بیهوشی نیز استفاده کرد. تخلیه کولون با کمک رژیم مایعات و مسهل‌ها قبل از آزمایش باید صورت گیرد. با پزشک خود درباره این‌که از چه روشی استفاده کنید، صحبت کنید.

برای جلوگیری از ریفلاکس، نشسته بخوابید

هیچ مستند علمی وجود ندارد که نشان دهد افراد مبتلا به ریفلاکس برای جلوگیری از بروز علائم باید به‌صورت نشسته بخوابند. می‌توانید بالش زیر سر خود را به اندازه چند سانتی‌متر افزایش دهید.

رژیم غذایی تنها دلیل بروز IBS می‌باشد

اگرچه غذاهای مصرفی می‌توانند باعث بروز علائم سندرم روده تحریک پذیر شوند، اما تنها تغییر رژیم غذایی کافی نیست. گاهی اوقات فقط مصرف غذا سبب درد، نفخ، اسهال یا یبوست می‌شود. استرس و اضطراب نیز می‌توانند مشکلات را افزایش دهند. یادداشت کردن غذاها و علائمی که پس از صرف آن‌ها به وجود می‌آیند به شناسایی مواد غذایی مضر کمک می‌کند.

استرس سبب IBD می‌شود

اگرچه استرس باعث بدتر شدن بسیاری از بیماری‌ها می‌شود، اما علت بیماری التهابی روده یا IBD نامشخص است. IBD هم به بیماری کرون و هم کولیت اولسراتیو گفته می‌شود که مخاط روده کوچک و بزرگ دچار التهاب می‌شوند. به نظر می‌رسد ژن‌ها در ابتلا به بیماری نقش ایفا می‌کنند، همین‌طور تغییرات به وجود آمده در سیستم ایمنی که توسط باکتری یا ویروس ایجاد می‌شود نیز دخیل هستند.

سلیاک به‌معنای درد مداوم است

معمول‌ترین علائم بیماری سلیاک، نفخ، گاز یا اسهال هستند. اما بسیاری از افراد مبتلا، هرگز چنین علائمی را تجربه نمی‌کنند. اگر پزشکان فقط به دنبال علائم معمول بیماری باشند، ممکن است دچار تشخیص اشتباه شوند. دیگر علائم عبارتند از: کم خونی، پوکی استخوان، افسردگی، نارسایی رشد و یک نوع جوش پوستی که درماتیت هرپتی فورمیس نامیده می‌شود.

منبع: WebMDامتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : دوشنبه, 23 فروردین,1395
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل