Menu
کلینیک پوست , مو و زیبایی
10

آیا مواد غذایی می توانند در درمان بیماری ویتیلیگو موثر باشند؟ (1)آیا مواد غذایی می توانند در درمان بیماری ویتیلیگو موثر باشند؟ (1)


بیماری ویتیلیگو که با عنوان لک و پیس نیز شناخته شده است؛ به صورت لکه های کمرنگ یا بی رنگ به نسبت رنگ طبیعی پوست است و گاهی در پوست های تیره به رنگ سفید مشاهده می شود. علت پدید آمدن این لک های پوستی در بیماری ویتیلیگو، از دست رفتن پیشرونده سلول های رنگدانه پوست (ملانوسیت ها) و مشکل در عملکرد آن ها است که می تواند نواحی مختلف بدن از جمله: آرنج ها، دور دهان، دور چشم، گردن، ناحیه پشت بدن و ... را درگیر کند.

محققان علت اصلی بیماری ویتیلیگو را حمله سیستم ایمنی بدن فرد به سلول های ملانوسیت و در نتیجه آن نقص و از بین رفتن تعدادی از آن ها که معمولا پیش رونده است دانسته اند. آفتاب سوختگی بسیار شدید و زمینه ژنتیکی نیز می تواند از عوامل تشدید بیماری ویتیلیگو باشد.


درمان بیماری ویتیلیگو

درمان بیماری ویتیلیگو ممکن است طولانی و نیاز به صبر شما داشته باشد. در این زمینه درمان های خانگی نیز می تواند به سرعت درمان شما کمک کند.

تمرینات یوگا و مدیتیشن یک راه درمان بیماری ویتیلیگو

استرس و اضطراب یکی از عواملی است که در تشدید بیماری های پوستی نقش مهمی دارد. برخی از تحقیقات حاکی از آن است که استرس نقش مهمی در تشدید این لکه های پوستی در بیماری ویتیلیگو دارد؛ تا حدی که کنترل استرس با تمرین هایی از جمله یوگا و مدیتیشن از شدت بیماری ویتیلیگو می کاهد.

همچنین مطالعه کنید: نقش تغذیه در کنترل استرس

کمبود ماده معدنی روی و بیماری ویتیلیگو


کمبود ماده معدنی روی و بیماری ویتیلیگو

کمبود مواد معدنی ضروری در بدن موجب بروز بسیاری از عارضه های پوستی می شود. یکی از راه های کنترل بیماری ویتیلیگو، بررسی کمبودهای غذایی احتمالی و رفع این نوع سوء تغذیه است. یکی از مواد معدنی در درمان بیماری ویتیلیگو؛ روی است. بنابراین استفاده از منابع غذایی غنی از روی می تواند این وضعیت را تا حد مناسبی بهبود بخشد. مصرف گوشت قرمز و مرغ، حبوبات، آجیل و مغز دانه ها، غلات را افزایش دهید و در صورت نیاز از مکمل های غذایی روی استفاده فرمایید.

زیره سیاه درمانی موثر برای بیماری ویتیلیگو

زیره سیاه به عنوان دانه سیاه نیز شناخته می شود و به طور سنتی در درمان بسیاری بیماری های پوستی استفاده می شده است. این ادویه یکی از بهترین درمان ها برای بیماری ویتیلیگو شناخته شده است.

یکی از راه های استفاده از این دانه سیاه برای درمان بیماری ویتیلیگو استفاده از روغن آن در مناطق آسیب دیده پوست است.

راه دیگر خرد کردن دانه های زیره سیاه است که به صورت پودر در آید و سرکه را با آن مخلوط کنید تا خمیری مانند شود. این خمیر را به طور منظم روی پوست بگذارید تا نتایج خوب آن را مشاهده فرمایید.

همچنین مطالعه کنید: آیا زیره سیاه واقعا لاغر می کند؟

روغن بادام هندی یکی از بهترین راه های درمان بیماری ویتیلیگو


روغن بادام هندی یکی از بهترین راه های درمان بیماری ویتیلیگو

از بهترین درمان های بیماری ویتیلیگو استفاده از روغن بادام هندی (occidentale Anacardium) است. برای این کار لازم است روغن بادام هندی را از آن استخراج کرده و هر روز نقاط درگیر با ویتیلیگو را با آن به خوبی ماساژ دهید تا به خوبی جذب پوست شود و نتایج مثبت آن را شاهد باشید.

زنجبیل مناسب در درمان خانگی بیماری ویتیلیگو

زنجبیل خواص دارویی بسیار زیادی در زمینه بیماری ها داراست. زنجبیل با توجه به خواص آنتی اکسیدانی بسیار بالایی که دارد در بسیاری از درمان های خانگی و همچنین بیماری ها از جمله بیماری ویتیلیگو مورد استفاده است. برای استفاده از زنجبیل در درمان بیماری ویتیلیگو یک قطعه تازه از زنجبیل را با لیمو ترش و آب ترکیب کنید و آن را دو بار در روز مصرف کنید.


زنجبیل مناسب در درمان خانگی بیماری ویتیلیگو

همچنین شما می توانید خمیر زنجبیل یا قطعه ای از آن را بر روی پوست که دچار تغییر رنگ بر اثر بیماری ویتیلیگو شده، ماساژ دهید.

 

ادامه مطلب در آیا مواد غذایی می توانند در درمان بیماری ویتیلیگو موثر باشد؟ (2) امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : یکشنبه, 10 بهمن,1395
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل