Menu
کلینیک آوای سلامتی
28

روزه داری صحیح - سحرهای ماه رمضانروزه داری صحیح - سحرهای ماه رمضان


همان طور که در مطلب روزه داری صحیح - افطارهای ماه رمضان درباره ی فواید جسمانی و معنوی ماه رمضان سخن به میان اورده شد، در این مطلب سعی داریم تا نکات مهم تغذیه ای در سحر های ماه مبارک را مطرح کنیم. اهمیت خوردن سحری هم در آموزه های دینی ما وجود دارد و هم در منابع علمی.

در منابع روایی ما فصلی وجود دارد با عنوان «استحباب خوردن سحری». آنچه از مجموع روایات موجود در این باب استنباط می‌شود؛ این است که خوردن سحری برای روزه ماه رمضان مستحب است و از آن‌جا که پیشوایان دین احکامی را که برای پیروان خود بیان می‌کردند، خود در درجه اول بدان‌ها عمل می کردند، می‌توان فهمید که خوردن سحری در آن روزگاران مرسوم بوده و پیامبر اسلام (ص)، اهل بیت (ع) و مسلمانان و مؤمنان با سحری روزه می‌گرفتند. در اینجا به چند نمونه از احادیث در این زمینه اشاره می‌شود.

1. «قَالَ رَسُولُ اللَّهِ(ص) السَّحُورُ بَرَکَةٌ، لَا تَدَعْ أُمَّتِی السَّحُورَ وَ لَوْ عَلَى حَشَفَةٍ» رسول خدا (ص) فرمود: سحرى برکت است و امّت من سحرى را ترک نمی‌کنند، اگر چه با خرماى خشکیده‌‌‏اى باشد. 

روزه داری

2. «و قال النبی (ص)‏ تعاونوا بأکل السحور على صیام النهار و بالنوم عند القیلولة على قیام اللیل» پیامبر اسلام(ص) فرمود: از خوردن سحرى براى روزه روز و از خواب قیلوله براى شب زنده دارى کمک بگیرید.

در سالهای اخیر مطالعات زیادی پیرامون خوردن سحری و اهمیت آن برای روزه دار انجام شده. اهمیت خوردن سحری مانند اهمیت خوردن صبحانه در روزهای عادی است و حتی می توان گفت اهیمت آن از خوردن صبحانه هم بیشتر است. به عنوان مثال خوردن سحری از افت قند خون در ساعات اولیه ی روز جلوگیری می کند. ذخایر کربوهیدراتی بدن (گلیکوژن) حدود 8 ساعت قند خون را تامین می کند و در صورت عدم مصرف سحری، در اوایل صبح این ذخایر رو به اتمام هستند و چنانچه فرد قصد انجام فعالیت هایی که نیاز به تفکر دارد را داشته باشد، کارایی کافی را نخواد داشت. از طرفی نخوردن سحری، سبب سردرد، ضعف و بی حالی در طول روز می شود.


 ضعف در روزه داری

عوارض روزه بدون سحری چیست؟

روزه ی بدون سحری نشانه ی قوی بودن و بالا بودن قوای بدنی نیست. بلکه این روزه ی بذون سحری، ممکن است به ظاهر مشکلی نداشته باشد اما در طولانی مدت می تواند عوارض مختلفی به همراه داشته باشد. 

1. آسیب به کلیه ها: به طور کلی در طی 24 ساعت، به 2 - 2.5 لیتر آب نیاز داریم که کمک به تصفیه کلیه ها می کند و مانند صافی عمل می کند. نیاشامیدن طولانی مدت آب، می تواند زمینه ساز سنگ سازی کلیه ها علی الخصوص در افرادی که کلیه ی آنها مستعد سنگ سازی است بشود. 


عوارض روزه بدون سحری

2. عدم دفع سموم: کلیه ی مواد سمی ای که به طور مستقیم یا غیر مستقیم وارد بدن می شود، از طریق کلیه ها به صورت محلول یا نامحلول خارج می شوند. این مواد مانند نیتریت و نیترات ها، اورات ها، سولفات ها، رنگ های مجاز و غیر مجاز خوراکی، آفت کش های موجود در محیط و در میوه ها و سبزی ها و ... . بنابراین در روزه ی بدون سحری، به دنبال عدم مصرف کافی مایعات، این مواد سمی نمی توانند از بدن خارج شوند و در بدن باقی می مانند. 

3. روزه ی بدون سحری سبب کاهش راندمان جسمی، فکری، مغزی در روز بعد شده و بدن کارایی کافی برای انجام فعالیت های روزمره را ندارد. 

در سحر چه بخوریم و چه نخوریم؟

- بهتر است سحری مانند یک ناهار کامل باشد اما با چربی کم و ماست، سالاد و سبزیجات کامل کننده ی آن باشند. مصرف زیاد روغن ها و چربی ها و همچنین پروتئین ها در وعده ی سحر، سبب افزایش تشنگی در طول روز می شود. همچنین نباید در خوردن سحری افراط کرد. زیرا سبب سوءهاضمه و ترش کردن در طول روز می شود.


بهترین سحری

- مصرف چای در این وعده نه تنها مانع تشنگی در طول روز نمی شود بلکه سبب رقیق شدن شیره ی معده و اختلال در هضم و همچنین کاهش جذب آهن می شود. از طرفی به دلیل مدر بودن آن، سبب دفع آب می شود. یک توصیه ی مهم برای کاهش حس تشنگی در طول روز، مصرف آب و آبلیمو برای افرادی که اضافه وزن دارند و نوشیدن مخلوط آب و آبلیمو و عسل برای افرادی که لاغر هستند می باشد.


کاهش عطش در روزه داری

- یکی از خوراکی های مفید در این زمان، مصرف موادغذایی حاوی فیبر می باشد. مانند نان های سبوس دار، سالاد، میوه ها و خرما که سبب کاهش حس گرسنگی در طول روز و افت آهسته ی قند خون می شود. از طرفی مصرف کربوهیدرات های ساده در این وعده سبب افت سریع قند خون و ضعف و بی حالی می شود. بنابراین مصرف زولبیا و بامیه در این وعده اصلا توصیه نمی شود.

- در وعده سحر، خوردن غذاهاي خشك نظير كوكوسبزي، كوكو سيب زميني، كتلت و گوشت هاي سرخ شده مثل كباب، جوجه كباب و ماهي مي تواند كمي موجب احساس تشنگي و ترش كردن در بين روز شود. مصرف سس مايونز، سوسيس و كالباس و غذا هاي پر ادويه نيز مي تواند احساس تشنگي را ايجاد كند.


در سحر چه نخوریم

- از مصرف زياد نمك در سر سفره بپرهيزيد زيرا نمك زياد سبب دفع مايعات از بدن شده و احساس تشنگي را در بين روز ايجاد مي نمايد.

- مصرف گياهان و ميوه ها زیر در برطرف كردن بوي بد دهان بسيارمؤثر است.

 هلو، هل، انجير، برگ درخت انبه، باديان، به، جويدن برگ درخت تمشك، برگ ترب، دارچين، گشنيز، گلپر، ميخك، جويدن نارگيل، اسفناج


فواید مصرف سالاد در سحر

- براي كساني كه در طول روزه داري ممكن است دچار حالت تهوع و استفراغ شوند. توصيه مي شود در ميان وعده هاي بين افطاري تا سحر، انار ميل نمايند. (البته اگر دچار زخم و ناراحتي معده باشند مصرف انار ترش مناسب نخواهد بود.)

- مصرف انبه بعنوان دسر ضدعطش، پس از خوردن سحري مفيد است.


کاهش عطش با انبهبه این مطلب امتیاز دهید

نظراتی که قبلا به این مطلب داده شده
امیدوار
نظر دهنده : امیدوار
تاریـخ ثبت : شنبه, 02 مرداد,1395 01:52 ب.ظ
واااای اگه بدونین ماه رمضون چه بلایی سر من آورده!!! تو این یک ماه 8 کیلو چاق شدم . مثلا روزه بودما، اما انقدر همش این ور و اون ور دعوت بودیم همش خوردم . میشه بگین حالا چی کار کنم؟
نظر شما در مورد این مطلب چیست ؟

نام

ایمیل