Menu
کلینیک آوای سلامتی
08

بیش فعالی در کودکان (2)بیش فعالی در کودکان (2)


در مطلب بیش فعالی در کودکان (1) دلایل، علائم و درمان دارویی بیش فعالی کودکان بررسی شد، در این مطلب دیگر موارد درمانی و پیشگیری از آن را بررسی می‌کنیم:

درمان بیش فعالی

مشاوره

مشاوره به مدیریت ناکامی‌ها و افزایش عزت نفس کودک کمک می‌کند. هم‌چنین استراتژی‌های حمایتی را به شما می‌آموزد. یک نوع درمان که آموزش مهارت‌های اجتماعی نامیده می‌شود به کودک نشان می‌دهدکه چگونه نوبت را رعایت کرده و در کار‌ها مشارکت داشته باشد. مطالعات نشان داده‌اند که درمان طولانی مدت به‌همراه دارو و رفتار درمانی از درمان دارویی تنها بهتر می‌باشد.

نقش امور عادی


درمان بیش فعالی با جدول کارهای روزانه

با ترتیب بندی کار‌های روزانه، می‌توانید کودک خود را ساختارمندتر کنید. فهرستی از کارهای روزانه برای او بنویسید تا به یاد داشته باشد چه کارهایی را باید در طول روز انجام دهد. این جدول باید شامل زمان‌های بیدار شدن از خواب، غذا خوردن، بازی کردن، انجام تکالیف مدرسه و رفتن به رختخواب باشد.

تغذیه در بیش فعالی

مطالعات انجام شده بر نقش رژیم غذایی در بیش فعالی، نتایج گوناگونی داشته است. اما بعضی متخصصان معتقدند که غذاهایی که برای مغز مفید هستند، کمک کننده‌اند. غذاهای پروتئینی مانند تخم مرغ، گوشت، حبوبات و مغزها به بهبود تمرکز کودک کمک می‌کنند. هم‌چنین می‌توانید کربوهیدرات‌های ساده مانند نان‌های سفید را با انواع پیچیده مانند نان‌های سبوس دار جایگزین کنید. قبل از انجام هرگونه تغییر در رژیم غذایی کودک با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.


نقش تغذیه در بیش فعالی

اگرچه بیشتر کودکان بعد از خوردن هله هوله‌ها از دیوار بالا می‌روند، اما مدرک معتبری وجود ندارد که نشان دهد شکر یکی از دلایل بیش فعالی می‌باشد. نقش افزودنی‌های خوراکی نیز هنوز مشخص نیست. بعضی از والدین معتقدند که نگهدارنده‌ها و رنگ‌های خوراکی، نشانه‌های بیش فعالی را بیشتر می‌کند و انجمن پزشکان امریکا، اجتناب از این موارد را منطقی می‌داند.

بیش فعالی و تلویزیون

ارتباط بین تماشای تلویزیون و بیش فعالی مشخص نیست، اما انجمن پزشکان امریکا پیشنهاد می‌کند که مدت تماشای تلویزیون کودک را محدود کنید. این انجمن دیدن برنامه‌های تلویزیونی را برای کودکان زیر 2 سال ممنوع اعلام کرده و برای کودکان بالای 2 سال، بیش از 2 ساعت را پیشنهاد نمی‌کند. برای کمک به بهبود توجه کودک، انجام فعالیت‌هایی مانند بازی کردن، پازل و کتاب خواندن را تشویق کنید.

پیشگیری از بیش فعالی


ازتباط سیگار با بیش فعالی

هیچ راه مطمئنی برای جلوگیری از بیش فعالی کودکان وجود ندارد، اما با انجام کارهایی می‌توان خطر آن را کاهش داد. در هنگام بارداری، از مصرف الکل، مواد مخدر و سیگار اجتناب کنید. احتمال بیش فعالی در کودکانی که مادرانشان در طول بارداری سیگار می‌کشیدند، دو برابر بود.

دورنمای کودکان بیش فعال

بیشتر کودکان بیش فعال، با تکمیل درمان خود بهبود می‌یابند. اما اگر علائم تا سن بلوغ نیز ادامه پیدا کرد، می‌توان از درمان‌هایی که مناسب بزرگسالان است، استفاده کرد.

منبع: WebMDامتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : دوشنبه, 08 آذر,1395
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل