Menu
کلینیک طب سنتی و اسلامی
22

همه چیز در مورد گیاه رزماری (1)همه چیز در مورد گیاه رزماری (1)


اکلیل کوهی با نام عمومی رزماری گیاه بومی مناطق اطراف دریای مدیترانه است ولی این گیاه در سراسر جهان نیز کشت می شود. رزماری گیاهی علفی و چند ساله است. برگهای این گیاه سوزنی شکل است و بوی نسبتا تندی دارد. گلهای این گیاه به رنگهای مختلفی مانند صورتی، ارغوانی و آبی است که در کنار برگ‌ها می‌روید. برگهای این گیاه در تهیه چای رزماری و در آشپزی کاربرد فراوان دارد.

تاریخچه گیاه رزماری

گیاه رزماری از میلونها سال پیش تا کنون به عنوان چاشنی غذا و یک داروی طبیعی مورد استفاده قرار می گرفت. در یونان باستان برای تقویت حافظه دانش آموزان قبل از امتحانات این گیاه را به سر آنها می بستند. همچنین این گیاه را به عنوان یادگاری به درون قبر مرده ها می انداختند. انگلیسی ها در جشنها و همچنین به عنوان تزیین لباسهای خود از این گیاه استفاده می کردند. اولین بار در قرن 14 روغن این گیاه استخراج شد و از آن برای تهیه لوازم آرایشی استفاده شد. به تدریج اهمیت این گیاه بر همگان آشکار شد و در قرن های 16 و 17 این گیاه به یکی از اجزای مهم داروهای گوارشی تبدیل شد.

آیا به راستی به این حقیقت آگاه هستید که خواص درمانی گیاه رزماری خیلی بیشتر از آنچه اکثر مردم فکر می کنند، است؟

10 دلیلی که شما را وادار به استفاده از رزماری می کند:

رزماری غنی از مواد مغذی مختلف

این گیاه سرشار از مواد مغذی مختلف مانند ویتامین های A ، B1 ، B2 ، C و E است. این گیاه می تواند به عنوان یک مکمل تغذیه ای خیلی خوب مورد استفاده قرار گیرد.

رزماری و پیشگیری از سرطان


رزماری و پیشگیری از سرطان

رزماری به دلیل داشتن ترکیبات ضد سرطان قوی مانند کارنوزول، آنتی اکسیدانهای قوی و سایر ترکیبات ضد توموری و ضد التهابی از وقوع بسیاری از سرطانها پیشگیری می کند. مطالعات اخیر نشان می دهد عصاره استخراج شده از این گیاه خواص ضد تکثیری بر سلولهای سرطانی در سرطان خون و سرطان سینه داشته است. همچنین جدیدترین مطالعه چاپ شده در مجله صنایع غذایی آمریکا نشان می دهد که اضافه کردن عصاره رزماری به گوشت تشکیل عوامل ایجاد کننده سرطان که در فرآیند کباب کردن آن اتفاق می افتد را کاهش می دهد.

رزماری و تقویت حافظه


رزماری و پیشگیری از سرطان

مطالعات اخیر نشان می دهند رزماری به دلیل داشتن ترکیبی به نام کارنوزیک اسید، که نوعی محافظت کننده از سلولهای مغز و مانع از تخریب آنها می شود ، از بروز آلزایمر پیشگیری می کند. حتی تصور می شود بوییدن این گیاه سبب تفویت حافظه می شود. همچنین مطالعات اخیر نشان می دهد نوشیدن چای رزماری با افزایش جریان خون در مغز سبب افزایش تمرکز و بهبود حافظه می شود و به عملکرد بهتر مغز کمک می کند.

رزماری کمکی به درمان سردردهای میگرنی


رزماری کمکی به درمان سردردهای میگرنی

میگرن بیماری شایعی است که با سردرد عود کننده یک طرفه ضربان دار همراه با حالت تهوع و استفراغ و اختلالات بینایی و بویایی مشخص می شود و معمولا به مدت 4 تا 72 ساعت به طول می انجامد. بر اساس فرضیه ای علت سردردهای میگرنی بزرگ شدن رگهای مغز است که منجر به آزاد سازی مواد شیمیایی از رشته های عصبی اطراف رگهای بزرگ مغز می شوند. این مواد شیمیایی باعث ایجاد التهاب و درد می شوند. رزماری از قرن ها پیش به عنوان درمان طبیعی این بیماری مورد استفاده قرار می گرفت. بخور با این گیاه سبب کاهش سردردهای میگرنی شده و همچنین نوشیدن دم کرده این گیاه با کاهش تنش و استرس به درمان این نوع سردرد کمک می کند.

همچنین مطالعه کنید: نقش تغذیه در کنترل استرس

رزماری مناسب برای کاهش درد های مفصلی و ماهیچه ای

رزماری به عنوان درمان طبیعی درکاهش دردهای مفصلی و ماهیچه ای در بیماری هایی مانند آرتروز، روماتیسم و ... مورد استفاده قرار می گیرد. ماساژ با روغن استخراج شده از این گیاه باعث کاهش درد در این بیماری ها می شود.

رزماری و مبارزه با عفونت

تعداد زیادی از مطالعات خواص ضد میکروبی این گیاه را نشان داده اند. روغن این گیاه میکروب ارگانیسم های بیماری زای غذا مانند استافیلوکوکوس اورئوس، لیستریا، باسیلوس سرئوس، کاندیدا آلبیکانس و آسپرژیلوس نیگر را از بین می برد.

رزماری مناسب برای درمان بیماری های گوارشی و کبدی


رزماری و درمان بیماری های گوارشی و کبدی

اسید روزمارینیک در گیاه رزماری باعث ترشح صفرا و محافظت از کبد شده و اثرات درمانی و پیشگیری کننده در زخم معده و سم زدایی کبد را دارد و در درمان بیماری های کبدی بسیار موثر است.

رزماری کمکی به کاهش قند خون

تحقیقات اخیر نشان می دهد که ترکیبات موجود در گیاه رزماری می تواند سبب کاهش قند خون در بیماری دیابت نوع دو شود.

رزماری تحریک کننده رشد مو


رزماری تحریک کننده رشد مو

یکی از مصارف سنتی روغن رزماری تحریک رشد موها است. مطالعه اخیر بر روی موشهای آزمایشگاهی نشان می دهد که مصرف موضعی عصاره استخراج شده از گیاه رزماری رشد موها را در موشها بهبود بخشیده است. از این گیاه می توان در دارو های تقویت کننده و ضد ریزش مو استفاده کرد.

رزماری کمکی برای کاهش استرس و درمان التهاب

رادیکال های آزاد (گونه های اکسیژن فعال) که عامل استرس اکسیداتیو هستند، که این فرآیند سبب التهاب، پیری و سرطان می شود. بدن انسان سیستم های مختلف مقابله کننده با این عوامل را دارد که بزاق دهان یکی از این سیستم ها است. در یک مطالعه محققین ژاپنی دریافتند که بوییدن روغن رزماری سبب افزایش تولید بزاق و کاهش سطح هورمون کورتیزول (ایجاد کننده استرس) می شود. آنها به این نتیجه رسیدند که روغن رزماری از بدن در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می کند. مطالعات بسیاری اثرات ضد التهابی و ضد توموری قوی رزماری را اثبات کرده اند. اسید رزمارینیک موجود در گیاه رزماری تولید پروستاگلاندین E2 (موادی در بدن که در انقباض و شل شدن عضلات صاف اتساع و انقباض رگهای خونی، کنترل فشارخون و از بین بردن التهاب نقش دارند) را افزایش و تولید لوکوترین B4 که عامل ایجاد التهاب است را کاهش می دهد.

ادامه مطلب در همه چیز در مورد گیاه رزماری (2)امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : جمعه, 22 مرداد,1395
نویسنده : مریم نوروزی
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل