Menu
02

از نارسایی قلبی بیشتر بدانیم (2)از نارسایی قلبی بیشتر بدانیم (2)


در مطلب از نارسایی قلبی بیشتر بدانیم (1) به دلایل و انواع نارسایی قلبی پرداخته شد، در این مطلب علائم و درمان این بیماری مورد بررسی قرار می‌گیرد:

علائم نارسایی قلبی

ممکن است افراد مبتلا به نارسایی قلبی هیچ علامتی نداشته باشند، یا یکی یا همه آن‌ها دیده شود. امکان دارد علائم خفیف تا شدیدی را نشان دهند. همچنین ممکن است پایدار یا زودگذر باشند.

علائم نارسایی قلبی به تغییراتی که در قلب و بدن رخ می‌دهد، مربوط بوده و شدت آن‌ها به میزان ضعیف بودن قلب بستگی دارد. این علائم عبارتند از:

احتقان ریه‌ها: ضعیف شدن قلب باعث برگشت مایعات به ریه‌ها می‌گردد. احتقان ریه‌ها سبب تنگی نفس هنگام ورزش یا اشکال در تنفس حین استراحت یا دراز کشیدن در رختخواب می‌شود. همچنین احتقان ریه باعث سرفه‌های خشک و خس‌خس سینه می‌گردد.

احتباس آب و مایعات: قلب ضعیف خون کمتری به کلیه‌ها پمپ می‌کند و باعث احتباس آب و مایعات و در نتیجه ورم مچ و ساق پا و شکم (ادم) و افزایش وزن می‌شود. این وضعیت همچنین به افزایش نیاز به دفع ادرار در طول شب منجر شده تا بدن از میزان مایعات اضافی رها شود. نفخ معده ممکن است کاهش اشتها یا تهوع را در پی داشته باشد.


علائم نارسایی قلبی

گیجی، خستگی و ضعف: گردش خون کمتر در عضلات و اندام‌های مهم سبب احساس خستگی و ضعف می‌شود. جریان خون کمتر به مغز باعث ایجاد حس گیجی و کلافگی می‌گردد.

تپش قلب یا ضربان قلب نامنظم: قلب برای پمپ خون کافی به بدن تندتر می‌زند که باعث افزایش ضربان قلب یا نا‌منظم شدن آن می‌شود.

چگونه علائم نارسایی قلبی را کاهش دهیم؟

- تعادل مایعات را حفظ کنید: ممکن است پزشک معالجتان از شما بخواهد میزان مایعات مصرفی خود یا تعداد دفعات دفع ادرار را یادداشت کنید. به یاد داشته باشید هرچه مایعات بیشتری در رگ‌های شما جریان داشته باشد، قلب شما باید بیشتر کار کند تا مایعات اضافی را به سراسر بدن پمپ کند. محدود کردن مایعات دریافتی به کمتر از 2 لیتر در روز به کاهش کار اضافی قلب کمک کرده و از عود علائم پیشگیری می‌کند.

- مقدار نمک (سدیم) دریافتی را کاهش دهید.


تاثیر نمک بر نارسایی قلبی

- وزن خود را کنترل کنید و در صورت نیاز کاهش وزن داشته باشید. وزن ایده‌آل خود را از یک کارشناس یا متخصص تغذیه بپرسید. خود را هر روز ترجیحا صبح، با یک لباس سبک، بعد از دفع ادرار و قبل از خوردن صبحانه وزن کنید. اگر وزنتان 1 کیلوگرم در روز یا 2/5 کیلوگرم در هفته اضافه شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

- علائم بیماری را کنترل کنید. اگر علامت جدیدی مشاهده کردید یا علائم شدید‌تر شدند، به پزشک خود اطلاع دهید. مراجعه به پزشک را آن‌قدر به تعویق نیاندازید تا نیاز به درمان فوری پیدا کنید.

دارو‌های تجویزی را مطابق توصیه پزشک مصرف کنید. دارو‌ها به‌منظور بهبود توانایی قلب در پمپاژ خون، کاهش استرس بر قلب، کاهش پیشرفت نارسایی قلبی، جلوگیری از تجمع مایعات و جلوگیری از ترشح بعضی هورمون‌‌ها تجویز می‌شوند. بنابراین زمان و دوز مصرفی را رعایت کنید.

درمان نارسایی قلبی

روش‌های بسیاری برای درمان نارسایی قلبی وجود دارد. بیشتر افراد با مصرف دارو و تغییر شیوه زندگی شروع می‌کنند و در صورت بدتر شدن وضعیت، انتخاب‌های دیگری مانند جراحی وجود دارد.

چگونه از آسیب‌های بیشتر به قلب جلوگیری کنیم؟

- از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید. مقدار سدیم مصرفی را به کمتر از 1/5 گرم در روز برسانید. مواد غذایی غنی از فیبر و پتاسیم مصرف کنید. مصرف غذاهای غنی از چربی اشباع، کلسترول و شکر را محدود کنید.
- سیگار را ترک کنید.

(همچنین مطالعه کنید: دود دست دوم چیست؟)


اثر رژیم غذایی بر نارسایی قلبی

- وزن خود را در محدوده سلامت حفظ کنید.

- فشار خون، سطح کلسترول و دیابت را کنترل کنید.

- به‌طور منظم ورزش کنید.

- از نوشیدن مشروبات الکلی اجتناب کنید.

- از ابتلا به عفونت‌های تنفسی پیشگیری کنید.

- دارو‌های تجویز شده را طبق توصیه پزشک مصرف کنید.

 

منبع: WebMDامتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : شنبه, 02 مرداد,1395
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل