Menu
کلینیک آوای سلامتی
04

از آنتی اکسیدانها چه می دانید؟از آنتی اکسیدانها چه می دانید؟


این روزها در مجلات و روزنامه ها از آنتی اکسیدانها زیاد نام برده می شود. آیا می دانید آنتی اکسیدانها چه موادی هستند؟ در بدن ما چه نقشی دارند؟ در مطلب زیر به معرفی آنتی اکسیدانها و عملکرد آنها در بدن بیشتر می پردازیم.

آنتی اکسیدانها چه موادی هستند؟


آنتی اکسیدانها چه موادی هستند؟

همانطور که از نام آنتی اکسیدانها مشخص است موادی هستند که مانع از واکنش های اکسیداسیون در بدن می شوند. واکنش های اکسیداسیون واکنش هایی هستند که به صورت طبیعی در بدن همه افراد رخ می دهند. در جریان این واکنشها مولکولهای شیمیایی مضری به نام رادیکالهای آزاد به وجود می آید که این رادیکالهای آزاد به سلولهای سالم بدن حمله می کنند و به آنها آسیب می رسانند و نتیجه این کار آنها تشدید بسیاری از بیماری ها نظیر آرتریت روماتوئید، سرطانهای مختلف، بیماری های قلبی و عروقی، بیماری پارکینسون و آلزایمر است. یکی از انواع مواد مغذی که در مواد غذایی مختلف وجود دارد و با رادیکالهای آزاد مبارزه کرده و مانع از فعالیت آنها می شوند، آنتی اکسیدانها هستند.

همچنین مطالعه کنید:  آلزایمر را بهتر بشناسیم

آیا می دانید کدام یک از ویتامین های موجود در مواد غذایی نقش آنتی اکسیدانی در بدن ما دارند؟


آیا می دانید کدام یک از ویتامین های موجود در مواد غذایی نقش آنتی اکسیدانی در بدن ما دارند؟

ویتامین های موجود در مواد غذایی مختلف علاوه بر نقش های مختلفی که در بدن ما دارند، نقش آنتی اکسیدانی نیز دارند و با رادیکالهای آزاد در بدن مبارزه می کنند. این ویتامین ها عبارتند از: ویتامین C، ویتامین A و ویتامین E

سایر آنتی اکسیدانها عبارتند از: سلنیوم، لیکوپن، لوتئین، فلاونوئید، لیپوئیک اسید و کوآنزیم کیوتن همواره به همه افراد توصیه می شود برای تامین آنتی اکسیدانهای مورد نیاز بدن خود رژیم غذایی متنوع و سرشار از میوه ها و سبزیجات مختلف، غلات، دانه ها و مغزها داشته باشند.

میوه ها و سبزیجات غنی از آنتی اکسیدانها را بشناسید


میوه ها و سبزیجات غنی از آنتی اکسیدانها را بشناسید

تحقیقات مراکز دانشگاهی بر روی مقدار آنتی اکسیدانهای میوه ها و سبزیجات نشان می دهند، آلو سیاه در بین میوه ها بیشترین میزان آنتی اکسیدان را دارد و پس از آن بلوبری و توت فرنگی بالاترین مقدار آنتی اکسیدانهای مختلف را دارند. گریپ فروت، انگور، توت، تمشک، گیلاس، کیوی و پرتغال نیز مقدار قابل توجهی آنتی اکسیدان دارند. در بین سبزیجات سیر، انواع کلم ها و چغندر، فلفل قرمز آنتی اکسیدان زیادی دارند.
سایر منابع غذایی حاوی آنتی اکسیدانها عبارتند از: چای سبز، شکلات تلخ و شراب قرمز

همچنین مطالعه کنید: از فواید شکلات بیشتر بدانیم

آنتی اکسیدانها چه فوایدی برای بدن ما دارند؟


آنتی اکسیدانها چه فوایدی برای بدن ما دارند؟

آنتی اکسیدانها فواید گسترده ای برای بدن ما دارند کلا این مواد در سلامت کلی بدن ما موثر هستند و هر کدام از آنها برای قسمتی از بدن ما مفید هستند به عنوان مثال لوتئین در سلامت سیستم بینایی ما نقش دارد و از ایجاد آب مروارید پیشگیری می نماید. بتا کاروتن نقش پیشگیری کننده از بسیاری از سرطانها، دیابت و بیماری قلبی و عروقی دارد. لیکوپن در سلامت غده پروستات موثر است. فلاونوئیدها در سلامت سیستم قلبی و عروقی موثرند. سایر فواید آنتی اکسیدانها عبارتند از:

• آنتی اکسیدانها و سلامت پوست

پوست ما هر روز در معرض تابش نور خورشید است و واکنش های اکسیداسیون در پوست ما اتفاق می افتد و رادیکالهای آزاد ایجاد می شود که این رادیکالهای آزاد صدمات زیادی به پوست ما وارد می نماید و حتی می تواند باعث ایجاد سرطان پوست شود. آنتی اکسیدانها به خصوص ویتامین E و بتا کاروتن از پوست در برابر این صدمات محافظت کرده و رادیکالهای آزاد ایجاد شده را خنثی می نمایند.

• آنتی اکسیدانها و تقویت سیستم ایمنی

آنتی اکسیدانها با محافظت کردن از غشای سلولها و ماده ژنتیکی سلولها در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار موثر هستند، به همین دلیل همواره به افراد مختلف جامعه توصیه می شود برای اینکه سیستم ایمنی قویتری داشته باشید از منابع غذایی آنتی اکسیدانها در برنامه غذایی خود بیشتر استفاده نمایید.

 

منبع:
http://www.livestrong.comامتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : یکشنبه, 04 تیر,1396
نویسنده : مریم نوروزی
گروه مطلب : کلینیک تغذیه
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل