Menu
کلینیک آوای سلامتی
12

ضررهای جوشاندن زیاد آبضررهای جوشاندن زیاد آب


بسیاری از افراد، برای از بین بردن آلودگی های احتمالی آب آشامیدنی، اقدام به جوشاندن آن می کنند.اما آیا این کار صحیح است؟

نیترات چیست؟

نیترات ترکیبی است که به طور طبیعی از ترکیب اکسیژن یا ازون با نیتروژن حاصل می شود. نیتروژن برای تمامی موجودات زنده ضروری است اما میزان بالای نیترات در آب های آشامیدنی می تواند برای سلامتی علی الخصوص برای خانم های باردار و نوزادان خطرناک باشد. نیترات به میزان زیادی توسط گیاهان و حیوانات نیز تولید می شود و در نتیجه استعمال دخانیات، صنایع و گازهای خروجی ماشین ها نیز تولید می شود.

چگونه نیترات وارد آب آشامیدنی می شود؟

نیترات به طور طبیعی در آب های سطحی (آب سد ها) و آب های زیر زمینی در مقادیری که برای سلامتی مشکل ساز نباشد، وجود دارد. آب لوله کشی مخلوطی از این دو آب است که میزان نیترات آن برای سلامتی مشکل ساز نیست. اما در مناطقی که صرفا از آب چاه استفاده می کنند، مقادیر بالای نیترات در آب چاه وجود دارد که تحت تاثیر عوامل مختلف این میزان می تواند بیشتر و بیشتر شود. عواملی مانند احداث چاه های نامناسب، مکان نامناسب چاه، استفاده بیش از حد از کودهای شیمیایی، دفع نامناسب زباله های انسانی و حیوانی. چاه ها، خصوصا چاه های کم عمق، در سیل و طغیان ها بیشتر در معرض آلودگی هستند. بنابراین،در صورت استفاده انحصاری از آب چاه، به صورت منظم باید آزمایش هایی جهت اطمینان از سلامتی آب آشامیدنی، انجام شود.

آب کتری را بیش از چند دقیقه نجوشانید!

بسیاری از افراد، برای از بین بردن آلودگی های احتمالی آب آشامیدنی، اقدام به جوشاندن آن می کنند و سپس آن را به صورت بطری در یخچال برای موارد مصرفی نگهداری می کنند .اما جوشاندن آب، نیترات آن را از بین نمی برد. بلکه به دلیل تبخیر آب در حین جوشش، میزان نیترات آب به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. همچنین فیلتر های مکانیکی و ضد عفونی کننده های شیمیایی مانند کلر نیز توانایی از بین بردن نیترات را ندارند. بنابراین به هیچ وجه آب کتری را به مدت زیادی نجوشانید و یا اگر جوشاندید، حتما آن را تعویض کنید. نیترات ترکیبی است که در مقادیر کم نیز می تواند منجر به سرطان های مختلف شود.امتیــــاز : Article Rating
تاریــــخ : پنجشنبه, 12 شهریور,1394
نویسنده : فرناز خوش آمال
گروه مطلب : سخن روز
به این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
زهرا
نظر دهنده : زهرا
تاریـخ ثبت : پنجشنبه, 12 شهریور,1394 09:21 ب.ظ
خیلی ممنون. من تا به حال چنین موردی نشنیده بودم
رازان
نظر دهنده : رازان
تاریـخ ثبت : جمعه, 13 شهریور,1394 04:13 ب.ظ
اگه اینجوری باشه که الان همه مردم دنیا سرطان باید داشته باشن!!!!!!!
فرناز خوش آمال
نظر دهنده : فرناز خوش آمال
تاریـخ ثبت : جمعه, 13 شهریور,1394 07:29 ب.ظ
جناب رازان
تنها یک عامل سبب ایجاد سرطان نمی شود.آن چیزی که باعث ایجاد این قبیل بیماری ها می شود، مجموعه ای از عوامل مانند سابقه ی خانوادگی (ژنتیک)، عوامل محیط، تغذیه ی نامناسب، شیوه ی زندگی نادرست، استعمال دخانیات، عدم فعالیت بدنی و ... می باشد. بعضی از این دسته عوامل مانند ژنتیک دست ما نیست و تنها با کنترل های مداوم قابل پیشگیری است اما بعضی دیگر مانند اصلاح شیوه ی زندگی، تغذیه مناسب در دست ماست و ما با اطلاع از موارد خطر آفرین، می توانیم مواجهه با آنها را کاهش دهیم.

فرناز خوش آمال
نظر دهنده : فرناز خوش آمال
تاریـخ ثبت : جمعه, 13 شهریور,1394 07:33 ب.ظ
مژده به همراهان آوای سلامتی، به زودی کلینیک سرطان شروع به فعالیت می کند و به صورت کاملا تخصصی در مورد انواع مختلف سرطان و راه های پیشگیری از آن بررسی می شود.با ما همراه باشید.
زهرا
نظر دهنده : زهرا
تاریـخ ثبت : یکشنبه, 15 شهریور,1394 02:04 ق.ظ
مطلب خوبیه تاحالا فک میکردم هرچه اب بجوشه بهتر حالا چیز دیگری یادکرفتم به دیگرانم انتقال میدم....سوالی دارم در خصوص جراحی فک چون میخوام اینپلت کنم برای فک پایین شش تا دندان جلو دارم چند دکتر رفتم میگن قطر لثه ام وعرض ان باتوجه به اینکه سی تی واس کن انجام دادم کافی برای ایمپلت نیست حال دکتر خوب ومجرب در این مورد سراغ ندارم تا با اومشورت کنم لطفا مرا راهنمایی کنید
زهرا
نظر دهنده : زهرا
تاریـخ ثبت : یکشنبه, 15 شهریور,1394 02:06 ق.ظ
خوبه یه جراح فک ولثه به من معرفی کنید تامرا دراین مورد راهنمایی کند
فرناز خوش آمال
نظر دهنده : فرناز خوش آمال
تاریـخ ثبت : دوشنبه, 23 شهریور,1394 09:49 ب.ظ
خانم زهرا،
می توانید با شماره های آوای سلامتی تماس بگیرید و با کارشناسان ما مشورت کنید.

فهام
نظر دهنده : فهام
تاریـخ ثبت : شنبه, 18 مهر,1394 09:49 ب.ظ
برام جالب بود

نیما
نظر دهنده : نیما
تاریـخ ثبت : ﺳﻪشنبه, 10 اسفند,1395 10:22 ق.ظ
میانگین ترکیبات نیترات در آب تهران مطابق چند ده آنالیز انجام شده، کمتر از 30 میلی گرم بر لیتر است که مطابق استاندارد جهانی است که بیان می کند از 50 کمتر باشد.
همچنین آرسنیک یک ماده بسیار سمی است که میزان آن در آب از 10ppm باید کمتر باشد که طبق آنالیز ها کمتر از 5 ppm است.
بنابراین جای نگرانی حداقل در مورد آب لوله کشی وجود ندارد ...
هرچند آب های چاه ممکن است دارای مقادیر بالاتری از املاح و ترکیبات باشند.
و اما در مورد جوشاندن
اگر ترکیبی به حرارت حساس باشد یعنی در اثر حرارت تغییر شیمیایی در آن حاصل شود در همان دفعه اول هم، این تغییر صورت خواهد گرفت و جوشاندن های بعدی تنها با تبخیر اب بیشتر، باعث افزایش غلظت ترکیبات خواهد شد.
البته لازم به ذکر است که جوشاندن آب بسیاری از مواد فرار را تبخیر کرده و ترکیبات موجب سختی آب را می شکند و آب مطلوب تری حاصل می شود.
تنها می توانم بگویم که این یک مساله اثبات نشده است و بسته به آب اولیه و ترکیبات هدف متفاوت تغییر می کند. و نسخه واحدی برای چندبار جوشاندن آب نمیتوان پیچید.

Dr.vahidjahandoost
نظر دهنده : Dr.vahidjahandoost
تاریـخ ثبت : شنبه, 05 فروردین,1396 07:25 ب.ظ
سلام.ولی به نظر بنده تکرار جوشاندن آب به دلیل تبخیر آب در دفعات قبل و نمک تولید شده باعث شور شدنه بیش از حد آب میشود و مطمئنأ سرطان زاست
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل