Menu
کلینیک آوای سلامتی
29

تدابیر طب سنتی در فصل بهار (1)تدابیر طب سنتی در فصل بهار (1)


از آنجایی که از نظر طب ایرانی، هر فصل دارای مزاج خاصی است، در مطلب فصل بهار از دیدکاه طب سنتی، به بررسی این فصل پرداختیم. در این مطلب سعی داریم تا به تدابیر طب سنتی با توجه به شرایط فصل بهار بپردازیم.

1. بدن را از مواد و اخلاط فاسد پاک نمایید

مقدار غذای مصرفی در فصل زمستان، در مقایسه با سایر فصل ها کمی بیشتر است. بدن انسان، در هوای سرد زمستانی انرژی بیشتری برای تامن حرارت بدن و مقابله با سرما نیاز دارد، بنابراین غذای بیشتری در این فصل مصرف می شود که منجر به افزایش میزان مواد زائد و غیر ضروری می گردد. از طرفی تعریق در فصل زمستان کاهش یافته و این مواد زائذ، امکان خروج از طریق پوست را پیدا نمی کنند در نتیجه حفره های ریز بدن و بافت های آن از این مواد زائد انباشته می شوند، به مرور با گرم شدن طبیعت و آغاز فصل بهار این فضولات منجمد شده در حفره های بدنی، روان و سیال شده، وارد جریان خون می شوند. حال اگر یک پاکسازی هدفمند با کمک شیوه های طبیعی طب ایرانی انجام شود با خروج مواد زائد و سموم از بدن، می توان بهار و تابستان کم دردسر و بدون بیماری را سپری کرد.

بهترین زمان شروع پاکسازی بهاره روزهای نخستین فروردین ماه است و اگر بهار طبی زودتر از راه برسد باید این اقدامات را هم زودتر و از فصل زمستان آغاز کرد. اندام های هدف در پاکسازی بهاره کبد، کلیه ها و روده ها هستند.


پاکسازی بدن در فصل بهار

روش های پاکسازی مناسب فصل بهار

 آش های طبی

یکی از رایج ترین روش های پاکسازی که به شکل گسترده و عمومی انجام می شود، استفاده از آش های مخصوص است که در هر شهر و روستایی با استفاده از گیاهان دارویی و سبزی های رایج همان محل تهیه می گردد. گیاهانی مانند شنگ، والک، چریش، پنیرک، بارهنگ از جمله مواردی هستند که در آش ها و خورشت های این فصل به کار می روند. این آش ها معمولا باعث لینت مزاج شده و با وجود گیاهان دارویی، نقش درمانی هم دارند.

 خونگیری (حجامت و فصد)

برای برخی افراد که استعداد ابتلا به بیماری های ناشی از خلط دم را دارند برترین نوع پاکسازی بدن در فصل بهار (در صورت وجود شرایط مناسب) خروج خون است که توسط عمل حجامت و در برخی موارد فصد صورت می گیرد. صد البته توجه به این نکته لازم است که این اعمال تنها در موارد خاص و فقط و فقط با تشخیص و تجویز پزشک زبردست، باید انجام شوند و اقدام به آنها به طور خودسرانه یا بدون بررسی های لازم می تواند موجب عوارض سختی گردد.


پاکسازی بدن با آش های طبی

2. از پر خوری و بر هم خوری جدا اجتناب نمایید

برخی افراد به هیچ یک از شیوه های پاکسازی اخلاط و سموم بدن مانند قی کردن، حجامت کردن، فصد یا مصرف داروهای مسهل عادت ندارند و انجام این نوع پاکسازی ها برایشان بسیار دشوار است. برای این گروه نیز راه حلی ساده وجود دارد. این گروه باید دقت نمایند که در فصل بهار، مقدار غذای خود را نسبت به قصل های دیگر کاهش دهند تا مواد زائد و سموم کمتری در بدنشان انباشته شود. پر خوری و رعایت نکردن رژیم غذایی، موجب ضعیف شدن توان و ایمنی بدن شده و به این ترتیب، زمینه ی ابتلا به بیماری فراهم می شود.

3. از مصرف زیاد نوشیدنی های گرمی بخش و بسیار رطوبت آور بپرهیزید

همانطور که گفته شد، خلط دم در این فصل به هیجان در می آید و این نوع خوراکی ها باعث تشدید حرارت و هیجان خون شده و زمینه ساز برخی بیماری ها خواهند بود.


دمنوش گیاهی مناسب بهار

برگرفته از کتاب پاسداشت تندرستی با پزشکی ایرانی

ادامه ی مطلب در تدابیر طب سنتی در فصل بهار (2)

 امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : یکشنبه, 29 فروردین,1395
نویسنده : فرناز خوش آمال
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل