Menu
کلینیک آوای سلامتی
13

علل بیش فعالی کودکان و درمان آنعلل بیش فعالی کودکان و درمان آن


بیش فعالی در بین بچه ها از شیوع بالایی برخوردار است و 5 تا 10 درصد بچه ها در سن مدرسه از این اختلال رنج می برند.

بیش فعالی و کم توجهی اختلالی است که خیلی خوب به درمان پاسخ می دهد و چنانچه نسبت به درمان کودک اقدامی صورت نگیرد، ممکن است در بزرگسالی از نظر تحصیل، شغل و روابط اجتماعی دچار مشکلات عدیده ای شود و حتی احتمال رفتارهای ضد اجتماعی افزایش پیدا کند. بی شک در این شرایط خانواده هم با مشکلات و آسیب های فراوانی مواجه خواهد بود.

والدین معمولا به دنبال شناخت راه های شناسایی بیش فعالی هستند.
این بیماری سه علامت دارد:

بیش فعالی و پرتحرکی

از نظر حرکت، کودکان بیش فعال بسیار پرجنب و جوش هستند. دویدن آنها زیاد است و لحظه ای آرام و قرار ندارند و انگار خسته نمی شوند. (به خصوص در مهمانی ها و فروشگاه ها و ...)


بیش فعالی

این علامت در سن پیش از دبستان به وضوح مشاهده می شود، یعنی قبل از رفتن به مدرسه به صورت ناآرامی کودک دیده می شود و حتی در سن مدرسه هم معلم گزارش می دهد که بچه روی نیمکت خود مدام حرکت می کند یا در کلاس راه می رود و نمی تواند روی نیمکت بند شود و به طور کلی آرام و قرار ندارد.


  پر تحرکی و  بیش فعالی

  • البته مشکل پر تحرکی کودک با افزایش سن کاهش می یابد.

بیش فعالی و رفتارهای تکانشی

یعنی کودک بدون تامل در مورد نتیجه کار، آن را انجام می دهد. مثلا یک لحظه عصبانی می شود و چیزی را پرت می کند و متوجه نیست که ممکن است به چشم شما بخورد و آُسیب زننده باشد، یا از بلندی می پرد بدون اینکه در مورد خطرات احتمالی آن فکر کند که مثلا ممکن است آسیب ببیند. یا یک بچه سه ساله بدون ترس از ماشین های عبوری ناگهان به وسط خیابان می پرد.


  حرکات تکانشی و بیش فعالی

هر چه سن کودک کمتر باشد، فرآِیند رفتارهای تکانشی در آنها با خطرات بیشتری همراه است.

بیش فعالی و مشکل توجه و تمرکز

یکی دیگر از مشکلات کودکان بیش فعال این است که نمی توانند توجه خود را روی یک موضوع متمرکز کنند که این مسئله در تحصیل آنها اختلال ایجاد می کند.
اشتباهات این کودکان ناشی از بی دقتی شان است و معلمان آنها از حواس پرتی و بی توجهی آن ها شکایت می کنند. در املا نوشتن غلط زیاد دارند و وسایلشان را دائم در مدرسه جا می گذارند.


  عدم تمرکز و بیش فعالی

همچنین مطالعه کنید : 10 ماده غذایی برای تقویت حافظه

 

نکته حائز اهمیت این است که برای تشخیص این بیماری لزومی ندارد که یک کودک تمامی علائم یاد شده را با هم داشته باشد و حتی اگر بعضی از این علائم را هم داشته باشد، باید به پزشک مراجعه شود.

درمان بیش فعالی

معمولا مرحله اول درمان با داروهایی مانند ریتالین و دگزامین آغاز می شود. این دارو به شکل قرص در بازار دارویی موجود است. ریتالین با اثر بر قشر مغز و تالاموس از بازجذب مجدد دوپامین در سلول های عصبی جلوگیری می کند. (دوپامین یکی از مواد شیمیایی است که در انتقال عصبی نقش دارد.)


  ریتالین و بیش فعالی

این دسته از داروها توجه و تمرکز را بیشتر می کنند، جنب و جوش زیاد بچه را کاهش می دهند و باعث بهبود وضعیت تحصیلی می شوند.
رفتارهای اجتماعی را بهبود می بخشند، اعتماد به نفس را بالا می برند و در نهایت، تغییر رفتار فرزند برای خانواده نیز آرامش به ارمغان می آورد.


  ورزش و بیش فعالی

یکی از مواردی که متخصصان برای درمان و کاهش علائم اختلال بیش فعالی نقص توجه توصیه می کنند، انجام فعالیت های ورزشی و تفریحی برای این کودکان است.
متخصصان می گویند ورزش تمرکز را بهبود می بخشد و جریان انتقال دهنده های عصبی را افزایش می دهد.

 

در مطالب بعدی برنامه غذایی مفید برای کودکان بیش فعال را معرفی می کنیم. با آوای سلامتی همراه باشید.

 
منبع:دکتر سلام کودکان


امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : چهارشنبه, 13 مرداد,1395
نویسنده : شیرین قاسمی
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل