Menu
کلینیک آوای سلامتی
30

بیش فعالی در کودکان (1)بیش فعالی در کودکان (1)


اختلال بیش فعالی چیست؟

آیا متوجه مشکل تمرکز در کودک خود شده‌اید؟ کودکان بیش فعال بی قرار بوده و به راحتی حواسشان پرت می‌شود. همین موضوع مداومت بر یک کار را برای آن‌ها سخت می‌کند، چه این کار گوش دادن به صحبت‌های معلم باشد یا انجام کارهای روزمره.

نشانه‌های بیش فعالی

عدم تمرکز

عدم تمرکز و بی‌توجهی یکی از نشانه‌های اصلی اختلال نقص توجه بیش فعالی می‌باشد. ممکن است گوش کردن به یک سخنرانی، انجام تکالیف مدرسه یا دنبال کردن جهت‌ها برای کودک شما مشکل باشد. ممکن است او زیاد خیال پردازی کند یا بی‌دقت باشد، یا ممکن است از انجام کارهایی که نیاز به تمرکز دارد یا برای او خسته کننده باشد، اجتناب کند.


علائم بیش فعالی

پر تحرکی

فعایت زیاد علامت دیگر این اختلال است. ممکن است کودک شما دائما در حال دویدن و بالا رفتن از وسایل حتی در داخل آپارتمان باشد. حتی وقتی می‌نشیند نیز ممکن است در حال پیچ و تاب خوردن و بی قراری باشد. هم‌چنین او بسیار صحبت می‌کند و آرام بازی کردن برای او مشکل است.

اعمال تکانشی

ممکن است متوجه شده باشید کودک شما به سختی منتظر نوبت خود می‌ماند، صحبت دیگران را قطع کند یا قبل از پایان پرسش معلم، بدون فکر پاسخ دهد.

دلایل بیش فعالی

کودکان مبتلا به بیش فعالی، فعالیت کمتری در مناطق کنترل کننده توجه دارند. هم‌چنین ممکن است عدم تعادل در نوروترانسمیترهای مغز وجود داشته باشد. علت بیش فعالی کاملا مشخص نیست، اما از افراد خانواده به ارث می‌رسد، بنابراین متخصصان معتقدند که ژن‌ها در ایجاد آن نقش ایفا می‌کنند.

تشخیص بیش فعالی


تشخیص بیش فعالی

هیچ آزمایشی برای تشخیص بیش فعالی وجود ندارد. در عوض، پزشک از او سوالاتی می‌پرسد، به توصیفات شما درباره مشکلات رفتاری کودکتان گوش می‌کند و به نظرات معلم او توجه می‌کند. به منظور تشخیص، کودک زیر 12 سال باید دسته‌ای از نشانه‌ها شامل بی‌توجهی، بیش فعالی و اعمال تکانشی را به مدت 6 دقیقه نشان دهد.

انواع بیش فعالی

در نوع ترکیبی که رایج‌ترین نوع این اختلال می‌باشد، کودک بی‌توجه یا بیش فعال بوده و اعمال تکانشی دارد. در نوع عمدتا بیش فعال/تکانشی، کودک بی قرار بوده و نمی‌تواند حرکات خود را کنترل کند. در نوع عمدتا بی توجه، تمرکز برای کودک مشکل بوده، اما بیش از حد فعال نبوده و معمولا کلاس را بهم نمی‌ریزد.

درمان بیش فعالی

دارو درمانی

داروهای محرک به افزایش دامنه تمرکز و توجه کودک و کنترل پر تحرکی و اعمال تکانشی او کمک می‌کنند. مطالعات پیشنهاد می‌کنند این داروها در 65 تا 80% کودکان مبتلا به بیش فعالی مفید هستند. اما این داروها نیز مانند هر داروی دیگری، عوارض جانبی دارند. داروهای غیر محرک، گزینه دیگری برای این کودکان هستند، اما آن‌ها نیز دارای عوارض جانبی می‌باشند.

 

ادامه مطلب در بیش فعالی در کودکان (2)

 

منبع: WebMDامتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : یکشنبه, 30 آبان,1395
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل