Menu
کلینیک آوای سلامتی
22

درمان اگزما با روغن های گیاهیدرمان اگزما با روغن های گیاهی


اگزما یا درماتیت یکی از بیماری های مزمن پوستی است که شامل علائمی از قبیل: تورم و التهاب، خارش، قرمزی، خشکی، پوسته پوسته شدن پوست، تاول و خونریزی است. با توجه به اینکه علت اصلی ابتلا به این بیماری، زمینه ژنتیکی است، درمان اگزما کمی طولانی و سخت است. روغن های ضروری دارای خواص بسیاری هستند که در درمان اگزما نیز موثر و مفید واقع شده است.

روغن های ضروری یا اسانس گیاهان و میوه ها، بطور معمول از گل، برگ، ساقه، ریشه جوانه، رزین و یا پوسته میوه ها استخراج می شوند که بسیار غلیظ و فرار هستند. این روغن ها خواص ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی قوی دارند و در درمان بسیاری بیماری ها موثر هستند.


روغن های گیاهی برای درمان اگزما

روغن بابونه مناسب در درمان اگزما

روغن بابونه خواص موثری در درمان اغلب مشکلات پوستی دارا است. این روغن با اثرات آرام بخش، ضد التهاب، ضد باکتری، ضد قارچ و ... می تواند در درمان اگزما کمک بسزایی کند. روغن بابونه التهاب پوستی را تسکین می بخشد و به رفع خشکی پوست و پوسته شدن پوست که یکی از عوارض شایع در اگزما است کمک می کند.

روغن رزماری و درمان اگزما


روغن رزماری و درمان اگزما

رزماری یک گیاه چند ساله است که بطور متداول برای اهداف آشپزی و دارویی استفاده می شود. این روغن بجز مصارف آن در کنترل استرس، در درمان خارش و حساسیت های پوستی و همچنین در درمان اگزما نیز استفاده می شود. روغن رزماری به تسکین خارش ناشی از اگزما کمک می کند.

اضافه کردن دو تا سه قطره از روغن رزماری به آب استحمام (وان حمام)، در آرامش و رفع التهاب پوستی در درمان اگزما موثر است.

راه دیگر این است که پنبه را به خوبی به روغن رزماری آغشته کنید و به طور مستقیم بر روی منطقه اگزما بمالید و این کار را تکرار کنید تا بهبودی اگزما حاصل شود.

درمان اگزما با روغن چوب سدر


درمان اگزما با روغن چوب سدر

اسانس چوب سدر موجب کاهش التهاب پوستی در درمان اگزما می شود. پوسته شدن پوست را کاهش می دهد و باعث متعادل شدن عملکرد غدد چربی پوست می شود. فعالیت ضد میکروبی و جلوگیری از عفونت این روغن موجب تاثیر مثبت آن در درمان اگزما (درماتیت) و سایر مشکلات پوستی می شود.

شما می توانید پنج قطره از روغن چوب سدر را درون آب حمام بچکانید و از آن استفاده کنید و یا به لوسیون و شامپوی بدن تان آن را اضافه کنید. فرد مبتلا به اگزما بهتر است از هر لوسیون و یا شامپوی بدن استفاده نکند.

روغن آویشن و درمان اگزما

از محلول سه درصد اسانس آویشن کرمی تهیه کنید و از آن در درمان اگزما و عفونت های قارچی پوست استفاده فرمایید.

اسانس لیمو در درمان اگزما

اسانس لیمو یک ماده فعال در لوازم آرایشی است و در درمان مشکلات پوستی کاربرد فراوانی دارد. این روغن در درمان اگزما دارای خواصی از جمله: تسکین خارش، آرام کننده و ضد عفونی کننده است. برای درمان اگزما می توانید آن را به آب حمام اضافه فرمایید. توجه داشته باشید که این اسانس حساسیت پوست را نسبت به نور آفتاب افزایش می دهد. شما می توانید آن را رقیق کنید و از آن استفاده کنید.

خواص سنبل هندی در درمان اگزما

برای بیشتر کاربرد ها اغلب از برگ های گیاه سنبل هندی استفاده می شود. سنبل هندی یک اسانس ضد قارچ در طبیعت است. درماتیت یا اگزما، عفونت های قارچی و ویتیلیگو را می توان با سنبل هندی درمان کرد.

خواص روغن رازیانه و درمان اگزما


خواص روغن رازیانه و درمان اگزما

روغن یا اسانس رازیانه یک  آنتی اکسیدان  بزرگ در طبیعت است. این روغن توانایی شفاء بیماری اگزما را دارد. فاکتور التهابی خاصی توسط روغن بابونه کنترل و مهار می شود که در نتیجه آن التهاب در بیماری اگزما کنترل می شود.امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : پنجشنبه, 22 تیر,1396
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است .
شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید .
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل