Menu
کلینیک آوای سلامتی
19

تدابیر طب سنتی در فصل بهار (2)تدابیر طب سنتی در فصل بهار (2)


از نظر طب سنتی، هر فصل دارای مزاجی است و با رعایت نکات لازم در آن فصل می توان بیشترین بهره را از آن فصل برد. در این مطلب سعی داریم تا در ادامه ی تدابیر طب سنتی در فصل بهار (1) به سایر نکات مربوط به این فصل بپردازیم.

4. مصرف مواد غذایی مولد خون از جمله انواع گوشت (به ویژه گوشت قرمز) را به حداقل برسانید.

بهترین رژیم غذایی در فصل بهار خصوصا برای کودکان و تقویت سیستم ایمنی و قوای جسمی آن ها خوردن سوپ جو، ماءالشعیر طبیعی و چلوگشنیز با گوشت جوجه خروس است. 


سوپ بهاری

در متون طب سنتی توصیه شده در این فصل به کودکان کمتر گوشت قرمز بدهند و آن ها را به خوردن گوشت جوجه خروس که لطیق و زود هضم است و فضولات کمتری در بدن باقی می گذارد، تشویق کنند. سایر غذاهای مناسب این فصل آش های ساده، بورانی اسفناج، ب.رانی شبدر و یونجه، کاهو سکنجبین، سمنو (به ویژه برای مبتلایان به کم خونی و ضعف)، آش شبدر و قره قوروت می باشد.

5. به میزان لازم از غذاهای با طبع سرد که مانع رقت و حرکت شدید اخلاط ومواد زاید می گردند، استفاده نمایید.

6. از جنبش های بیش از حد بدنی بپرهیزید اما انجام ورزش معتدل (سبک تر از ورزش در زمستان) هر بامداد پیش از صبحانه یا قبل از ظهر مفید خواهد بود.

7. از تنش های زیاد روانی مثل خشم و پرخاشگری پرهیز نمایید، زیرا به مزاج هوا کمک می نماید و عوارض آن را افزایش می دهد.

8. از نوشیدنی ها و رب های فرونشاننده ی گرما مانند شربت ریواس، عرق کاسنی، شربت زرشک، غوره و رب غوره، شربت نارنج و لیمو و به – لیمو استفاده نمایید.


نوشیدنی بهاری - شربت ریواس

9. از مصرف مواد گرم، تلخ، تند، شورو تیز مانند تنقلات (آجیل های شور، تخمه، گردو) و ادویه جات تند (فلفل، دارچین، زنجبیل) بپرهیزید.

10. لباس های لطیف و سبک به ویژه از جنس کتان بپوشید و از گرم شدن زیاد بدن به ویژه در خواب بپرهیزید.

11. از حمام بسیار گرم و استفاده از آب های معدنی گرم اجتناب کنید.

12. از مصرف آب با معده ی خالی و ناشتا خودداری نمایید.

13. اگر دچار انواع آلرژی هستید و از مصرف میوه های لطیف مانند خیار، هندوانه و طالبی که در بدن به سرعت دچار تغییرات نامطلوب (استحاله به خلط غالب) می شوند پرهیز نمایید.


هندوانه و طالبی از نظر طب سنتی

استفاده از آب میوه های فوق (آب هندوانه یا آب خیار) با کمی شکر برای کاهش حرارت مانعی ندارد.

14. با استفاده از دستورات لازم از بروز یبوست جلوگیری نمایید (استفاده از سوپ ها و آش های ساده با پایه برنج و سبزیجات مرسوم بدون ادویه و رشته برای این کار مفید است).

15. از سیب و کاهو سکنجبین به عنوان میان وعده استفاده نمایید.

16. از شربت عناب، شربت آلو بخارا یا شربت تمبر هندی به صورت روزانه استفاده نمایید (به خصوص در افرادی که غلبه ی گرمی در مزاج دارند)، شربت عناب به ویژه در افرادی که غلظت خون دارند بسیار کارآمد است.

17. در صورتی که با خوردن میوه ای احساس سنگینی، خشکی دهان و پوست و حتی باد گلو زدن داشتید، دیگر آن میوه را مصرف نکنید. در عوض از میوه هایی که به شما انرژی می دهد و موجب نشاط و سبکی شما می شوند، مصرف کنید.

18. مصرف سبزیجات مخصوص این فصل را از یاد نبرید. (مصرف سبزی ها و گیاهان دارویی که در فصل بهار می رویند، تاثیر بسیار زیادی در پاکسازی خون و پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری های این فصل دارند. ریواس و کنگر از جمله سبزیهای مناسب این فصل هستند.)


سبزیجات بهاری

برگرفته از کتاب پاسداشت تندرستی با پزشکی ایرانی


امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : یکشنبه, 19 اردیبهشت,1395
نویسنده : فرناز خوش آمال
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل