Menu
کلینیک تناسب اندام
28

آنچه ورزشکاران از مکملها و عوامل غذایی مفید باید بدانند (1)آنچه ورزشکاران از مکملها و عوامل غذایی مفید باید بدانند (1)


بسیاری از ورزشکاران و بدنسازان برای افزایش حجم عضلات خود تنها مکمل هایی نظیر کراتین، پروتئین وی، گلوتامین و اسید آمینه های شاخه دار را می شناسند و از آنها استفاده می کنند اما باید به این موضوع نیز توجه کنند که علاوه بر این مکملها، مکملها و عوامل غذایی دیگری نیز هستند که بدنسازان را به آرزویشان یعنی پرورش عضلات و افزایش توده عضلانی بدنشان می رساند. در این مطلب به معرفی این عوامل غذایی می پردازیم و توصیه می کنیم که بدنسازان از این مکملها نیز استفاده نمایند.

ویتامین D


ویتامین D

بسیاری از ما ویتامین D را برای سلامتی استخوانهای خود و کمک به جذب کلسیم و پیشگیری از بروز بسیاری از سرطانها می شناسیم ولی باید بدانید که فیبرهای عضلانی موجود در توده ماهیچه ای بدن ما نیز گیرنده های ویتامین D دارند، با اتصال ویتامین D به این گیرنده ها ژن هایی که در افزایش حجم و قدرت عضلانی موثر هستند فعال شده و به این ترتیب مکمل های ویتامین D نیز می توانند در رشد و پرورش حجم ماهیچه های بدن ما موثر باشند. بنابراین بدنسازان در کنار تمرین های خود از مصرف مکمل های ویتامین D غافل نشوند. دوز توصیه شده برای رسیدن به این هدف مصرف 1000 واحد یک الی دو بار در هفته است.

همچنین مطالعه کنید: نقش و اهمیت ویتامین D

اسید فولیک


اسید فولیک

حتما شنیده اید که به خانم هایی که قصد بارداری دارند توصیه می شود برای پیشگیری از نقص لوله های عصبی جنین خود از 3 ماه قبل از بارداری از مکمل های اسید فولیک استفاده کنند. اسید فولیک علاوه بر تاثیر در رشد جنین بر رشد فیبرهای عضلانی توده ماهیچه ای بدن نیز موثر است. توصیه می شود بدنسازان علاوه بر استفاده از مکمل های پروتئینی از مکملها و منابع غذایی این ویتامین نیز برای رشد توده عضلانی و افزایش قدرت عضلات خود استفاده کنند.

اسید فولیک از طریق مکانیسم هایی نظیر ساخت پروتئین در عضلات، جایگزین کردن نوعی از سلولها به نام سلولهای ماهواره ای با سلولهای قدیمی در عضلات، سنتز ماده ژنتیکی سلولهای ماهیچه ای و افزایش تبدیل آرژنین به نیتریک اکساید به افزایش حجم و قدرت عضلانی کمک می نماید.

منابع غذایی این ویتامین مفید عبارتند از: برگهای سبز تیره سبزیجات، آب پرتغال، غلات، حبوبات و آب گوجه فرنگی است. معمولا به ورزشکاران و بدنسازان توصیه می شود برای افزایش توده ماهیچه ای بدن خود از 400 تا 800 میکروگرم در روز از این ویتامین استفاده کنند.

هورمون ملاتونین


هورمون ملاتونین

همانطور که می دانید ملاتونین نوعی هورمون است که از غده هیپوفیز ترشح می شود و در تنظیم ریتم شبانه روزی بدن موثر است. در هنگام خواب مقدار این هورمون بالا می رود. مطالعات نشان می دهند ملاتونین زمان به خواب رفتن را کاهش می دهد و خواب آلودگی و مدت خواب را افزایش می دهد. علاوه بر این اثر تحقیقات نشان داده است که مصرف این مکمل 1 ساعت قبل از تمرین های ورزشی ترشح هورمون رشد را افزایش داده و به بازسازی عضلات و توده ماهیچه ای بدن ورزشکاران کمک بسیاری می نماید. بنابراین برای افزایش هورمون رشد و ریکاوری عضلات مصرف 0.5 تا 5 میلی گرم از این مکمل 1 ساعت قبل از تمرین ضروری است.

ژل رویال


ژل رویال

ژل رویال، ترشحات سفید رنگی است که از غدد زنبورهای کارگر برای تغذیه و رشد زنبور ملکه تولید و ترشح می شود. ژل رویال غذای اصلی زنبور ملکه است. ژل رویال کاربردهای فراوان دارد. یکی از این کاربردها کاهش خستگی و افزایش انرژی در ورزشکاران است.ژل رویال از پروتئین و ویتامین های گروه B، A، D و E تشکیل شده است.

ژل رویال به دلیل داشتن ویتامین های گروه B باعث افزایش سطح انرژی و با جلوگیری از تجمع اسید لاکتیک در بدن ورزشکاران مانع از خستگی آنها در طول تمرینهای ورزشی می شود. به همین دلیل به ورزشکاران توصیه می شود 30 دقیقه قبل از تمرین های ورزشی خود 1000 میلی گرم مکمل ژل رویال مصرف نمایند.

 

ادامه مطلب در آنچه ورزشکاران از مکملها و عوامل غذایی مفید باید بدانند (2) 

 

منبع:
www.muscleandfitness.comامتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : دوشنبه, 28 فروردین,1396
نویسنده : مریم نوروزی
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل