Menu
کلینیک آوای سلامتی
22

عوامل غذایی افزاینده ترشح هورمون جنسی تستوسترون کدامند؟عوامل غذایی افزاینده ترشح هورمون جنسی تستوسترون کدامند؟


همانطور که در مطلب  آیا سبزیجات می توانند سبب افزایش هورمون جنسی تستوسترون شوند؟  نیز اشاره شد، برخی عوامل غذایی در افزایش تولید و ترشح هورمون جنسی تستوسترون موثر هستند که علاوه بر پروتئین ها، میوه ها و سبزیجات نیز در تولید هورمون جنسی تستوسترون نقش دارند. در مطلب گذشته به معرفی سبزیجاتی که باعث افزایش ترشح هورمون جنسی تستوسترون می شوند پرداختیم، در این مطلب به معرفی سایر عوامل غذایی که در تولید و ترشح هورمون جنسی تستوسترون نقش دارند می پردازیم.

بسیاری از میوه ها حاوی ویتامین C و آنتی اکسیدانهایی هستند که مانع از ترشح بیش از اندازه هورمون کورتیزول می شود، هورمون کورتیزول هورمونی است که در بدن با هورمون جنسی تستوسترون رقابت می کند و هنگامی که ترشح این هورمون زیاد می شود، ترشح هورمون جنسی تستوسترون کاهش می یابد.

همچنین مطالعه کنید: همه چیز در مورد هورمون جنسی تستوسترون

میوه های افزایش دهنده هورمون جنسی تستوسترون

• موز میوه ای موثر در افزایش هورمون جنسی تستوسترونموز یکی از میوه هایی است که در افزایش تولید و ترشح هورمون جنسی تستوسترون موثر است. موز حاوی آنزیمی به بروملین است که این آنزیم در افزایش ترشح هورمون جنسی تستوسترون نقش دارد. این آنزیم در آناناس نیز یافت می شود. بنابراین به افرادی که هورمون تستوسترون خونشان کم است توصیه می شود از این میوه در برنامه غذایی خود استفاده کنند.

• برای افزایش هورمون جنسی تستوسترون بلوبری مصرف کنیدبلوبری حاوی رزوراترول است. رزوراترول یک ترکیب آنتی اکسیدانی است که با از بین بردن رادیکالهای آزاد، از بدن ما در برابر بیماری های مزمن محافظت می نماید. علاوه بر این مطالعات نشان داده است که این ترکیب آنتی اکسیدانی در بدن ما باعث افزایش ترشح هورمون جنسی تستوسترون می شود. همچنین برخی ترکیبات موجود در میوه بلوبری اثرات هورمون استروژن را در بدن کاهش می دهند.

• آناناس افزاینده ی هورمون جنسی تستوسترون

همانطور که در بالا اشاره شد آناناس نیز همانند موز حاوی آنزیم بروملین است. این آنزیم در ترشح هورمون تستوسترون موثر است. بسیاری از بدنسازان برای افزایش ترشح هورمون جنسی تستوسترون در بدن خود از مکمل های حاوی این آنزیم استفاده می کنند.

• با انار هورمون جنسی تستوسترون را افزایش دهیدیکی دیگر از میوه هایی که در افزایش تولید و ترشح هورمون جنسی تستوسترون موثر است انار است. تحقیقات جدید نشان داده است که مصرف آب انار 25 درصد ترشح هورمون جنسی تستوسترون را افزایش می دهد. آب انار حاوی آنتی اکسیدانهایی است که در فرآیند تولید هورمون جنسی تستوسترون شرکت دارند.

اما به جز میوه ها و سبزیجات برخی دیگر از عوامل غذایی نیز در افزایش تولید و ترشح هورمون جنسی تستوسترون موثر هستند که به معرفی برخی از آنها می پردازیم.

عومل غذایی افزایش دهنده هورمون جنسی تستوسترون

• بادام دانه مغذی افزاینده هورمون جنسی تستوسترون

بادام حاوی مواد مغذی نظیر ویتامین E، منیزیم، کلسیم و پتاسیم است که این مواد مغذی به بدن در تولید هورمون جنسی تستوسترون کمک می نمایند. همچنین بادام حاوی اسید های چرب غیر اشباع است که در تولید هورمون جنسی تستوسترون موثر است.

• برای افزایش هورمون جنسی تستوسترون آواکادو بخورید مطالعات مختلف نتایج ضد و نقیضی را در مورد اثر آواکادو در افزایش ترشح هورمون جنسی تستوسترون نشان می دهند. برخی مطالعات نشان داده است که آواکادو هیچ نوع تاثیری در ترشح این نوع هورمون ندارد ولی برخی مطالعات دیگر عقیده دارند که آواکادو حاوی اسید های چرب تک غیر اشباعی است که این نوع اسید چرب در تولید و ترشح هورمون جنسی تستوسترون موثر است. به هر حال برای اثبات این موضوع به تحقیقات بیشتری نیاز است.

• آیا چای سبز سبب افزایش هورمون جنسی تستوسترون می شود؟ 

در مورد چای سبز و افزایش ترشح هورمون جنسی تستوسترون نیز یافته های ضد و نقیضی وجود دارد. برخی مطالعات نشان داده اند که چای سبز فعالیت آنزیم آروماتاز را مهار می کند و از طریق این مکانیسم تولید هورمون جنسی تستوسترون را افزایش می دهد ولی برخی دیگر از مطالعات این یافته را رد کرده و معتقدند که چای سبز تولید هورمون جنسی تستوسترون را افزایش نمی دهد.

• روغن زیتون افزاینده هورمون جنسی تستوسترون

مطالعه انجام شده روی 60 مرد مراکشی نشان داد که مصرف روغن زیتون تا 20 درصد می تواند تولید و ترشح هورمون جنسی تستوسترون را افزایش دهد. محققین همواره توصیه می کنند که استفاده از زیتون در برنامه غذایی افراد به افزایش تولید هورمون جنسی تستوسترون کمک بسیاری می نماید.

همچنین مطالعه کنید: آنچه در رابطه با روغن مصرفی باید بدانیم (2) - روغن زیتون

 

منبع :
mentalhealthdaily.comامتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : یکشنبه, 22 اسفند,1395
نویسنده : مریم نوروزی
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل