Menu
کلینیک آوای سلامتی
27

ارتباط مصرف کافئین با سردردارتباط مصرف کافئین با سردرد


حتما برای شما هم پیش آمده که دچار سردرد شوید، خیلی از ما در روز از محصولات حاوی کافئین مانند قهوه، نسکافه، نوشابه های انرژی زا، چای و کاکائو استفاده می کنیم. آیا تا به حال فکر کرده اید که شاید ارتباطی بین مصرف کافئین و سردردتان وجود داشته باشد؟ جالب است که بدانید کافئین هم می تواند موجب بروز سردرد شود و هم سردردتان را بهبود بخشد.

چگونه کافئین به درمان سردرد کمک می کند؟

آدنوزین یک ماده شیمیایی است که بدن انسان آنرا برای تنظیم چرخه خواب و بیداری تولید می کند. این ماده شیمیایی با انقباض رگهای مغز باعث انتقال اکسیژن در فرآیند خواب به سلولهای مغز می شود. افزایش غیر عادی این ماده شیمیایی باعث ایجاد سردرد می شود. کافئین به آدنوزین شبیه است بنابراین با اتصال به گیرنده های آدنوزین در مغز، عملکرد طبیعی آدنوزین را مختل کرده به گشاد شدن رگهای مغز کمک می نماید و سردرد شما را بهبود می بخشد.

کافئین به بهبود انواع سردردها کمک می نماید به همین دلیل است که از کافئین در ترکیب بسیاری از داروهای مسکن استفاده می کنند. اگر درکنار مصرف داروهایی نظیر آسپرین، بروفن یا استامینوفن از نوشیدنی های حاوی کافئین استفاده کنید، اثر این داروها تا 40 درصد افزایش می یابد. در حقیقت کافئین جذب داروهای مسکن را در بدن شما افزایش می دهد.


 درمان سر درد

سردرد هیپنیک (نوعی سردرد نادر است که در افراد بالای 50 سال رخ می دهد و در زنان شایعتر از مردان است) به دریافت کافئین به خوبی پاسخ می دهد. افراد مبتلا به این نوع سردرد نصف شب با درد شدیدی از خواب بیدار می شوند که این درد 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. معمولا پزشکان به این افراد توصیه می کنند، برای پیشگیری از این اتفاق قبل از خواب از نوشیدنی های حاوی کافئین مثل یک فنجان قهوه استفاده نمایند.

آیا کافئین عامل ایجاد سردرد است؟

هنگامیکه شما هر روز قهوه و یا سایر محصولات حاوی کافئین مصرف می کنید، بدن شما به این میزان کافئین عادت کرده و آنرا تحمل می کند. معمولا پس از 7 روز مصرف مداوم محصولات حاوی کافئین وابستگی به آن ایجاد می شود (حتی در حد نوشیدن یک فنجان قهوه در روز) در این حالت بدن منتظر دریافت مقدار بیشتر کافئین است و اگر شما میزان دریافت روزانه خود را افزایش ندهید بدن از خود واکنش نشان می دهد و این واکنش با سردرد همراه است، به همین دلیل است که گفته می شود کافئین نیز از عوامل ایجاد کننده سردرد است. در این حالت کافئین نه تنها به درمان سردرد شما کمک نمی کند بلکه سردرد شما را نیز تشدید می نماید.


راه های بهبود سر درد

معمولا در افرادی که مبتلا به حملات مکرر و شدید میگرن هستند، توصیه می شود از محصولات حاوی کافئین استفاده نکنند. البته ترک کافئین نیز نباید به یکباره صورت گیرد زیرا قطع مصرف کافئین نیز عامل بروز سردرد است. بهتر است به تدریج مصرف محصولات حاوی این ماده را کاهش دهید. به عنوان مثال اگر قبلا روزی دو فنجان قهوه میل می کردید، دو فنجان را به یک فنجان کاهش دهید پس از گذشت چند روز آن یک فنجان را نیز میل نکنید.


مصرف کافئین برای کاهش سر درد

همچنین گفته می شود وقتی شما در مصرف داروهای مسکن حاوی کافئین زیاده روی می کنید و بدون آنکه توجه کنید در روز تعداد زیادی مسکن مصرف می نمایید، کافئین این داروها باعث ایجاد مسمومیت دارویی شده و شما دچار سردرد می شوید.

در پایان می توان این طور نتیجه گیری کرد، که اگر شما گهگاه از نوشیدنی ها و محصولات حاوی کافئین استفاده می نمایید و بدن شما به دریافت آن عادت نکرده است کافئین می تواند در بهبود سردردهای شما موثر باشد ولی اگر بدن شما به مصرف آن عادت کرده باشد دیگر این ماده اثری در بهبود سردرد شما ندارد. همچنین بهتر است افراد مبتلا به سردردهای میگرنی از مصرف محصولات حاوی کافئین خودداری نمایند. زیرا کافئین یکی از عوامل تشدید کننده این نوع سردرد محسوب می شود.امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : یکشنبه, 27 تیر,1395
نویسنده : مریم نوروزی
گروه مطلب : کلینیک تغذیه
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
شیرین قاسمی
نظر دهنده : شیرین قاسمی
تاریـخ ثبت : دوشنبه, 28 تیر,1395 02:37 ب.ظ
با تشکر از خانم نوروزی و قلم روونشون.
مقاله مفیدی بود

سمیرا
نظر دهنده : سمیرا
تاریـخ ثبت : ﺳﻪشنبه, 29 تیر,1395 03:01 ب.ظ
سلام.
ممنون از مطلب خوبتون. من فشازم همیشه بالاست. زیاد هم سر درد می شم. آیا قهوه فشارمو بالا میبره؟
آیا با توجه به این شرایط خوبه برای سردردم قهوه بخورم؟

شیرین قاسمی
نظر دهنده : شیرین قاسمی
تاریـخ ثبت : شنبه, 02 مرداد,1395 11:01 ق.ظ
پاسخ به خانم سمیرا:

خیر توصیه نمی شود.

نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل