Menu
کلینیک مادر و کودک
30

مکمل های ضروری نوزادان کدامند؟



مکمل های ضروری نوزادان کدامند؟


امروزه مکمل های فراوانی در بازار موجود است که حاوی انواع ویتامین ها و ریز مغذی هاست و البته تبلیغات بی رویه در کنارشان نقش آنها را در افزایش بهره هوشی، وزن و قد کودکان پررنگ تر می کند و در بسیاری از این تبلیغات چنان القا می شود که مصرف نکردن این مکمل ها تاثیرات منفی بسیار زیادی بر سلامتی و رشد کودکان دارد. اما باید توجه داشت که از مزایای شیر مادر، حاوی بودن تمامی ویتامین ها و ریز مغذی های مورد نیاز کودک شماست. فقط 3 ریز مغذی را باید به تغذیه شیرخوار اضافه کنیم تا تغذیه او کامل شود:

 مکمل ویتامین D

از پایان هفته دوم تا پایان 2 سالگي این مکمل ضرورت پیدا می کند و تا این زمان کودک از ذخایر جنینی خود استفاده می کند.



 قطره ویتامین د

 مکمل ویتامین A

دادن قطره مولتی ویتامین یا آ + د از 15 روزگی نوزاد شروع شده و روزانه 20 قطره آ + د یا 25 قطره مولتی ویتامین تا پایان دو سالگی به کودک داده می شود.

هردوی این ترکیبات در قطره های ویتامین A+D یا مولتی ویتامین های داخلی هم به مقدار کافی وجود دارد ( 1500 واحد ویتامین A و 400 واحد ویتامین D).

همچنین مطالعه کنید: اهمیت ویتامین A برای کودکان


 قطره ویتامین آ+د

مکمل آهن

کودکانی که بعد از 9 ماه دوران جنینی با وزن حداقل 3 کیلوگرم به دنیا می‌آیند، تا 5 - 6 ماه بعد از تولد ذخیره آهن دارند.

طبق گزارشات بیشترین عامل کم‌خونی کودکان زیر 2 سال کمبود آهن است، چرا که ذخیره آهن کودک کافی نیست و البته شیر مادر هم تکافوی آهن مورد نیاز کودک را نمی دهد. به همین دلیل دادن قطره آهن از پایان 6 ماهگی و یا همزمان با شروع تغذیه تکمیلی کودک تا پایان 24 ماهگی در کودکانی که با شیر مادر و یا شیر مصنوعی تغذیه می شوند، به میزان روزانه حداکثر 15 قطره آهن در روز توصیه می شود.


 قطره آهن

کودکان نارس باید زودتر از 6 ماهگی قطره آهن مصرف کنند، زیرا دوران جنینی را کامل نگذرانده‌ اند در نتیجه ذخیره آهن کافی ندارند. به محض اینکه وزن آنها به 2 برابر زمان تولد رسید، مصرف قطره آهن شروع می‌شود.

اگر کودک به دلیل سوءتغذیه دچار کم‌خونی شده باشد، علاوه بر آهن به پروتئین و ویتامین هم نیاز دارد که برای جبران آن باید روزانه 25 قطره مولتی‌ویتامین مصرف کند.

یکی از مشکلات استفاده از قطره آهن تیره کردن دندان های شیرخواران است که البته با توجه به فواید بسیار زیاد قطره آهن مشکل مهمی به حساب نمی آید و نباید مادران به دلیل وجود این مشکل از مصرف آن امتناع کنند.
اما برای جلوگیری از این اتفاق بعد از دادن قطره آهن به کودک، مقداری آب جوشیده خنک به او بدهید سپس با یک دستمال کاملا تمیز پارچه ای، دندان های او را به آرامی پاک کنید تا از تاثیر آهن بر روی دندان ها و سیاه شدن آنها جلوگیری شود.


 قطره آهن خوراکی

 بسیاری از والدین تصور می کنند قطره آهن خارجی موثرتر است، ولی طبق تحقیقات دقیق علمی صورت گرفته در کشور، بیشتر مولتی ویتامین ها و قطره های حاوی آهن وارداتی دارای مقدار کافی آهن، ویتامین D و ویتامین A مورد نیاز کودک شما نیستند.از طرفی لازم است بدانید که استفاده بی رویه از مولتی ویتامین ها و یا استفاده هم زمان از چند نوع از این قطره های حاوی ویتامین ها و ریز مغذی ها می تواند کاملا آسیب رسان باشد.

باید بدانید قطره مولتی ویتامین یا AD هر دو یکسان هستند و برحسب تمایل کودک باید یکی از اینها به کودک داده شود. نمی توانید از هر دوی اینها استفاده کنید.



امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : چهارشنبه, 30 تیر,1395
نویسنده : شیرین قاسمی
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
میترا علی پور
نظر دهنده : میترا علی پور
تاریـخ ثبت : شنبه, 02 مرداد,1395 01:19 ب.ظ
ممنون از اینکه مطالبی برای کودکان میزارین. من هم در دوران بارداری از مطالبتون خیلی استفاده می کردم، هم الان که فرزندم 5 ماهس. علی الخصوص که بارداری اولم هم بوده و تجربه هم اصلا نداشتم. لطفا همین جور این دسته مطالب رو ادامه بدین.
اگر یه خورده هم در رابطه با بیش فعالی و چیزایی که باعث بیش فعالی بچه ها میشه بگین ممنون میشم. من خیلی از این میترسم که بچم بیش فعال بشه.

فرناز خوش آمال
نظر دهنده : فرناز خوش آمال
تاریـخ ثبت : شنبه, 02 مرداد,1395 07:54 ب.ظ
سر کار خانم علی پور عزیز
از اینکا ما را دنبال می کنید، خوشحالیم.
ان شاالله در رابطه با بیش فعالی کودکان در آینده مطالبی ارائه خواهد شد. با ما همراه باشید.

نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل