Menu
کلینیک آوای سلامتی
15

مصرف کافئین در سندروم تخمدان پلی کیستیک، خوب یا بد؟مصرف کافئین در سندروم تخمدان پلی کیستیک، خوب یا بد؟


همانطور که در مقالات پیشین نیز توضیح داده شد سندروم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS یکی از اختلالات شایع در میان خانمهای 20 تا 40 ساله است که از علائم آن می توان به اختلال در قاعدگی، بزرگ شدن تخمدانها، ریزش مو، رشد موهای زائد، جوش های پوستی، پوست چرب و چاقی اشاره کرد. درمان قطعی برای این سندروم وجود ندارد اما استفاده از برخی از داروها و تغذیه صحیح به کنترل این سندروم کمک می نماید. برخی از کارشناسان معتقدند که مصرف منابع غذایی حاوی کافئین ممکن است علائم این بیماری را تشدید نماید. در این مطلب به بررسی این موضوع می پردازیم که آیا مصرف منابع غذایی حاوی کافئین برای زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک مفید است یا خیر؟

همچنین مطالعه کنید: گرسنگی طولانی و سندرم تخمدان پلی کیستیک

آیا مصرف کافئین علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک را تشدید می نماید؟موضوع مصرف کافئین و سندروم تخمدان پلی کیستیک بسیار بحث برانگیز است عده ای معتقدند که زنان مبتلا به این سندروم می توانند با خیال راحت قهوه و دیگر منابع حاوی کافئین را مصرف نمایند ولی برخی دیگر این گفته را رد می کنند. به دلایل زیر توجه کنید.

کافئین و دیابت نوع 2 در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیکهمانطور که در مقالات پیشین نیز اشاره شده بود یکی از عوارض سندروم تخمدان پلی کیستیک، مقاومت به انسولین و ابتلا به دیابت نوع دو است. مطالعات مختلف نشان می دهد مصرف متعادل کافئین حساسیت سلولها را نسبت به انسولین افزایش می دهد و ریسک ابتلا به دیابت نوع 2 را در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک کاهش می دهد.

همچنین مطالعه کنید: مصرف سویا در مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک

کافئین و هورمونهای جنسی در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک

در بدن ما هورمونهای جنسی مثل استروژن و تستوسترون توسط پروتئینی به نام SHBG حمل می شوند. در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک معمولا میزان این نوع پروتئین کاهش می یابد، همین موضوع باعث می شود میزان هورمون تستوسترون در خون آنها از حد طبیعی بالاتر رود، زیرا پروتئینی نیست که به این هورمون وصل شود و آن را جابه جا کند و به همین دلیل تعادل هورمونی زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک دچار اختلال می شود و علائم گفته شده در آنها بروز می کند. به نظر می رسد کافئین یکی از عواملی است که در افزایش پروتئین SHBG موثر است. البته مطالعات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

کافئین و غدد آدرنال در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک

 

غدد آدرنال یا غدد فوق کلیه نقش مهمی در بدن زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک دارند زیرا این غدد مسئول ترشح هورمون تستوسترون در بدن خانم ها هستند. در 50 درصد زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک ترشح آندروژن ها از غدد فوق کلیه بیشتر از حد معمول است و همین موضوع منجر به اختلال هورمونی در این افراد و بروز ع


لائم این سندروم می شود.

تحقیقات نشان داده است که کافئین با تحریک کردن این غدد مانع از ترشح بیش از حد آندروژن ها می شوند و از این طریق به تنظیم تعادل هورمونی بدن زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک کمک می نماید.

کافئین و قدرت باروری در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیکمطالعات نشان داده است دریافت روزانه 4 فنجان قهوه (بیش از 300 میلی گرم کافئین در روز) قدرت باروری را در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک کاهش می دهد. علت این موضوع هنوز به درستی مشخص نشده است و مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

با توجه به مطالب بالا می توان این طور نتیجه گیری کرد که بهتر است زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک در مصرف منابع غذایی حاوی کافئین زیاده روی نکنند، بیش از 2 فنجان قهوه و یا نسکافه در روز مصرف نکنند. (کمتر از 300 میلی گرم در روز)

 

منبع : 

www.pcosdietsupport.com
           www.livestrong.comبه این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل