Menu
کلینیک آوای سلامتی
19

پیشنهاداتی برای شما که قصد ترک سیگار دارید (1)پیشنهاداتی برای شما که قصد ترک سیگار دارید (1)


متاسفانه در دنیای امروز، بسیاری از افراد چه در شهرهای صنعتی و چه در حال توسعه، چه زن و چه مرد، چه پیر و چه جوان و حتی نوجوان، به صورت تفریحی و یا از روی عادت و اعتیاد گونه سیگار مصرف می کنند. این در حالی است که با دیدن هشدار روی پاکت سیگار، باز به آن اعتنا نمی کنند و با جملاتی مانند "تفننی می کشم"، "من هر لحظه اراده کنم آن را کنار می گذارم"، "هزار تا آدم می شناسم که سیگار کشیدند و سرطان نگرفتند" خود را مجاب به ادامه مصرف آن می کنند.

اما با نگاهی دقیق در می یابیم که دل کندن از این اغواگر خطرناک، چندان آسان نیست و بعد از مدتی چنان فرد را وابسته به خود می کند که واقعا دل کندن از آن آسان نیست. در این مطلب سعی داریم تا با ارائه راهکارهایی، به شما کمک کنیم تا برای همیشه از دست این همراه خطرناک راحت شوید.

راهکارهایی جهت ترک سیگار

1. برای ترک سیگار جرعه جرعه آب بنوشید


برای ترک سیگار جرعه جرعه آب بنوشید

نوشیدن آب به صورت جرعه جرعه و با کمک نی، می تواند برای روزهای آغازین ترک سیگار بسیار مناسب باشد. در حقیقت نوشیدن آب با نی حرکتی است که می تواند جایگزین پوک زدن به سیگار باشد. همچنین مطالعات نشان داده اند که این عمل می تواند سبب آزاد سازی دوپامین شود. دوپامین ماده ای شیمیایی در مغز است که به ایجاد حال خوش و مقابله با حال بد کمک می کند.

همچنین می توانید از وعده های غذایی کوچک استفاده کنید. علی الخصوص در زمان هایی که عادت به کشیدن سیگار داشته اید، این وعده های غذایی کوچک می توانند به شما برای غلبه بر سیگار کشیدن کمک کنند.

2. لیستی از فواید ترک سیگار بنویسید


لیستی از فواید ترک سیگار بنویسید

زمان زیادی لازم نیست تا شما از زندگی عاری از سیگار لذت ببرید. به محض ترک سیگار فواید آن را می بینید. برای خود لیستی از فواید ترک سیگار بنویسید و هر از گاهی به آن نگاهی بیندازید. چند نمونه از فواید ترک سیگار که می توانید در لیست خود قرار دهید عبارتند از:
افزایش احساس اعتماد به نفس: با ترک سیگار شما احساس اعتماد به نفس بیشتری می کنید. اینکه شما هستید که خود را مدیریت می کنید نه سیگارتان!
پس انداز: شاید به نطرتان مسخره بیاید اما با ترک سیگار تازه می فهمید ماهانه چقدر از پول خود را صرف خرید سیگار می کردید.
• با ترک سیگار دیگران بوی خوش از شما استشمام می کنند.
 درک بهتر طعم غذا: استعمال سیگار باعث از بین رفتن جوانه های چشایی و در نتیجه عدم حس طعم غذا می شود. مدتی پس از ترک سیگار شما طعم غذاها را بهتر درک می کنید. 

هر زمان که تمایل به مصرف مجدد سیگار داشتید، به لیست خود نگاهی بیندازید تا فواید ترک سیگار را به یاد آورید.

3. برای ترک سیگار بیشتر مسواک بزنید


برای ترک سیگار بیشتر مسواک بزنید

یکی از جایگزین های ترک سیگار، مسواک زدن است. با مسواک زدن مداوم، دهان و تنفس شما بوی خوب می دهد و به صورت ناخودآگاه تمایل شما به مصرف چیز کثیفی مانند سیگار کمتر می شود.

4. در حین ترک سیگار به جاهای جدید بروید


در حین ترک سیگار به جاهای جدید بروید

پس از اینکه تصمیم گرفتید تا سیگار خود را ترک کنید، در کنار کارهایی که در بالا بیان شد، به جاها و مکان هایی که تا به حال نرفته اید، بروید. مثلا برای تماشای فیلم به سینمایی جدید بروید یا اگر قصد سفر دارید، جایی که تا به حال نرفته اید را امتحان کنید. رفتن به جاهای مختلف جدید حواس شما را پرت می کند و باعث می شود راحت تر بتوانید دوران ترک سیگار خود را طی کنید. همچنین در صورت رفتن به جاهای قدیمی، ممکن است خاطراتی شیرین از گذشته برای شما تداعی شود که سیگار نیز در آن حضور پر رنگی داشته.

5. لیستی از افرادی که دوستشان دارید تهیه کنید


راهکارهای مناسب برای ترک سیگار

در کنار لیستی که از فواید ترک سیگار نوشتید، لیستی از افرادی که دوستشان دارید و به خاطر آنها می خواهید سیگار خود را ترک کنید، بنویسید. این افراد می توانند اعضای خانواده ی شما، فرزند و یا معشوقه شما باشد. بسیاری از افرادی که در گذشته سیگار می کشیدند و حال ترک کرده اند، چسباندن عکس افراد در کنار این لیست را بسیار کارآمد می دانند. سپس از این لیست خود تعدادی تهیه کنید و در جاهایی که بیشتر در طول روز می روید و در دید شما قرار دارند، مانند محل کار، آشپزخانه، در کنار آیینه ی حمام و ... بچسبانید.

همچنین مطالعه کنید: دود دست دوم چیست؟

 

ادامه مطلب در پیشنهاداتی برای شما که قصد ترک سیگار دارید (2)امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : چهارشنبه, 19 آبان,1395
نویسنده : فرناز خوش آمال
گروه مطلب : کلینیک تغذیه
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل