Menu
کلینیک آوای سلامتی
29

پیشنهاداتی برای شما که قصد ترک سیگار دارید (2)پیشنهاداتی برای شما که قصد ترک سیگار دارید (2)


همه ما کم و بیش از مضرات سیگار می دانیم و به ضررهای آن واقف هستیم. این اخبار و هشدارها نیز بارها به گوش افراد سیگاری رسیده اما بسیاری از آنها از ترک سیگار و سختی های ترک فرار می کنند. در مطلب پیشنهاداتی برای شما که قصد ترک سیگار دارید (1)، به ارائه پیشنهاداتی کاربردی برای ترک سیگار پرداختیم. در ادامه به بیان سایر راهکارها می پردازیم. با ما همراه باشید.

6. برای ترک سیگار هر روز فعالیت بدنی داشته باشید


برای ترک سیگار هر روز فعالیت بدنی داشته باشید

ورزش و فعالیت بدنی وسیله ی بسیار خوب و قدرتمندی برای ترک سیگار است. زمانی که بدن شما فعال است، مواد شیمیایی برای کنترل شرایط استرس آزاد می کند و در نتیجه شما در مواجهه با استرس بهتر عمل می کنید. پیاده روی یکی از راحت ترین فعالیت های بدنی برای هر کسی است. انتخاب فعالیت های بدنی متفاوت به شما این کمک را می کند که دیرتر برای شما یکنواخت شود و بیشتر ورزش کنید. بنابراین برای ترک سیگار، حتما روزانه زمانی را برای فعالیت بدنی اختصاص دهید. انجام تمرینات ورزشی و فعالیت بدنی به خصوص در ماه اول ترک سیگار بسیار مهم است.

همچنین مطالعه کنید: نقش تغذیه در کنترل استرس

7. برای ترک سیگار در تقویم روزانه خود برنامه ریزی کنید


 برای ترک سیگار در تقویم روزانه خود برنامه ریزی کنید

برای اینکه در پروسه ترک سیگار کمتر اذیت شوید، باید سر خود را گرم کنید. به تقویم جیبی خود نگاهی بیندازید و در روزهایی که زمان بیشتری دارید، زمانی را با دوستان و خانواده خود، در رستوران و پیک نیک سپری کنید. هر قدر سر شما شلوغ تر باشد، ترک سیگار برای شما راحت تر خواهد شد.

8. برای ترک سیگار همیشه چیزی در دهان داشته باشید


برای ترک سیگار همیشه چیزی در دهان داشته باشید

یکی از تمایلات افراد به کشیدن سیگار، وجود چیزی در دهان است. برای همین دلیل در زمانی که قصد ترک سیگار دارید، از خوراکی های ریزی مانند آدامس های بدون قند، آبنبات های ریز، میان وعده های سالم استفاده کنید. اگر شما مشکل اضافه وزن هم دارید، خوراکی های کم کالری را انتخاب کنید.

9. در طول دوران ترک سیگار برای خود یک حامی پیدا کنید


در طول دوران ترک سیگار برای خود یک حامی پیدا کنید

وجود حامی و همراه در این راه خیلی کمک کننده است. اگر بتوانید فردی را پیدا کنید که قبلا او هم این دوران را گذرانده، بهتر است. اما مهمتر از آن این است که برای این فرد هم ترک سیگار شما در اولویت باشد و اهمیت داشته باشد. می توانید از شریک زندگی و یا دوست صمیمی خود کمک بگیرید.

10. در دوران ترک سیگار مصرف کافئین را محدود کنید


در دوران ترک سیگار مصرف کافئین را محدود کنید

کافئین به بعضی از افراد کمک می کند تا در صبح سرحال تر باشند. اما برای سایرین ارمغان آور استرس و اضطراب است. زمانی که شما در حال کنار گذاشتن عادت سیگار کشیدن و اعتیاد به نیکوتین هستید، این حالات در شما تشدید می شود. اگر کافئین باعث می شود شما مضطرب و پریشان باشید، حتما آن را قطع کنید.

همچنین مطالعه کنید: ضررهای کافئین چیست؟ حقایقی در مورد کافئین

11. در دوران ترک سیگار نسبت به احساسات منفی آگاه باشید


در دوران ترک سیگار نسبت به احساسات منفی آگاه باشید

احساسات منفی برای هر فردی رخ می دهد. همه ی ما در طول روز یا هفته خشم و عصبانیت و استرس را تجربه می کنیم. اما افرادی که در حال ترک سیگار هستند یا سیگار خود را ترک کرده اند باید بیشتر به این شرایط دقت کنند و خود را مدیریت کنند. در رابطه با این جور شرایط از قبل فکر کنید و برای آن تدبیری داشته باشید. مثلا یکی از کارهایی که به آن بسیار علاقه دارید را انجام دهید و یا با دوستان غیر سیگاری خود وقت بگذرانید.

12. از افراد مشکل ساز دوری کنید


 برای ترک سیگار از افراد مشکل ساز دوری کنید

در حالی که ممکن است فرد یا افرادی از دوستان و فامیل، شما را برای ترک سیگار تشویق کنند، ممکن است حضور بعضی افراد نیز تهدیدی برای این تصمیم شما باشد. تا جایی که می توانید از این افراد دوری کنید. در صورتی که نمی توانید از آنها دوری کنید، با آنها صحبت کنید. دلایل ترک سیگار خود را برای آنها توضیح دهید و از آنها بخواهید مانند حامی در کنار شما باشند.امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : شنبه, 29 آبان,1395
نویسنده : فرناز خوش آمال
گروه مطلب : کلینیک تغذیه
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل