Menu
03

آنچه ورزشکاران از مکملها و عوامل غذایی مفید باید بدانند (2)آنچه ورزشکاران از مکملها و عوامل غذایی مفید باید بدانند (2)


در مطلب آنچه ورزشکاران از مکملها و عوامل غذایی مفید باید بدانند (1) به معرفی فواید ویتامین دی، اسید فولیک، هورمون ملاتونین و رویال ژلی در سلامت ورزشکاران و افزایش حجم و قدرت توده عضلانی در آنها پرداختیم، در این مطلب نیز به معرفی سایر عوامل غذایی که در سلامت ورزشکاران موثر است می پردازیم.

پیکنوژنول

پیکنوژنول نام تجاری محصولی است که از پوست نوعی درخت کاج که به درخت کاج دریایی معروف است، استخراج شده است. همچنین ماده موثره پیکنوژنول نیز از منابعی نظیر پوست بادام زمینی، دانه انگور و پوست درخت فندق هم استخراج می شود.


پیکنوژنول

این محصول مواد شیمیایی خاصی دارد که جریان خون را در عروق بهبود می بخشد، سیستم ایمنی را تقویت می کند و همچنین اثرات آنتی اکسیدانی دارد. برخی از کاربردهای بالینی پیکنوژنول عبارتند از:

• درمان فشار خون بالا
سلامت سیستم قلبی و عروقی
• سلامت پوست و به تاخیر انداختن فرآیند پیری پوست
• درمان بیماری آندومتریوز
• درمان اختلال نعوظ در آقایان
درمان بیش فعالی
• بهبود علائم یائسگی
• کنترل قند خون در بیماری دیابت
• کنترل علائم آلرژی
• بهبود باروری در مردان

همچنین مطالعه کنید: موادغذایی مفید برای سلامت جنسی آقایان

علاوه بر کاربردهای بالینی ذکر شده، این محصول برای ورزشکاران نیز مفید است. در بدن اسید آمینه آرژنین از طریق نوعی آنزیم به ماده ای به نام نیتریک اکساید (NO) تبدیل می شود که این ماده نقش زیادی در افزایش حجم توده عضلانی و افزایش قدرت آنها دارد. پیکنوژنول آنزیم نیتریک اکساید سنتتاز را فعال کرده و از این طریق به افزایش تولید NO در بدن ورزشکاران کمک می نماید به همین منظور به ورزشکاران توصیه می شود 30 الی 60 دقیقه قبل از تمرینات ورزشی خود50 تا 100 میلی گرم از این محصول را به همراه اسید آمینه آرژنین مصرف نمایند.

ال تینین


ال تینین

ال تینین نوعی اسید آمینه است که از برگهای چای سبز استخراج می شود. این نوع اسید آمینه خاصیت آرام بخشی زیادی بدون ایجاد حس خواب آلودگی دارد همچنین دارای اثرات مفیدی بر سیستم قلبی و عروقی و نقش محافظتی در برابر سرطانهای مختلف دارد.

در ورزشکاران مصرف ال تینین قبل از خواب با فعال کردن ماده شیمیایی در مغز به نام گاما آمینو بوتیریک اسید به افزایش ترشح هورمون رشد کمک می نماید و با ترشح این هورمون حجم توده عضلانی افزایش می یابد. به ورزشکاران توصیه می شود که 50 – 200 میلی گرم ال تینین را 30 تا 60 دقیقه قبل از خواب مصرف نمایند تا ترشح هورمون رشد در بدنشان افزایش یابد و به این طریق حجم توده عضلانی در بدنشان افزایش می یابد.

گیاه پنج انگشتی


گیاه پنج انگشتی

شاید با شنیدن نام گیاه پنج انگشتی تعجب کنید زیرا این گیاه به گیاه مفید در خانمها معروف است، پس این سوال برایتان پیش می آید که چطور این گیاه می تواند باعث افزایش توده عضلانی در بدن بدنسازان خصوصا آقایان شود. گیاه پنج انگشتی می تواند سطح هورمون جسم زرد یا همان هورمون LH را افزایش دهد و به این ترتیب افزایش سطح این هورمون بر ترشح هورمون تستوسترون از بیضه ها تاثیر گذاشته و افزایش سطح هورمون تستوسترون باعث افزایش حجم توده عضلانی در بدن آقایان بدنساز می شود.

ریشه گیاه گزنه


ریشه گیاه گزنه

تاریخچه استفاده از ریشه گیاه گزنه به کشورهای آمریکای جنوبی برمی گردد. شاید شما هم گیاه گزنه را به خاطر تاثیر مثبتی که بر سلامت پروستات و پیشگیری از بزرگ شدن آن دارد و کنترل قند خون در بیماری دیابت می شناسید ولی باید گفت که ریشه گیاه گزنه نقش موثری در افزایش سطح هورمون جنسی تستوسترون در خون دارد. این گیاه با غیر فعال کردن نوعی پروتئین به نام SHBG از اتصال هورمون تستوسترون به این پروتئین جلوگیری می کند و هورمون تستوسترون به گیرنده های خود در عضلات وصل شده و به رشد عضلات کمک می نماید. در صورتی که اگر این هورمون به پروتئین SHBG متصل شود دیگر نمی تواند به صورت آزاد باشد و به گیرنده های خود متصل شود. همچنین مواد فعال موجود در ریشه گیاه گزنه از تبدیل تستوسترون به دهیدروتستوسترون جلوگیری کرده و به افزایش سطح هورمون تستوسترون در خون کمک می نماید.امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : یکشنبه, 03 اردیبهشت,1396
نویسنده : مریم نوروزی
گروه مطلب : کلینیک تغذیه
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل