Menu
کلینیک طب سنتی و اسلامی
07

آداب غذا خوردن در اسلام (4)آداب غذا خوردن در اسلام (4)


پس از برشمردن آداب پیش از شروع به غذا خوردن که در آداب غذا خوردن در اسلام (3) اشاره شد، به بررسی آدابی که هنگام غذا خوردن باید به آن‌ها توجه و عمل کرد می‌پردازیم:

نام خدا را بر زبان جاری کردن

از توصیه‌های بسیار مهم معصومان علیهم السلام، ذکر نام خدا در آغاز تمام کارهاست. از این‌رو گفتن بسم الله در ابتدای غذا خوردن در احادیث و روایات فراوانی سفارش شده است.
البته ممکن است گاهی انسان این سنت نیکو را فراموش کند. در ‌صورت فراموشی ذکر نام خدا در آغاز غذا و به یاد آوردن آن در ضمن خوردن، گفتن ذکر "بسم الله فی اوله و آخره" و هم‌چنین خواندن سوره توحید به‌هنگام فراموشی کامل و به یاد آوردن آن پس از پایان غذا توصیه شده است.

نشستن فروتنانه

انسان وقتی کنار سفره می‌نشیند و شروع به خوردن غذا می‌کند، حقیقتا روزی پروردگار خویش را تناول می‌کند و از این‌رو پرهیز از تکبر و خود بزرگ بینی از اهمیت بسیاری برخوردار است. در روایات از انداختن یک پا بر‌روی پای دیگر، نشستن به‌صورت چهار زانو و خوردن در حال تکیه دادن نهی شده است.

با دست راست خوردن

در متون دینی توصیه شده است کارهایی که دارای فضیلت و شرافت خاصی هستند با دست راست و کارهایی که کمتر فضیلت داشته و یا فضیلتی ندارند، با دست چپ انجام شود. سفارش به خوردن با دست راست و تطهیر با دست چپ نیز به همین علت می‌باشند.


غذا خوردن با دست راست

خوردن با انگشتان

بر‌اساس فرهنگ دینی یکی از آداب خوردن غذا، با دست خوردن و استفاده نکردن از اشیائی دیگر است. و خوردن با پنج انگشت و در بعضی روایات با سه انگشت توصیه شده است.
اما با‌توجه به این‌که استفاده از قاشق و امثال آن در عصر حاضر به گروه خاصی تعلق ندارد و هم‌چنین به‌منظور رعایت بهتر بهداشت، استفاده از قاشق و چنگال با رعایت فروتنی منافات ندارد.

برداشتن لقمه‌های کوچک

حفظ کرامت انسان، بهتر جویدن غذا، طولانی‌تر شدن زمان خوردن، مراعات حال دیگران، جلوگیری از ایجاد حرص و ولع در دیگران و زیاد شدن برکت غذا از فوائد برداشتن لقمه‌های کوچک‌تر در روایات می‌باشد.

از غذای مقابل خود خوردن

پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: چون یکی از شما مشغول خوردن غذا می‌شود، از (غذای) مقابل خودش بخورد.

از کنار ظرف خوردن

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمود: از میان ظرف غذا نخورید، بلکه از اطراف آن بخورید؛ زیرا برکت در میانه آن است.

شروع غذا با نمک


شروع غذا با نمک

از فوائد شروع کردن غذا با نمک و پایان دادن با آن، در امان ماندن از 72 نوع بیماری یا بلا، فراخی نعمت و خیر و برکت می‌باشد. البته باید اشاره کرد این توصیه به‌معنای مصرف بی‌رویه نمک نمی‌باشد.

طولانی نشستن در کنار سفره

امام صادق علیه السلام فرمود: نشستن خود را کنار سفره طولانی کنید؛ زیرا آن زمانی است که از عمر شما به حساب نمی‌آید.

منبع: حدیث تندرستیامتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : یکشنبه, 07 شهریور,1395
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
الهه
نظر دهنده : الهه
تاریـخ ثبت : شنبه, 13 شهریور,1395 11:35 ب.ظ
خوب بود .

نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل