Menu
09

همه چیز در مورد میل جنسیهمه چیز در مورد میل جنسی


میل جنسی اصطلاحی است که به تمایل به برقراری رابطه جنسی گفته می شود. عوامل مختلفی میل جنسی را تحت تاثیر قرار می دهند، اما عامل فیزیولوژیکی که درایجاد میل جنسی در هر دو جنس نقش اصلی را ایفا می کند هورمونهای جنسی هستند. در واقع این هورمونها هستند که موتور جنسی را در آقایان و خانم ها روشن می کنند و میزان کافی هورمونهای جنسی در بدن به این دلیل از اهمیت زیادی برخوردار است.

هورمون های ایجاد کننده میل جنسی کدامند؟


هورمون های ایجاد کننده میل جنسی کدامند؟

هورمون جنسی تستوسترون، هورمونی است که در بدن آقایان نقش اصلی را در ایجاد میل جنسی ایفا می کند (این هورمون تا حدودی در ایجاد میل جنسی در خانم ها نیز نقش دارد) حوادث، بیماری ها و مصرف برخی از داروها می توانند میزان این هورمون را در بدن کاهش دهد. کاهش هورمون جنسی تستوسترون در آقایان باعث عدم نعوظ و عدم علاقه آقایان به برقراری رابطه جنسی شود.

هورمون جنسی استروژن یکی از هورمونهای اصلی در ایجاد میل جنسی در بدن خانم ها است. این هورمون از تخمدان ها و برخی از سلولهای چربی در بدن خانم ها ترشح می شود. کاهش هورمون جنسی استروژن در دوران یائسگی یکی از دلایل اصلی کاهش میل جنسی در این دوران است. کاهش هورمون جنسی استروژن در بدن خانم ها باعث خشکی واژن و عدم تمایل به برقراری رابطه جنسی می شود.

هورمون جنسی پروژسترون یکی دیگر از هورمون هایی است که از تخمدانها ترشح می شود و در ایجاد میل جنسی در خانم ها نقش دارد و کاهش این هورمون میل جنسی را در خانم ها تحت تاثیر قرار می دهد.

همچنین مطالعه کنید:  آیا موادغذایی حاوی هورمون جنسی استروژن را می شناسید؟

تغییرات میل جنسی در خانم ها و آقایان


تغییرات میل جنسی در خانم ها و آقایان

معمولا خانم ها در طول زندگی خود تغییرات زیادی را در تمایل به برقراری رابطه جنسی تجربه می کنند. معمولا در ابتدای آشنایی با شریک جنسی خود میل جنسی آنها زیاد است و با گذشت زمان به تدریج از این میل کاسته می شود. در دوران مختلف چرخه جنسی خود، در طول بارداری و در دوران یائسگی میل جنسی تغیرات زیادی دارد. در برخی از خانم ها این نوسانات در میل جنسی می تواند خیلی زیاد و شدید باشد و باعث نگرانی آنها شود.

در آقاین نیز ممکن است میل جنسی در طول دوره هایی تغییر کند. استرس و فشار کاری و یا حتی کاهش خواب می تواند میل جنسی را در آنها تغییر دهد.

تاثیر عوامل غذایی بر میل جنسی


تاثیر عوامل غذایی بر میل جنسی

ممکن است این سوال در ذهن همگان پیش آید که آیا عوامل غذایی می تواند میل جنسی را در هر دو جنس تغییر دهد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که برخی از مواد مغذی می تواند در افزایش میل جنسی در خانم ها و آقایان موثر باشد. زنان و مردان برای برقراری یک رابطه خوب جنسی نیاز دارند که قلب و سیستم گردش خون سالمی داشته باشند اگر قلب کار خود را به درستی انجام دهد و خون را به اندامهای تناسلی هدایت نماید به همراه سایر عوامل یک رابطه جنسی خوب شکل می گیرد.

• آرژنین موثر بر میل جنسی


آرژنین موثر بر میل جنسی

آرژنین یکی از مواد مغذی است که در برقراری یک رابطه جنسی خوب به خصوص در آقایان کمک می نماید. آرژنین یک نوع اسید آمینه است که بدن از آن برای تولید ماده ای به نام نیتریک اکسید استفاده می کند. نیتریک اکسید عاملی است که باعث گشاد شدن عروق می شود و خون رسانی را به اندامهای تناسلی افزایش می دهد. همچنین این ماده مغذی می تواند به مردان برای ایجاد نعوظ و به زنان به تحریک شدن برای برقراری رابطه جنسی کمک نماید. آرژنین در آجیل و دانه های روغنی مثل بادام زمینی و بادام به وفور یافت می شود. همچنین می توان مقداری آرژنین را در شکلات و کشمش نیز پیدا نمود. ماهی هایی نظیر سالمون، کاد و هالیبوت نیز حاوی آرژنین هستند.

• تاثیر روی بر میل جنسی

روی این ماده معدنی مهم نقش زیادی در تولید هورمون جنسی تستوسترون دارد و همانطور که در بالا نیز اشاره شد یکی از عوامل فیزیلوژیکی مهم در ایجاد میل جنسی هورمون جنسی تستوسترون است. مردان به 11 میلی گرم روی در روز و زنان به 8 میلی گرم روی نیاز دارند.

• سیترولین و عملکرد جنسی


سیترولین و عملکرد جنسی

سیترولین یک نوع اسید آمینه غیر ضروری در بدن است که مانند داروی جنسی ویاگرا عمل می کند. این ماده مغذی نقش مهمی در تولید نیتریک اکسید دارد. این ماده مغذی توان جنسی آقایان را افزایش داده و در ایجاد نعوظ و خونرسانی به اندامهای جنسی کمک می نماید. هندوانه یکی از بهترین منابع غذایی سیترولین است.

• ویتامین E و بهبود میل جنسی

ویتامین E آنتی اکسیدان قوی است که علاوه بر اثرات ضد پیری که دارد در بهبود میل جنسی نقش زیادی دارد . این ویتامین در تولید هورمونهای جنسی که در ایجاد میل جنسی موثر می باشند، نقش دارد و تمایل زنان و مردان را برای برقراری رابطه جنسی افزایش می دهد و به طور غیر مستقیم طول زندگی جنسی افراد را افزایش می دهد. این ویتامین را برای بهبود رابطه جنسی خود فراموش نکنید.

 

این مطلب ادامه دارد ...

 

منبع :
www.livestrong.comامتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : ﺳﻪشنبه, 09 خرداد,1396
نویسنده : مریم نوروزی
گروه مطلب : کلینیک تغذیه
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل