Menu
کلینیک آوای سلامتی
24

از مکمل کلسیم بیشتر بدانیماز مکمل کلسیم بیشتر بدانیم


روز به روز به تعداد افرادی که مبتلا به پوکی استخوان می شوند اضافه می شود. برنامه غذایی بسیاری از ما کلسیم به مقدار کافی ندارد، ورزش نمی کنیم و اغلب ویتامین دی خونمان پایین است. همه اینها زنگ خطری برای ابتلای ما به بیماری خاموش یا همان پوکی استخوان است.

میزان نیاز روزانه ما به کلسیم چه مقدار است؟

طبق جدیدترین استاندارد منتشر شده از سوی سازمان غذا و دارو کودکان 1 تا 8 سال روزانه به 700 میلی گرم، از 9 تا 18 سال به 1300 میلی گرم، افراد بزرگسال (افراد بالای 19 سال) روزانه به 1000 میلی گرم، افراد بالای 50 سال نیز به 1000 میلی گرم و زنان باردار و شیرده به 1300 میلی گرم کلسیم نیاز دارند.

امروزه مصرف مکمل های کلسیم رو به افزایش است. کلسیم موجود در این مکمل ها به فرم های مختلف شیمیایی وجود دارد. به طور مثال کلسیم لاکتات، کلسیم کربنات، کلسیم سیترات، کلسیم گلوکونات. وقتی می خواهید مکمل کلسیم بخرید به لیبل آن با دقت نگاه کنید ترکیبات روی لیبل را بخوانید معمولا بر روی لیبل ها مشخص شده است که کلسیم به کدام فرم شیمیایی در این مکمل وجود دارد.

کدام فرم کلسیم در مکمل های کلسیم مناسب تر است؟


فرم مناسب مکمل کلسیم

معمولا در هر بار مصرف، کلسیم با دوز 500 میلی گرم بهتر جذب می شود. معمولا کلسیم اگر به فرم سیترات باشد هم جذب بهتری دارد هم عوارض گوارشی کمتری ایجاد می کند. همچنین فرم سیترات کلسیم برای جذب به اسید معده نیاز چندانی نداشته و در سالمندان که با مشکل کاهش اسید معده روبه رو هستند بهتر تحمل می شود.

چه عواملی بر جذب بیشتر کلسیم تاثیرگذار هستند؟


عوامل تاثیر گدار بر جذب کلسیم

صرف نظر از فرم شیمیایی کلسیم در مکمل های کلسیم، عوامل دیگری نیز در جذب هر چه بیشتر کلسیم تاثیرگذارند. این عوامل عبارتند از:
1- دوز کلسیم ( در هر بار مصرف دوز 500 میلی گرم یا کمتر)
2- اطمینان از عدم کمبود ویتامین دی خون (یکی از عوامل افزایش دهنده جذب کلسیم ویتامین دی است)
3- مصرف مکمل کلسیم همراه با شیر یا همراه با غذا

اما عواملی نظیر تانن موجود در چای، فیتات، اگزالیک اسید، مصرف زیاد فسفر و منیزیم و برخی داروها جذب کلسیم این مکمل ها را کاهش می دهد. جالب است بدانید مصرف زیاد غذاهای شور به دلیل داشتن مقادیر زیاد سدیم باعث افرایش دفع ادراری کلسیم می شود.

عوارض جانبی مصرف مکمل های کلسیم


عوارض جانبی مصرف مکمل های کلسیم

برخی از افراد فکر می کنند چون کلسیم عنصر ضروری برای بدن محسوب می شود می توانند هر مقدار که دلشان می خواهد از این مکمل استفاده کنند در صورتی که مکمل های کلسیم نیز عوارض جانبی دارند.

• یبوست یکی از عوارض های معمول مکمل های کلسیم مخصوصا کلسیم کربنات است. همچنین دریافت زیاد مکمل های کلسیم کربنات در جذب عناصری نظیر آهن و روی تداخل ایجاد می کند. سایر عوارض های گوارشی ناشی از مصرف زیاد این مکمل ها عبارتند از: درد شکم، تهوع و استفراغ است. دریافت مقادیر بالای کلسیم منجر به افزایش کلسیم خون شده که با علائمی نظیر بی اشتهایی و کاهش وزن همراه است.


عوارض مصرف مکمل های کلسیم

• همانطور که می دانید یکی از وظایف کلیه دفع مقادیر اضافی کلسیم از بدن است. هنگامی که شما برای مدت طولانی مکمل کلسیم آن هم به مقدار زیاد می خورید در واقع درحال آسیب وارد کردن به کلیه های خود هستید. افزایش مصرف مکمل های کلسیم کربنات ریسک سنگ کلیه را در افراد مستعد افزایش می دهد. بنابراین با مصرف بی رویه مکمل های کلسیم به کلیه های خود آسیب نرسانید.


مکمل کلسیم

• سردرد، سرگیجه، افسردگی، ضربان قلب نامنظم از دیگر عوارض جانبی مکمل های کلسیم به شمار می آید که باید به آنها توجه کرد و آنها را جدی گرفت.امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : چهارشنبه, 24 آذر,1395
نویسنده : مریم نوروزی
گروه مطلب : کلینیک تغذیه
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل