Menu
کلینیک مادر و کودک
21

آیا مواد غذایی و نوشیدنی ها می توانند باعث سقط جنین شوند؟آیا مواد غذایی و نوشیدنی ها می توانند باعث سقط جنین شوند؟


کلمه سقط جنین زمانی به کار می رود که بارداری تا قبل از هفته بیستم خود به خود پایان یابد، معمولا سقط در سه ماه اول بارداری اتفاق می افتد.

همچنین مطالعه کنید: مراقبت های دوران بارداری

دلایل سقط جنین

دلیل اصلی سقط جنین در ماههای اول بارداری ناهنجاری های کروموزومی است. از دلایل دیگر می توان به اختلال در سلول تخم و یا اسپرم، سن مادر، برخی از بیماری ها، مصرف داروها، مصرف الکل، سیگار ، موقعیت نا مناسب سلول تخم در رحم و مواد غذایی آلوده اشاره کرد.

علائم سقط جنین

اولین علامت سقط جنین خونریزی است که هم می تواند به صورت لخته باشد و هم به صورت خونریزی عادی، معمولا به رنگ قرمز و یا قهوه ای است. البته همیشه خونریزی و یا لکه بینی به معنی سقط جنین نیست، شاید علامت مشکل دیگری باشد.
علامت دیگر ترشحات غیر عادی است که این ترشحات می تواند مایع درون رحم باشد. درد کمر و لگن از دیگر علائم سقط می باشد.

ارتباط مواد غذایی با سقط جنین


ارتباط مواد غذایی با سقط جنین

مسلما یک رژیم غذایی عادی نمی تواند عاملی برای سقط جنین باشد ولی عفونت های انگلی و باکتریایی که از طریق مواد غذایی منتقل می شوند می توانند یکی از عوامل سقط به حساب آیند به همین خاطر به خانم های باردار توصیه می شود که از مصرف لبنیات پاستوریزه نشده، گوشتهای خام و یا گوشتهایی که به آن حرارت کافی داده نشده، غذاهای دریایی و ماهی هایی که میزان فلزات سنگینی مانند جیوه و سرب در آنها زیاد است، امعا و احشا حیوانات و جگر مرغ خودداری کنند.

 اهمیت مصرف اسید فولیک در خانم ها و ارتباط آن با سقط جنین

حتما این توصیه را بارها شنیده اید که بهتر است خانم ها از 3 ماه قبل از بارداریشان اسید فولیک (ویتامین B9) مصرف نمایند. اسید فولیک در رشد لوله های عصبی جنین نقش زیادی دارد و از نقص های عصبی در جنین پیشگیری می نماید. همچنین مطالعات مختلف نشان داده است که کمبود اسید فولیک خطر سقط جنین را افزایش می دهد. زنان باردار به مصرف روزانه 600 میکروگرم اسید فولیک نیاز دارند. مرکبات، سبزیجات با برگهای سبز تیره و حبوبات از منابع عمده این ویتامین به شمار می آیند.

ارتباط مصرف امگا 3 با سقط جنین


ارتباط مصرف امگا 3 با سقط جنین

همه ما کم و بیش با خواص روغن ماهی آشنا هستیم. روغن ماهی حاوی امگا 3 است نوعی اسید چرب غیر اشباع که در پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی، انواع سرطانها و آرتریت کاربرد دارد. همچنین تحقیقات نشان داده است که امگا3 عوارض دوران بارداری مانند پره اکلامپسی (افزایش فشار خون مادر باردار همراه با دفع پروتئین از ادرار) را کاهش می دهد و در رشد سیستم اعصاب مرکزی، مغز و چشم های جنین نقش زیادی دارد. همانطور که گفته شد سقط علتهای مختلفی دارد که یکی از دلایل آن سندروم آنتی فسفولیپید است (یک اختلال اتوایمیون است که در این سندروم سیستم ایمنی بدن به اشتباه به فسفولیپیدهای غشای سلولهای رگهای خونی حمله می کند و باعث ایجاد لخته در عروق می شود)

در زنان بارداری که با این مشکل مواجهه هستند تشکیل لخته خون در عروق جفت منجر به عدم دسترسی جنین به مواد غذایی شده در نتیجه این موضوع باعث سقط می گردد. چندین مطالعه نشان داد مصرف امگا 3 در دوران بارداری از پیشرفت این سندروم جلوگیری می کند. البته خانم های باردار به این نکته توجه کنند که چون اغلب ماهیها آلوده به فلزات سنگین هستند و خود فلزات سنگین موجود در غذاهای دریایی عاملی برای سقط به حساب می آید سعی کنند حدالامکان در دوران بارداری از ماهی هایی استفاده کنند که کمترین میزان جیوه را داشته باشد یا اگر از مکمل های امگا3 استفاده می کنند از فاقد جیوه بودن آن مکملها اطمینان کافی را کسب نمایند. بهتر است در دوران بارداری برای تامین امگا 3 مورد نیاز خود از منابع گیاهی آن مثل مغزها و یا تخم کتان استفاده نمایند.

آیا خوردن آناناس باعث سقط جنین می شود؟


آیا خوردن آناناس باعث سقط جنین می شود؟

شاید شما هم شنیده باشید که گفته می شود مصرف آناناس باعث سقط جنین می شود. باید خاطر نشان کرد که آناناس حاوی آنزیمی به نام "بروملین" است که دارای اثرات ضد التهابی، ضد درد، ضد تورم بوده و از تشکیل لخته در خون جلوگیری می کند. تحقیقات نشان داده است که این آنزیم می تواند باعث سقط شود. ولی به شرط اینکه به صورت مکمل استفاده شود یعنی در مقدار زیاد. مصرف 1 یا 2 واحد آناناس در هفته (هر واحد آناناس یک فنجان آناناس خرد شده به حساب می آید) هیچ نوع تاثیری بر سقط جنین ندارد. پس با خیال راحت آناناس میل کنید، البته زیاده روی نکنید.

آیا مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین باعث سقط جنین می شود؟

مصرف متعادل نوشیدنی های حاوی کافئین در دوران بارداری هیچ ارتباطی با سقط جنین نداشته است. مصرف 200 میلی گرم کافئین (دو فنجان قهوه در روز) مشکلی نداشته است ولی زیاده روی در مصرف کافئین می تواند خطراتی برای جنین به وجود آورد.امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : پنجشنبه, 21 مرداد,1395
نویسنده : مریم نوروزی
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
مبینا
نظر دهنده : مبینا
تاریـخ ثبت : پنجشنبه, 21 مرداد,1395 07:49 ب.ظ
خیلی مطلب خوبی بود. ممنون
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل