Menu
کلینیک آوای سلامتی
21

خستگی نشانه چه بیماری هایی است؟خستگی نشانه چه بیماری هایی است؟


زمانی که سیستم ایمنی ما با بیماری دست به گریبان است، این مقابله نیاز به انرژی زیادی دارد. بنابراین طبیعی است که یکی از نشانه های همه ی بیماری ها، خستگی باشد. در حقیقت می توان گفت خستگی یکی از نشانه های رایجی است که اغلب مردم گزارش می کنند که می تواند پزشکان را به تشخیص بیماری سوق دهد.

محقیقن معتقدند چند نوع خستگی وجود دارد. اینکه مثلا "شما احساس خواب آلودگی بیشتر می کنید و بیشتر می خوابید" یا "در انتهای روز انرژی کافی ندارید" و یا اینکه "برای انجام ورزش طولانی مدت انرژی کافی ندارید"

خستگی انواع مختلفی دارد. خستگی جسمی یکی از انواع خستگی است اما خستگی روانی و خستگی عاطفی – احساسی هم وجود دارد. به گفته ی یکی از متخصصین دانشگاه پنسیلوانیا، مردم عموما خستگی روانی و عاطفی را دست کم می گیرند با اینکه اگر روزی شما تحت تاثیر استرس های شدید باشید در انتهای روز، احساس خستگی بسیار زیادی می کنید.

علیرغم همه ی انواع خستگی و علل ایجاد کننده ی آن، بعضی بیماری ها هستند که نشانه ی اصلی آن خستگی است که در ادامه به آنها می پردازیم. با ما همراه باشید.

1. تیروئید غیر فعال و خستگی


تیروئید غیر فعال و خستگی

یکی از نشانه های بارز خستگی، اختلالات تیروئید می تواند باشد. تیروئید غده کوچکی است که در جلوی گردن قرار گرفته است. کار این غده تنظیم بسیاری از فعالیت های بدن، از تنظیم سطح انرژی تا متابولیسم و عملکرد ایمنی بدن می باشد. اختلالات تیروئیدی نیز بسیار شایع است به طوری که 11 میلیون نفر در ایالات متحده از کم کاری تیروئید رنج می برند.

در حالی که کمبود انرژی یکی از علائم اصلی کم کاری تیروئید است، افزایش وزن، یبوست، خشکی پوست، احساس سرمای همیشگی از نشانه های دیگر کم کاری تیروئید است. برای تشخیص کم کاری تیروئید، توجه به آزمایش بیوشیمیایی و معاینه ی بالینی پوست بسیار موثر است.

2. نارسایی غده آدرنال و خستگی


نارسایی غده آدرنال و خستگی

در حالی که کم کاری تیروئید از مهمترین نشانه های خستگی است، دومین اختلال در غدد درون ریز، نارسایی آدرنال است که فراوانی آن نیز زیاد است. در این بیماری، غده آدرنال به خوبی عمل نمی کند و بنابراین به میزان کافی کورتیزول ترشح نمی کند. از نشانه های دیگر نارسایی آدرنال، احساس سبکی در سر، کاهش وزن، درد شکمی، اسهال، هایپرپیگمانتاسیون – بخشی از پوست رنگ تیره تری نسبت به بقیه قسمت های پوست دارد – می باشد.

3. سندرم خستگی مزمن


سندرم خستگی مزمن

از نشانه های این بیماری که همچنین با نام آنسفالوپاتی میالژیک نیز معروف است، خستگی ناتوان کننده می باشد. در این سندرم، انجام هر گونه کار روزانه مانند رفتن به محل کار و انجام کار های در حال اجرا غیرممکن است. در حقیقت این نوع خستگی ناشی از فعالیت فیزیکی شدید و استرس های روحی روانی نیست. حدود 25 درصد از مبتلایان به سندرم خستگی مزمن، خانه نشین و یا بستری در تخت هستند.

از دیگر نشانه های این بیماری، احساس درد در مفاصل، شکم، قفسه سینه، سر درد و سرگیجه و تفکرات مبهم می باشد.

همچنین مطالعه کنید: نقش تغذیه در کنترل استرس

4. کم خونی و خستگی


کم خونی و خستگی

کم خونی بیماری است که در آن گلبول های قرمز سالم خون به میزان کافی جهت حمل اکسیژن، وجود ندارند. انواع مختلفی از کم خونی وجود دارد که همه ی آنها با خستگی مرتبط است. کمبود آهن یا ویتامین B12 (در طولانی مدت) از علل شایع کم خونی می باشد. از جمله علائم کم خونی علاوه بر خستگی می توان به رنگ پریدگی پوست، ناخن های شکننده، سرگیجه و سر درد اشاره کرد.

همچنین مطالعه کنید: ارتباط مصرف کافئین با سر درد

5. دیابت و خستگی


دیابت و خستگی

علاوه بر پرنوشی و پرادرای که از نشانه های رایج دیابت است، خستگی نیز از نشانه های آن است. از آنجایی که در دیابت، بدن در حال مقابله برای تنظیم میزان قند خون است، نتیجه ی این مقابله، خستگی زیاد است.

6. افسردگی و خستگی


افسردگی و خستگی

افسردگی یکی از اختلالات مغزی است که می تواند منجر به پایین بودن خلق و خو و خستگی ناتوان کننده شود. از آنجایی که بعضی از علل و مراحل ایجاد کننده افسردگی به خوبی شناخته نشده است، بنابراین به سختی می توان گفت که علت این خستگی چیست. اما خستگی ای که به دنبال افسردگی می باشد فرد را ناتوان برای خروج از خانه و انجام کارهای ساده روزانه می کند. غم و اندوه، از دست دادن اشتها، و مشکلات تمرکز از دیگر علامت های افسردگی می باشد.

7. اندوکاردیت (التهاب پرده اندوکارد قلب) و خستگی


اندوکاردیت (التهاب پرده اندوکارد قلب) و خستگی

اندوکاردیت یک نوع التهاب یا عفونت در قلب است که علت اصلی آن، عفونت باکتریایی است. در این بیماری عامل بیماری زا، باکتری، که در درون خون است به پرده داخلی قلب حمله می کند. افرادی که در حال حاضر نارسایی قلبی دارند و یا قلب آنها دریچه مصنوعی دارد، بیشتر در معرض این عفونت قرار دارند. تب و لرز از علایم شایع اندوکاردیت می باشد. درمان اندوکاردیت شامل درمان با آنتی بیوتیک و در بعضی از افراد، عمل جراحی می باشد.

8. وقفه تنفسی در خواب و خستگی


 وقفه تنفسی در خواب و خستگی

مسدود و یا تنگ شدن راه های هوایی سبب نفس های کم عمق و سطحی می شود. اگر این اتفاق در خواب بیوفتد، سبب ایجاد وقفه - گاها تا 1 دقیقه – در تنفس می شود که معمولا با سرفه حل و فصل می شود. اگرچه ممکن است این اختلال زندگی فرد را تهدید نکند اما به دلیل این وقفه های تنفسی در هنگام خواب، فرد بارها از خواب بیدار شده و بنابراین در طول روز احساس خستگی می کند. خروپف سنگین هم یکی از علائم همراه وقفه تنفسی می باشد. برای حل این مشکل تنها کسی که در یک اتاق با شما می خوابد می تواند به شما کمک کند.

 

منبع: prevention.comبه این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
علی
نظر دهنده : علی
تاریـخ ثبت : چهارشنبه, 31 شهریور,1395 02:05 ب.ظ
درمورد علل خستگی توضیحات کاملی داده نشده سایت زیر251علت خستگی مزمن را بررسی کرده
http://www.healthline.com/symptom/fatigue&prev=search

فرناز خوش آمال
نظر دهنده : فرناز خوش آمال
تاریـخ ثبت : جمعه, 02 مهر,1395 10:54 ق.ظ
با سلام خدمت آقای علی.
در این مطلب 8 علت مهم خستگی بیان شده است.

نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل