Menu
24

آنچه در رابطه با روغن مصرفی باید بدانیم (3) - روغن کنجدآنچه در رابطه با روغن مصرفی باید بدانیم (3) - روغن کنجد


روغن ها یکی از ضروری ترین مواد خوراکی هستند که روزانه با آنها سر و کار داریم. از آنجایی که تنوغ روغن های موجود در بازار بسیار زیاد است، به بررسی روغن های مختلف می پردازیم تا شما با آگاهی بتوانید بهترین روغن را انتخاب کنید. در مطالب گذشته به بررسی روغن کانولا و روغن زیتون پرداختیم. در این مطلب، نگاهی دقیق به روغن کنجد می اندازیم.

ضرورت مصرف روغن کنجد از دیدگاه متخصصین

از دلایل اصلی علاقه متخصصان تغذیه به روغن کنجد، دارا بودن اسید های چرب تک غیر اشباع است که موجب کاهش کلسترول می شود و اسید های چرب چند غیر اشباع آن، موجب پیشگیری از فشار خون و بیماری های قلبی و محافظت از عروق می شوند. علت دوم اهمیت روغن کنجد؛ کم بودن میزان چربی های اشباع در روغن کنجد است.

همچنین مطالعه کنید:  20 ماده غذایی برای محافظت از قلب

آنتی اکسیدان های ویژه در روغن کنجد

روغن کنجد حاوی دو ماده منحصر به فرد به نام سسامول و سسامین است که دارای خواص آنتی اکسیدانی بسیار قدرتمندی هستند.
آنتی اکسیدان ها موادی هستند که از سلول های بدن در برابر آسیب رادیکال آزاد (ایجاد کننده های رادیکال های آزاد می توانند آلودگی هوا، سیگار کشیدن یا در معرض آن بودن، مواد شیمیایی و غذاهای نامناسب باشد) محافظت می کنند.

همچنین مطالعه کنید:  تغذیه در آلودگی هوا

آنتی اکسیدان های ویژه در روغن کنجد

روغن کنجد حاوی پیش سازهای لیگنان ها است که در بدن انسان این لیگنان های گیاهی به لیگنان های انسانی تبدیل می شوند. تحقیقات نشان داده اند که بالا بودن میزان لیگنان ها در بدن موجب کاهش احتمال ابتلا به بیماری های همچون پوکی استخوان، بیماری های قلبی و سرطان سینه می شود. دانه کنجد و کتان از بالاترین منابع لیگنان در رژیم غذایی انسان هستند. سسامین موجود در روغن کنجد یک ضد التهاب و آنتی اکسیدان قوی است و برای چربی سوزی در افراد ورزشکار و یا افرادی که تحت رژیم های کاهش وزن هستند، مناسب است.

مقایسه روغن کنجد و روغن زیتون

همانطور که در مطالب قبلی روغن ها عنوان شد، خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی از مواردی هستند که موجب پیشگیری از بسیاری بیماری ها از جمله: بیماری های قلبی - عروقی، رماتیسم، آرتروز و سرطان ها می شوند.


مقایسه روغن کنجد و روغن زیتون

روغن زیتون و روغن کنجد هر دو گزینه های خوبی برای حفظ سلامتی قلب می باشند و از طرفی دارای مواد مغذی مورد نیاز شما نیز هستند. این دو روغن از لحاظ کالری و میزان اسید چرب اشباع بسیار به هم نزدیک هستند. یک قاشق غذاخوری مساوی از روغن زیتون میزان 9 درصد ویتامین K روزانه در زنان و 7 درصد نیاز روزانه به این .یتامین در مردان را رفع می کند. این میزان در روغن کنجد بسیار کمتر است.


تفاوت روغن زیتون و روغن کنجد

اسید چرب های موجود در روغن زیتون از لحاظ پیشگیری از بالا رفتن سطح کلسترول، تنظیم انسولین و قند خون نسبت به روغن کنجد در اولویت قرار دارد. روغن کنجد حاوی امگا3 است که در تنظیم فشار خون موثر است. همچنین ممکن است روغن کنجد خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد.

اثرات پیشگیرانه روغن کنجد در برابر بیماری ها

برخی از مطالعات حیوانی نشان داده اند که سسامین موجود در روغن کنجد، موجب کاهش کلسترول می شود. این موضوع در انسان نیز بررسی شده و نتیجه مثبتی داشته است.

در نشست سالانه انجمن قلب آمریکا در یک گزارش اعلام شده است که روغن کنجد می تواند موجب کنترل فشار خون شود. تحقیقی در زمینه تاثیر روغن کنجد بر فشار خون، بر روی 195 مرد و 133 زن مبتلا به فشار خون بالا که همگی از داروی کنترل فشار خون نیفیدیپین استفاده می کردند، انجام شد. طی درمان با این دارو همگی میزان فشار متوسطی را به این درمان نشان داده بودند. از این افراد خواسته شد که برای تمام مصارف پخت و پز خود فقط از روغن کنجد استفاده کنند. شصت روز بعد نتیجه این بود که؛ متوسط فشار خون بیماران به حد طبیعی کاهش یافته بود. کاهش در فشار خون در این مطالعه ممکن است به دلیل حضور PUFA ها (اسیدهای چرب چند غیر اشباعی)، ویتامین E و سسامین در روغن کنجد باشد.


اثرات پیشگیرانه روغن کنجد در برابر بیماری ها

کنجد و حتی روغن آن کمی دیر هضم است و برای افرادی که دارای معده های ضعیفی هستند مناسب نمی باشد.امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 24 اسفند,1395
گروه مطلب : کلینیک تغذیه
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل