Menu
کلینیک مادر و کودک
11

نقش تغذیه در بیماری آندومتریوز (2)نقش تغذیه در بیماری آندومتریوز (2)


در مطلب نقش تغذیه در بیماری آندومتریوز (1) به این موضوع پرداختیم که بیماری آندومتریوز یکی از بیماری های شایع زنان است که در آمریکا از هر 10 زن 1 نفر را درگیر می نماید. به بافت داخل رحم آندومتر گفته می شود، زمانیکه که این بافت در جایی به غیر از رحم تشکیل شود فرد مبتلا به این بیماری می شود. تغذیه صحیح و رعایت یک برنامه غذایی مناسب در کنترل علائم بیماری آندومتریوز بسیار موثر است. بهتر است زنان مبتلا به بیماری آندومتریوز به موارد زیر توجه کنند و رژیم غذایی خود را اصلاح نمایند.

• با مواد غذایی حاوی کربوهیدرات تصفیه شده خداحافظی کنید


با مواد غذایی حاوی کربوهیدرات تصفیه شده خداحافظی کنید

منظور از کربوهیدرات تصفیه شده، کربوهیدراتی است که سبوس آن جدا شده و فیبر ندارد مانند برنج سفید، انواعی از بیسکویت ها، کیک ها، انواع ماکارونی و پاستا. همواره متخصصین علوم تغذیه به زنان مبتلا به بیماری آندومتریوز توصیه می کنند که کمتر از مواد غذایی حاوی کربوهیدرات تصفیه شده استفاده کنند.

• مصرف قندهای ساده را در برنامه غذایی خود محدود کنید


مصرف قندهای ساده را در برنامه غذایی خود محدود کنید

بهتر است زنان مبتلا به بیماری آندومتریوز مصرف قند و شکر، مرباجات، انواع شیرینی جات، شکلات، کیک های مختلف و آبمیوه های صنعتی که حاوی شکر هستند را در برنامه غذایی خود محدود نمایند. مصرف زیاد قند و شکر محیط داخل بدن را اسیدی کرده و میزان التهاب را در بدن زنان مبتلا به بیماری آندومتریوز افزایش می دهد و شدت علائم این بیماری را تشدید می نماید. مصرف عسل در مبتلایان به این بیماری به شرط اینکه عسل طبیعی و مرغوب باشد بلامانع است.

همچنین مطالعه کنید:  راه های تشخیص عسل طبیعی و مرغوب

• در مصرف منابع غذایی حاوی کافئین حد اعتدال را رعایت کنید

اگر شما هم جز آندسته از افرادی هستید که قهوه و سایر منابع غذایی حاوی کافئین را زیاد مصرف می کنید و مبتلا به بیماری آندومتریوز هستید، توصیه می شود مصرف خود را کاهش دهید و حد اعتدال را رعایت نمایید. کافئین دردهای شکمی را در زنان مبتلا به این بیماری افزایش می دهد و میزان ترشح هورمون استروژن را نیز افزایش می دهد.

همچنین مطالعه کنید: ضررهای کافئین چیست؟ حقایقی در مورد کافئین  

• مصرف غذاهای کنسروی و غذاهای آماده را به حداقل برسانید


مصرف غذاهای کنسروی و غذاهای آماده را به حداقل برسانید

اکثر افراد از خوردن غذاهای آماده، سوسیس، کالباس بدشان نمی آید. ولی زنان مبتلا به بیماری آندومتریوز باید مصرف غذاهای آماده و غذاهای کنسروی را به حداقل برسانند. معمولا این دسته از غذاها مواد نگهدارنده و چربی های اشباع و نمک زیادی دارند که میزان پاسخ های التهابی را در این بیماری افزایش می دهد و علائم این بیماری را تشدید می نماید.

زنان مبتلا به بیماری آندومتریوز به کدام ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارند؟

اگرچه با یک رژیم غذایی متعادل و متنوع نیاز افراد به ویتامین ها و مواد معدنی تامین می شود ولی این روزها اکثر افراد برنامه غذایی متعادل و متنوعی ندارند و نیاز روزانه شان به بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف تامین نمی شود، بهتر است از مکمل های حاوی این ویتامین ها و مواد معدنی مختلف استفاده کنند. زنان مبتلا به بیماری آندومتریوز به ویتامین ها و مواد معدنی زیر نیاز دارند:


زنان مبتلا به بیماری آندومتریوز به کدام ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارند؟

• زنان مبتلا به بیماری آندومتریوز مکمل های حاوی ماده معدنی منیزیم را فراموش نکنند. منیزیم دردهای شکمی سیکل قاعدگی را کاهش می دهد و به رفع یبوست کمک می نماید.
• زنان مبتلا به بیماری آندومتریوز از مکمل های حاوی روی غافل نشوند. روی در فعالیت آنزیم ها و تقویت سیستم ایمنی نقش زیادی دارد.
• زنان مبتلا به بیماری آندومتریوز برای کاهش درد های شکمی خود قبل از قاعدگی کلسیم را فراموش نکنند. معمولا چند روز قبل از قاعدگی ذخایر کلسیم در بدن مبتلایان به این بیماری کاهش می یابد، برای جبران این کاهش بهتر از مکمل های حاوی کلسیم استفاده نمایند تا علائم دردناک قاعدگی کاهش یابد.
• معمولا مبتلایان به بیماری آندومتریوز میزان خونریزی قاعدگی شان بیشتر از سایر خانم ها است و مستعد کم خونی فقر آهن هستند. بهتر است برای پیشگیری از کم خونی از مکمل های حاوی آهن استفاده کنند.
• برای تقویت سیستم ایمنی در مبتلایان به بیماری آندومتریوز از مصرف مکمل های حاوی ویتامین C، ویتامین E، ویتامین A و سلنیوم غافل نشوند.

همچنین مطالعه کنید: سندرم پیش از قاعدگی

 

منبع:
www.endo-resolved.comامتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : پنجشنبه, 11 خرداد,1396
نویسنده : مریم نوروزی
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل